X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie jesteśmy tylko biorcą pieniędzy". Cywiński o próbie wiązania funduszy z tzw. praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 11:15
- UE nie daje nam żadnych darów, to interes. My daliśmy jej dostęp do naszego ogromnego rynku zbytu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński z "Sieci". Gośćmi audycji byli też: Dawid Wildstein z TVP i publicysta Sławomir Jastrzębowski.
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Alexandros Michailidis/shutterstock

Polska i Węgry nie godzą się na arbitralne rozwiązania proponowane w toku unijnych negocjacji budżetowych. Chodzi o powiązanie wypłat funduszy unijnych z mechanizmem tak zwanej praworządności, co - jak podkreśla polski rząd - stwarza ryzyko, że UE zaczęłaby funkcjonować na innych zasadach.

Piotr Cywiński z "Sieci" zauważył ironicznie, że w tzw. praworządności chodzi o to, by, jak się wyraził, "język giętki powiedział to, co pomyśli głowa". - Niemcy stosują niebywałą demagogię, chcą przepchnąć swoją wizję Europy, w której to oni będą mieć decydujący głos i potrzebują instrumentu, jakim są pieniądze - zauważył.

"Opozycja jednoczy się z Berlinem"

Głos w tej sprawie po raz kolejny zabrała poseł KO Kamila Gasiuk-Pihowicz. "Porównywanie groźby weta Holandii do groźby polskiego weta to żart. Holandia płaci, więc wymaga. Nasz kraj z unijnej kasy więcej bierze niż dokłada - więc weto to nie jest zajmowanie stanowiska negocjacyjnego, ale strzał we własne kolano..." - napisała na Twitterze. 

Piotra Cywińskiego zastanawia postawa polityków polskiej opozycji, która jednoczy się z Berlinem, świadomie występując przeciwko polskiemu rządowi. - Jeśli tak jest, to można mówić o zdradzie interesów narodowych, a Polacy nie są przecież największym biorcą pieniędzy z unijnej kasy - powiedział Piotr Cywiński.

Zauważył przy tym, że wśród tzw. biorców pieniędzy z UE, Polska nie jest na pierwszym miejscu. - Jeśli więc opozycja uważa, że jest inaczej, to jest w błędzie. Albo patrzy przez dziurkę od klucza, albo celowo wprowadza Polaków w błąd - podkreślił publicysta.


663 dworczyk free.jpg
Szef KPRM: swoim postępowaniem Polska i Węgry dbają o przyszłość UE

"Zmiana oblicza UE"

Dawid Wildstein z TVP zauważył, że trudno komentować ruchy opozycji, choć ta np. w Hiszpanii nie podniosłaby ręki na własny rząd "w takich kategoriach" w jakich robi to polska opozycja. - Z obejściem unijnego procesu formułowania prawa, dochodzi do radykalnej zmiany oblicza tej Wspólnoty - mówił.

Goście audycji omawiali też decyzję Parlamentu Europejskiego, który w czwartkowym głosowaniu przyjął niewiążącą prawnie rezolucję, dotyczącą "faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce". PE "zdecydowanie potępił" orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aborcji w Polsce, uważając, że "orzeczenie to zagraża zdrowiu i życiu kobiet".

Sławomir Jastrzębowski powiedział, że UE pokazuje nam wszystkim, iż nie szanuje naszej praworządności. - Orzeczenie TK nie musi się podobać urzędnikom w Brukseli, ale ono jest spójne z polskim prawem. Jak to jest, że chrześcijańska demokracja w UE mówi, że prawem kobiety jest aborcja - pytał retorycznie publicysta.

Jego zdaniem nie można dać się traktować jak "brzydka panna na wydaniu". - Jesteśmy 40-milionowym krajem, pięknym i dumnym, mamy ogromny rynek zbytu, który udostępniliśmy, więc doszło do zasady "win-win", do swoistego dealu, nie możemy mieć kompleksów - mówił Sławomir Jastrzębowski.


Posłuchaj
49:04 PR24_MPLS 2020_11_27-10-08-43.mp3 P. Cywiński, D. Wildstein i S. Jastrzębowski o powiązaniu funduszy z tzw. praworządnością (Temat dnia/Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Piotr Cywiński ("Sieci"), Dawid Wildstein (TVP), Sławomir Jastrzębowski (publicysta)

Data emisji: 27.11.2020

Godzina: 10.08 

Czytaj także

"Oszustwo i obejście wcześniejszych ustaleń". Reszczyński o wiązaniu funduszy z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 15:00
- Widać, że Niemcy i Francja chcą odejść od Europy Ojczyzn na rzecz państwa federalnego z jednym rządem - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Reszczyński. Gośćmi audycji byli też: Sławomir Jastrzębowski i Adrian Stankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Wróbel: nikt nie chce polexitu, to wrzutka opozycji nastawiona na wywołanie szumu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 14:30
- Polexit można traktować w kategorii hasztagu, który forsuje opozycja w Polsce. Należy się spodziewać, że on szybko się wypali - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
rozwiń zwiń