X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Uniwersalne, potężne narzędzie wpływu". Prof. Reginia-Zacharski o wiązaniu funduszy UE z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 10:50
- Ma to być potężne narzędzie wywierania destrukcyjnego wpływu na dwa państwa mające rządy konserwatywne. A w przyszłości będzie to narzędzie uniwersalne, które może być stosowane wobec każdego - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego. 
Audio
  • Prof. Jacek Reginia-Zacharski o sporze wokół praworządności (Temat dnia)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: Alexandros Michailidis/shutterstock

Parlament Europejski w czwartkowym głosowaniu przyjął rezolucję, dotyczącą "faktycznego zakazu prawa do aborcji w Polsce". Została ona przygotowana przez pięć grup politycznych: Europejską Partię Ludową, Socjalistów i Demokratów, Odnowić Europę, Zielonych i GUE. W środę natomiast w PE odbyła się debata na ten temat. 

Cały czas trwa także spór o łączenie wypłacania unijnych funduszy z praworządnością. Stanowczo sprzeciwiają się temu Polska i Węgry. 

legutko 1200 fb free.jpg
"Chodzi o to, by nękać Polskę". Prof. Legutko o łączeniu praworządności z budżetem UE

- Wcześniej mieliśmy wielki bój o to, czym jest tolerancja. Przestała być już cierpliwym znoszeniem tego, co jest uciążliwe, a stała się postulatem afirmacji. Dzisiaj praworządność nie jest praworządnością, ale tym, czym zostanie nazwana przez tych, którzy najgłośniej krzyczą - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski. 


Posłuchaj
17:07 _PR24_AAC 2020_11_27-09-40-03.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o sporze wokół praworządności (Temat dnia)

 

Jego zdaniem "stanowisko Węgier i Polski jest dosyć jednoznaczne". - Odwołuje się do bardzo solidnych i twardych podstaw - podkreślił profesor. 

Według niego w sporze o praworządność "generalnie idzie o stworzenie narzędzia wykonywania władztwa". - W dzisiejszym świecie i konstrukcji takiej jak Unia Europejska finanse są najpotężniejszym narzędziem. Trudno sobie wyobrazić większe - zaznaczył gość PR24. 

Czytaj także:

- Jak zwykle w polityce chodzi o władzę określonego ośrodka. Ma to być potężne narzędzie, wywierania destrukcyjnego wpływu na dwa państwa mające rządy konserwatywne. A w przyszłości będzie to narzędzie uniwersalne, które może być stosowane wobec każdego - powiedział Jacek Reginia-Zacharski. 

W jego opinii "we wczorajszej rezolucji Parlamentu Europejskiego znalazło się kuriozum". - W szerszym kontekście tak naprawdę zapisano tam, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest niezgodne z polską konstytucją. Trudno sobie wyobrazić bardziej kuriozalne stwierdzenie - stwierdził profesor. 

Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) 
Data emisji: 27.11.2020
Godzina emisji: 9.33

bartos

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Genowefa Grabowska: debata w PE o aborcji nie ma podstaw traktatowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 20:28
W Parlamencie Europejskim toczy się debata dotycząca orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aborcji eugenicznej z ustawą zasadniczą. - Gdybyśmy patrzyli na kompetencje, jakie mają organa Unii Europejskiej, to kwestie wiążące się z etyką czy ideologią nie leżą w gestii Parlamentu Europejskiego ani Unii Europejskiej - mówi ekspertka od prawa międzynarodowego.
rozwiń zwiń