X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Będziemy kontynuować wsparcie dla rodzin". Stanisław Szwed o polityce demograficznej rządu

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 17:15
- Będziemy kontynuować programy, które są skierowane do rodzin, to jest dla wszystkich oczekujących wsparcia rzecz potrzebna i oczywista. Szczególnie w okresie walki z koronawirusem, gdy sytuacja gospodarcza jest trudniejsza, to wsparcie musi być zachowane, to jest dla nas priorytet, nie przewidujemy tu zmian - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Szwed, wiceminister rodziny.
Audio
  • 26.11.2020 Stanisław Szwed (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Stanisław Szwed
Stanisław SzwedFoto: PR24/DB

W przyszłym roku w ramach programu "Maluch plus" powstanie 6,2 tys. nowych miejsc opieki dla dzieci do 3 lat. Samorządy otrzymają na ten cel ponad 167 mln zł – powiedziała we wtorek minister rodziny Marlena Maląg.

20201124_EP-107557D_A_PBU_008_RESIZED_L (1).jpg
Debata w PE na temat aborcji w Polsce. W planach rezolucja europarlamentu w tej sprawie

Szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podczas konferencji prasowej podkreślała, że wsparcie rodzin jest fundamentem rządu. Jak mówiła, wiele programów prorodzinnych zostało zrealizowanych i są one kontynuowane. Wymieniła m.in. program "Rodzina 500 plus", "Dobry start" i "Mama 4 plus".

Stanisław Szwed przypomina, że program Maluch Plus skierowany do jednostek samorządu terytorialnego został już rozstrzygnięty i zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku. Dodał także, że uruchomiona została kolejna część programu, skierowana do organizacji niepublicznych.

Posłuchaj
24:36 PR24_MPLS 2020_11_26-15-33-03.mp3 26.11.2020 Stanisław Szwed (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Zależy nam na tym, żeby miejsc w żłobkach przybywało. W ostatnich pięciu latach wskaźnik miejsc w żłobkach w ostatnich pięciu latach zwiększył się dwukrotnie, z 12 do 25 procent, choć są regiony, w których opieka żłobkowa jest na słabym poziomie. Gdy rozpoczynaliśmy, gmin praktycznie bez takiej opieki było 70 procent, w tej chwili to 50 procent, to duży skok i wsparcie - zaznaczył.

"Polska racja stanu"

Gość podkreślał istotną rolę polityki demograficznej w sytuacji ciągle niskiej dzietności, co sprawia, że mamy do czynienia ze spadkiem liczby ludności w Polsce. - W 2015 roku wskaźnik dzietności był na dramatycznie niskim poziomie 1,29, bardzo dalekim do wskaźnika zastępowalności wynoszącego 2,5. W tej chwili wynosi 1,45, ale dzieci rodzi się mniej, ze względu na niż demograficzny (…) Wsparcie materialne, opieka żłobkowa i inne działania idą w tym kierunku, by polityka demograficzna obejmowała całość zagadnień. To polska racja stanu w następnych kilkudziesięciu latach - zaznaczył.

Stanisław Szwed dodał, że rodzice muszą mieć zapewnione takie warunki, żeby decyzja o posiadaniu dzieci była łatwiejsza do podjęcia, podkreślał także, że istotne są również zmiany kulturowe i promocja rodziny. - To kwestia także wychowania i edukacji. Trzeba robić wszystko, by do zmian w tym kierunku dochodziło - stwierdził.

"Propozycje legalizacji aborcji przerażające"

W tym kontekście gość audycji odniósł się również do dyskusji o dopuszczalności aborcji na życzenie. - Przerażające są propozycje legalizacji aborcji, zabijania dzieci. My mówimy o polityce prorodzinnej i demografii. Z jednej strony postawy obywatelskie, a z drugiej propozycje dopuszczania aborcji, podnoszone przez opozycję, wspierane przez Parlament Europejski. Trudno nazywać prawem człowieka prawo do zabijania dzieci wprowadzone ustawą - zauważył.

Czytaj również:

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Stanisław Szwed

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 15.33

PR24/ka

Czytaj także

"Egzamin solidarności międzypokoleniowej". Maląg o pomocy dla seniorów w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 19:20
- Przede wszystkim troska o osoby potrzebujące wsparcia w tym trudnym czasie, kiedy walczymy z koronawirusem jest naszym obowiązkiem i nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy, bez wsparcia - powiedziała w Polskim Radiu 24 Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Następują zmiany pokoleniowe". Prof. Kleiber o protestach ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 19:33
- Protest młodego pokolenia jest momentalnie wykorzystywany politycznie do różnych spraw - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber w odniesieniu do protestów Strajku Kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prawo do aborcji jest prawem człowieka". Senyszyn o rezolucji Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 17:15
- Gdyby ustawodawca w Polsce chciał, żeby ochrona życia była od momentu poczęcia, to taki zapis znalazłby się w konstytucji. Natomiast w Polsce jest ochrona życia i dotyczy ludzi, czyli obywateli. Obywatelem zostaje się w chwili urodzenia. Mamy do czynienia z manipulacją w tej sprawie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Joanna Senyszyn z Lewicy.
rozwiń zwiń