X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Dominik Héjj: premier Węgier i tak musiałby zawetować unijny budżet

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 12:29
- Nawet gdyby premier Viktor Orban miał nie zawetować budżetu unijnego teraz z powodu praworządności, to i tak już w czerwcu było wiadomo, że będzie musiał go zawetować z innych przyczyn, wewnętrznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Dominik Héjj z Instytutu Europy Środkowej.
Audio
  • Dr Dominik Héjj o faktycznych powodach węgierskiego weta dla budżetu unijnego (Temat Dnia/Gość PR24)
Premier Węgier Viktor Orban
Premier Węgier Viktor OrbanFoto: PAP/Andrzej Lange

Rozmowa dotyczyła wspólnego oświadczenia premierów Polski i Węgier ws. weta budżetu unijnego na lata 2021-2027. Dr Dominik Héjj tłumaczył również, dlaczego Viktor Orban zdecydował się na taki krok. - Podtrzymywanie dialogu leży w interesie Polski i Komisji Europejskiej. Każde niezamykanie drzwi jest ważnym rozwiązaniem. Dobrym znakiem jest to, że dialog stale się prowadzi. Jest coraz mniej czasu, ale być może do czasu grudniowego szczytu uda się wypracować jakieś rozwiązanie - ocenił.

pap viktor orban budapeszt 1200.jpg
Orban: stanowisko Polski i Węgier w sprawie budżetu UE jest "twarde jak beton"

Problem Węgier

- Polskę od Węgier różni to, że w czasie lipcowego szczytu premier Viktor Orban podkreślał, że państwa niepraworządne lub niewyrażające szacunku wobec wartości UE nie powinny być członkami UE. To dość ciekawy zabieg, jakim jest podkreślanie, że na Węgrzech nie ma problemu praworządności. Kluczem do zrozumienia obecnej sytuacji z perspektywy Węgier jest sprowadzanie praworządności do wydatkowania środków unijnych. Polska nie ma z tym problemu, natomiast na Węgrzech jest problem z wydatkowaniem środków europejskich - wyjaśnił.

Zdaniem rozmówcy "wokół premiera Węgier skupiła się grupa osób, która czerpała mocne korzyści ze środków unijnych. Chodziło o ojca premiera Orbana i jego zięcia. Jest również decyzja np. dotycząca budowy czwartej linii metra w Budapeszcie, ale rząd broni się tutaj, że decyzje zapadły tu jeszcze za czasów poprzednich rządów".

Czytaj także:

- Warto pamiętać, że premier Węgier reprezentuje węgierski punkt widzenia. Póki to się opłaca Węgrom, póty ta wspólnota funkcjonuje. Przesłanki dot. węgierskiego weta dotyczą także dwóch zmiennych, czyli polityki migracyjnej oraz perspektywy związanej z zagadnieniem politycznym. Fundusz Odbudowy został na Węgrzech określony mianem "drugiego planu Sorosa". Gdyby premier Orban nie zawetował tego mechanizmu z powodu praworządności, już w czerwcu było wiadomo, że będzie musiał go zawetować z perspektywy wewnętrznej - podsumował gość Polskiego Radia 24.

Posłuchaj
20:08 PR24_MPLS 2020_11_27-11-33-42.mp3 Dr Dominik Héjj o faktycznych powodach węgierskiego weta dla budżetu unijnego (Temat Dnia/Gość PR24)

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Dominik Héjj (Instytut Europy Środkowej)
Data emisji: 27.11.2020
Godzina emisji: 11.33

pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fogiel o sprawie unijnego budżetu: nadal jest tu pole do negocjacji

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 10:01
- Polska nie zgodzi się na powiązanie unijnych środków z arbitralnie rozumianą zasadą praworządności - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Gość Programu 1 Polskiego Radia wskazywał, że polski rząd ma pole do negocjacji z Unią Europejską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier rozmawiał z Angelą Merkel o najważniejszych sprawach UE. Rzecznik rządu: stanowisko Polski konsekwentne

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 12:00
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Głównym tematem były trwające negocjacje budżetowe w UE - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. W komunikacie opublikowanym na stronie Centrum Informacyjnego Rządu Müller podkreślił, że w agendzie rozmowy znalazły się również "bieżące zagadnienia unijne".
rozwiń zwiń