X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Cenckiewicz: antykomunizm powinien być obowiązkiem, częścią całej wspólnoty politycznej

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 11:30
- Łącznie 15 wniosków prokuratorów IPN czeka na zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłych sędziów i prokuratorów wojskowego wymiaru sprawiedliwości z okresu stanu wojennego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Cenckiewicz.
Audio
  • Prof. S. Cenckiewicz o sędzim Józefie I. ("Gość PR24")
Sławomir Cenckiewicz
Sławomir CenckiewiczFoto: PR24

Prokuratorzy IPN złożyli wniosek do Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetu Józefowi I., byłemu sędziemu Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego, który obecnie jest sędzią Sądu Najwyższego. Grozi mu zarzut bezprawnego skazania 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL.

"15 wniosków czeka"

- To powinno oznaczać dobrą zmianę, jednak droga do postawienia zarzutów karnych sędziemu kapitanowi Józefowi I., jest jeszcze daleka bo sędziego chroni immunitet, a jego przypadek nie jest jedyny. Łącznie 15 wniosków prokuratorów IPN czeka na rozpatrzenie w podobnych sprawach - powiedział gość PR24.

akta free ipn dokumenty free shutt 1200.jpg
IPN chce postawić zarzut zbrodni komunistycznej sędziemu SN. Jest wniosek o uchylenie immunitetu

Jak zauważył, specyfika tej postaci polega na tym, że na podstawie różnych szkoleń, nabyła ona pewną wiedzę natury operacyjnej, którą można było wykorzystać w pracy sędziego. - Jeśli możemy mówić o czymś takim jak kapitał ludzki, jak kapitał intelektualny, to to stanowiło o jego przewadze jako człowieka powiązanego ze służbami specjalnymi - powiedział Sławomir Cenckiewicz.

"Antykomunizm jest sierotą"

Sędzia Józef I. w latach 1982–1983 co najmniej czterokrotnie był w składach sądów, które skazywały za działalność opozycyjną w stanie wojennym. Jak wynika z danych w archiwach i katalogach IPN, od 3 grudnia do 26 stycznia, brał on udział w wydaniu siedmiu wyroków na łącznie 16 opozycjonistów. Trzech z nich zostało uniewinnionych, a 13 skazanych, z czego 9 w zawieszeniu, a 4 na kary więzienia. Obecnie Józef I. jest sędzią Sądu Najwyższego.

- Niestety ubolewam na tym, że antykomunizm w Polsce jest sierotą. Jest on ważny tylko wtedy, gdy można dokopać przeciwnikom, a chodzi o to, by stał się on obowiązkiem i częścią całej wspólnoty politycznej Polaków. Wyłączam z niej oczywiście partie postkomunistyczne czyli PSL i SLD - dodał historyk.

Zapraszamy do wysłuchania całego zapisu rozmowy.

Posłuchaj
24:48 PR24_MPLS 2020_12_01-10-34-03.mp3 Prof. S. Cenckiewicz o sędzim Józefie I. ("Gość PR24")

 

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: prof. Sławomir Cenckiewicz (historyk)

Data emisji: 01.12.2020

Godzina: 10.34

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zaplecze organizacyjne i wsparcie moralne protestów". Piotr Woyciechowski o tzw. liście generałów

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 12:05
- Pod listem, w którym pojawia się wątek krwi na ulicach, podpisali się funkcjonariusze aparatu represji państwa komunistycznego, którzy mają doświadczenie osobiste lub strukturalne związane ze służbami bezpieczeństwa. Know-how, który mają, każe się temu przyjrzeć, to pole do popisu dla ABW, która powinna objąć kontrolą operacyjną to środowisko - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinien stracić swoje stanowisko". Iwona Arent o przeszłości sędziego SN Józefa I.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 09:00
- Najwyższy czas by ludzie związani z aparatem bezpieczeństwa PRL, odpowiedzieli za swoje czyny przeciwko Polsce - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PiS, Iwona Arent. Gościem audycji był też Radosław Lubczyk z Koalicji Polskiej.
rozwiń zwiń