X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Szymanowski: brak weta mógłby oznaczać Europę dwóch prędkości

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 21:22
- Jedne państwa, budując odpowiednie koalicje, mogą zablokować przekazywanie finansów innym państwom. Takie mogłyby być skutki braku weta wobec propozycji powiązania wypłaty środków unijnych z praworządnością - powiedział  prof. Maciej Szymanowski, politolog i dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli
Premier Mateusz Morawiecki w BrukseliFoto: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Blisko 1,5 godziny trwało spotkanie premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana, do którego doszło w Warszawie. Szefowie rządów Polski i Węgier omawiali m.in. koordynację stanowisk w zakresie negocjacji budżetowych z unijnymi urzędnikami

jv12.jpg
"Zrobimy z UE Związek Sowiecki". Minister sprawiedliwości Węgier ostrzega przed "politycznym szantażem"

Zapytany o to, czy na Węgrzech istnieje spór polityczny dotyczący zapowiedzi węgierskiego weta, prof. Maciej Szymanowski stwierdził, że nawet po stronie opozycji część partii krytykuje rząd Viktora Orbana "tylko dla zasady, bo są opozycją, ale nie starają się tego wykorzystać politycznie".

- Węgierskie społeczeństwo w zdecydowanej większości nie życzy sobie masowej i nielegalnej imigracji do ich państwa, a to właśnie ta sprawa jest odbierana przez unijnych urzędników jako deficyt praworządności na Węgrzech - wskazał politolog.

Prof. Szymanowski: obecna perspektywa finansowa też rodziła się w bólach

W opinii eksperta, nawet jeśli doszłoby do polsko-węgierskiego weta, nie dojdzie do izolacji obu krajów na politycznej mapie Europy.

Posłuchaj
22:12 _PR24_AAC 2020_11_30-20-06-27.mp3 Prof. Maciej Szymanowski o spotkaniu premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana, a także o stanowisku Polski i Węgier wobec propozycji powiązania wypłaty środków unijnych z mechanizmem praworządności ("Temat dnia/Gość PR24")

- Jest zbyt wiele silnych powiązań między państwami. Poza tym groźba użycia weta nie jest czymś nadzwyczajnym. Miało to miejsce wielokrotnie. Obecna perspektywa budżetowa też rodziła się w wielkich bólach i też po przewidzianym czasie. Mogą pojawić się ostre wypowiedzi, ale nie powinno przełożyć się to na realną politykę - ocenił.

Waldemar Paruch 1200.jpg
Prof. Paruch: Niemcy testują UE w roli narzędzia własnej polityki zagranicznej

Powrót do lipcowego kompromisu rozwiązaniem sporu?

Prof. Maciej Szymanowski bardziej obawia się tego, że gdyby weto nie zostało użyte, to stworzyłaby się Europa dwóch prędkości, że jedne państwa, budując odpowiednie koalicje, mogłyby zablokować przekazywanie finansów innym państwom.

- To właśnie uderzyłoby bardzo mocno w realną politykę i dialog toczony między krajami członkowskimi. (…) Rozwiązaniem bieżącego sporu może być powrót do ustaleń kompromisu zawartego na szczycie Rady Europejskiej w lipcu - wskazał gość Polskiego Radia 24.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Piotr Wąż
Gość: prof. Maciej Szymanowski, politolog i dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka
Data emisji: 30.11.2020
Godzina emisji: 20.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Kraje południa Europy sojusznikami Polski? Talaga: to nie one podniosły kwestię praworządności

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 13:39
- To takie państwa jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia gwałtownie potrzebują pieniędzy z unijnego pakietu wsparcia. Dlatego są też zainteresowane jak najszybszym kompromisem i uruchomieniem pakietów pomocowych, a to oznacza, że tam trzeba szukać sojuszników - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To Niemcy przyczyniły się do złamania z trudem wynegocjowanej umowy". Kuźmiuk o budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 18:20
- Polska i Węgry zwracają uwagę, że złamano z trudem wynegocjowaną umowę. To ewidentnie wina Niemiec, które teraz próbują różnych zagrywek dyplomatycznych, w tym podziału Polski i Węgier - powiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń