Weto Polski i Węgier ws. budżetu UE. Anna Zalewska: to normalna formuła negocjacyjna

2020-11-25, 16:28

Weto Polski i Węgier ws. budżetu UE. Anna Zalewska: to normalna formuła negocjacyjna
Anna Zalewska. Foto: PR24

- Holandia przed wakacjami także groziła wetem dla budżetu Unii Europejskiej. To normalna formuła negocjacyjna opisana w przepisach po to, by mniejsze kraje miały możliwość obrony, a w przypadku Polski to także obrona obywateli europejskich - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł PiS.

Rozmowa dotyczyła problemu powiązania praworządności z budżetem UE. - Mechanizm uzależniający wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych można zaskarżyć do unijnego Trybunału Sprawiedliwości - tak mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen wystąpiła na sesji plenarnej Europarlamentu. - Dla tych, którzy mają wątpliwości jest jasna droga - mogą pójść do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, by nowe regulacje zostały tam zbadane. To jest miejsce, w którym różnice zdań dotyczące aktów prawnych są rozstrzygane - powiedziała szefowa Komisji, odnosząc się tym samym do stanowiska Polski i Węgier. 

Powiązany Artykuł

1200_Sobolewski_PR1.jpg
Sobolewski o sprawie praworządności: ze strony prezydencji niemieckiej nastąpiło "przemyślenie tematu"

Oba te kraje nie chcą zgodzić się na taki mechanizm, tłumacząc, że jest nieprecyzyjny i może być wykorzystywany przy podejmowaniu decyzji motywowanych politycznie.

"Posługujemy się argumentami"

- Głosy opozycji w tym zakresie są zadziwiające. Zauważyła ona jednak, że weto jest normalnym trybem negocjacji. Holandia przed wakacjami groziła wetem. To normalna formuła negocjacyjna opisana w przepisach po to, by mniejsze kraje miały możliwość obrony. W przypadku Polski to także obrona obywateli europejskich. Raz łamane traktaty będą przykładem, że można to zrobić zawsze - podkreśliła Anna Zalewska. 

- Posługujemy się argumentami i mówimy o pragmatyzmie i solidarności. Mam nadzieję, że oczekiwanie całej Europy, w tym najbardziej dotkniętych pandemią państw spowoduje, że dogadamy się jeszcze za prezydencji Niemiec - dodała rozmówczyni.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

szydło ue 1200 east.jpg
"Nie wszystko, co dobre dla mocarstw, będzie dobre dla całej Unii". Beata Szydło w obronie traktatów UE

Europoseł zwróciła również uwagę, że niepodjęcie teraz stosownych działań może przynieść negatywne konsekwencje w przyszłości. - W tej chwili jest w PE taka większość, jaka jest, a nie wiemy, co będzie za kilka lat i co komu przyjdzie do głowy. To nie musi dotyczyć tylko Polski i Węgier, choć teraz ostrze jest skierowane na nas, bo jesteśmy konserwatywnymi rządami w liberalno-lewicowym środowisku UE. To nie Polska i Węgry wyłamały się jednak z ustaleń lipcowych, które zapadły przy ciężkich negocjacjach i przy groźbie weta Holendrów - mówiła.

Posłuchaj

Anna Zalewska o zawetowaniu budżetu UE przez Polskę i Węgry (Temat Dnia/Gość PR24) 20:39
+
Dodaj do playlisty

- Wspieramy UE, a czasami nawet bronimy ją przed nią samą. Polacy są euroentuzjastami, co podkreślają w różnych wypowiedziach i badaniach opinii publicznej. Jesteśmy w Unii i zawsze będziemy odważnie mówić o tym, na co się umawialiśmy, kiedy ją tworzyliśmy - zaznaczyła polityk.

Unijny budżet Unijny budżet

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Anna Zalewska (PiS)

Data emisji: 25.11.2020

Godzina emisji: 15.08

PAP/IAR/pkr

Polecane

Wróć do strony głównej