X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Kluczowa jest nieskazitelność moralna". Prof. Ryba o sprawie sędziego Iwulskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2020 10:39
- W rękach sędziego jest władza, jakiej praktycznie żadna z władz wykonawczych nie ma. (...) Jeśli tutaj nie ma nieskazitelności moralnej, charakterów najlepszych z możliwych, to będziemy mieli do czynienia z państwem, które jest niesprawiedliwe - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, historyk z KUL.
Sędzia Józef Iwulski
Sędzia Józef IwulskiFoto: Jan Bielecki/East News

Prokuratorzy IPN wszczęli śledztwo w sprawie bezprawnego pozbawienia wolności działaczy demokratycznej opozycji w PRL, które dotyczy sędziego Józefa Iwulskiego. Jak wynika z ustaleń śledztwa, Józef Iwulski, jako ówczesny sędzia Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego, zasiadał w składzie sędziowskim, który w październiku 1982 roku bezprawnie skazał robotnika z Oświęcimia Leszka W. na trzy lata pozbawienia wolności za wykonanie i rozpowszechnianie ulotek przedstawiających kontury Polski okolone kolczastym drutem. W Polskim Radiu 24 śledztwo prokuratorów IPN komentował prof. Mieczysław Ryba.

pap_iwulski 1200.jpg
Nowe informacje ws. sędziego Józefa Iwulskiego. Chodzi o pracę jego żony w SB

"Żyjemy w państwie wydobywającym się z komunizmu"

Gość PR24 stwierdził, że wciąż jeszcze żyjemy w państwie wydobywającym się więzów komunizmu i że wydobywać się z niego będziemy jeszcze długo.

- Teraz w pełni sobie uświadamiam, co musieli czuć, co musieli przeżywać ci bojownicy o wolność w Polsce, cała Solidarność, ludzie, którzy tracili zdrowie dla Polski, kiedy widzieli, jak ta Polska się zmienia w sensie nazwy, w sensie formalnym, staje się formalnie niepodległa, a jednak w strukturach najwyższych, najważniejszych - a takie są struktury sądowe - pozostają ci sami ludzie, którzy kiedyś skazywali ich na więzienia, na różne kary, mandaty - mówił prof. Mieczysław Ryba.

Czytaj również:

"Ostatecznie decydują ludzie"

Historyk dodał, że "pod płaszczykiem porozumienia się z częścią dawnej opozycji solidarnościowej", nic się realnie nie zmieniło, przynajmniej na płaszczyźnie personalnej. A wokół tego aparatu dawnej władzy rozciągnięty został swego rodzaju parasol. - A tak naprawdę w różnych instytucjach to ostatecznie nie tyle paragrafy, ile bardziej ludzie decydują, jak dana instytucja funkcjonuje - podkreślił.

- To jest kluczowe w orzekaniu - nawet nie paragraf, ale nieskazitelność moralna sędziego. W rękach sędziego jest władza, której praktycznie nikt nie ma z władzy wykonawczej. (...) Jeśli tutaj nie ma nieskazitelności moralnej, charakterów najlepszych z możliwych, to będziemy mieli do czynienia z państwem, które jest niesprawiedliwe. A jeśli państwo jest niesprawiedliwe, to społeczeństwo się od niego odwraca, nie uważa go za swoje. Staje jakby z boku tego państwa, mówi: "to oni", a nie: "to my" - dodał prof. Mieczysław Ryba.

Posłuchaj
19:14 PR24_MPLS 2020_12_02-09-39-16_Ryba.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o reformie sądownictwa w Polsce ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: prof. Mieczysław Ryba (historyk, KUL)
Data emisji: 02.12.2020
Godzina emisji: 09.39

IAR/PR24/jmo

Czytaj także

"Znak kontynuacji procesu zmian". Piotr Semka o nominacji dla Kamila Zaradkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 18:04
- Osoba prof. Kamila Zaradkiewicza może być negowana przez opozycję podobnie, jak dzieje się to z Julią Przyłębską. (…) Jednak atmosfera panująca na polskiej scenie politycznej powoduje, że trudno znaleźć kogoś, kto jest poza sporem - powiedział Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy". Do sprawy nominacji dla tymczasowego Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego odniósł się również Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaangażowanie polityczne służy przykryciu osobistych spraw". Pereira o sprawie sędzi Morawiec

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 11:32
- Wobec jakiejś osoby pojawiają się standardowe działania służb takich jak CBA czy prokuratura, a ona zaczyna (...) polityczny rwetes, czyli angażuje się w jakiejś organizacje, działania polityczne i uwaga zaczyna być przekierowywana na to, że zła prokuratura, złe CBA pewnie chce się zemścić za to, że ktoś jest przeciwko tej władzy - mówił w Polskim Radiu 24 szef portalu TVP.info Samuel Pereira, komentując najnowsze informacje dotyczące sędzi Beaty Morawiec.
rozwiń zwiń