X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Święto Polaków i Polek". Magdalena Gawin o rocznicy uchwalenia dekretu o ordynacji wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 11:45
- Rewolucyjność tego projektu polegała na tym, że i kobiety i mężczyźni poszli do urn wyborczych - tak o dekrecie o ordynacji wyborczej sprzed ponad stu lat, w Polskim Radiu 24, mówiła prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 
Audio
  • Prof. M. Gawin o prawach wyborczych kobiet ("Gość PR24")
Prof. Magdalena Gawin
Prof. Magdalena Gawin Foto: PR24/AK

28 listopada 1918 r. Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego. Według tego prawa, odbyły się następnie wybory do pierwszego organu ustawodawczego państwa, które właśnie odzyskało niepodległość, organu będącego zarazem konstytuantą. W 1921 r. uchwalono konstytucję, zwaną marcową.

"Święto Polaków i Polek"

- Ten dekret nie oznaczał tylko, że kobiety są obywatelkami państwa, ale oznaczał, iż i kobiety i mężczyźni mogą brać udział w głosowaniu i być wybierani. To było nowe, bo chodziło o zabór rosyjski, w którym nie było praw obywatelskich. Mamy zatem święto wszystkich Polaków i Polek - powiedziała profesor.


Sejm Ustawodawczy PAP Arch-1200.jpg
Kobiety w polityce II RP. "Były dobrze wykształcone, realizowały misję"

Nieprzypadkowy jest związek czasowy uznania politycznej równości płci z pierwszą wojną światową. W czasie jej trwania, gdy miliony mężczyzn znalazło się w okopach, kobiety zajęły ich miejsce w gospodarce i życiu społecznym. Skoro podjęły powszechnie tę odpowiedzialność, straciło uzasadnienie ugruntowane przeświadczenie, że miejsce kobiety jest jedynie w domu i przy rodzinie.

Przez całe XIX stulecie mężczyźni uczestniczyli w walce o odzyskanie niepodległości. W tym czasie na barki kobiet spadły liczne zajęcia uważane za typowo męskie. W dodatku to na kobietach spoczywało zadanie wychowania patriotycznego młodych pokoleń, których ojcowie pochłonięci byli walką, prześladowani, zabijani. Temu też można przypisać, że prekursorska decyzja naczelnika państwa nie spotkała się ze sprzeciwem żadnej siły politycznej.

"Na równi z Niemkami"

- Przypominam, że we Francji, kobiety prawo wyborcze otrzymały dopiero w 1944 rok o co długo wcześniej toczyły się konflikty. W Szwajcarii stało się to dopiero w latach 70-tych, a my dostałyśmy prawa wyborcze już w 1918 r. czyli na równi z Niemkami i Austriaczkami. Dlaczego? Chodziło o model państwa i jego postęp społeczny - przypomniała Magdalena Gawin.


Posłuchaj
11:36 PR24_MPLS 2020_11_28-11-18-21.mp3 Prof. M. Gawin o prawach wyborczych kobiet ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24" 

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Magdalena Gawin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego)

Data emisji: 28.11.2020

Godzina: 11.18

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To jest wojna o przewrócenie ładu społeczno-politycznego". Publicysta o protestach po orzeczeniu TK ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 12:27
- Życie ludzkie trzeba chronić, niezależnie od jego fazy rozwojowej - podkreślił w rozmowie na antenie Polskiego Radia 24 Radosław Molenda z portalu Idziemy.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przełamuje stereotypy". Pułkownik Grzegorz Kaliciak o najnowszej książce o kobietach w wojsku

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 10:41
- Celem tej książki było przedstawienie interesujących historii kobiet w wojsku - tak o książce "Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku" mówił w Polskim Radiu 24 pułkownik Grzegorz Kaliciak.
rozwiń zwiń