X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nadal najważniejsza jest izolacja". Prof. Kuchar o pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 12:42
- W przypadku COVID-19 kilkadziesiąt procent zakażeń ma charakter zupełnie bezobjawowy, i to jest problem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z WUM.
Chory przebywający na kwarantannie
Chory przebywający na kwarantannieFoto: Deliris/shutterstock

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 002 nowych zakażeniach koronawirusem. Od niedzieli zmarło 156 zakażonych osób, a wyzdrowiało 14 897 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 38 osób, natomiast 118 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Najwięcej nowych zakażeń potwierdzono w województwach: mazowieckim - prawie 2 300 przypadków, wielkopolskim - prawie 1 900 przypadków i małopolskim - ponad 1 400 przypadków. W ciągu minionej doby wykonano ponad 27 tysięcy testów na obecność wirusa.

"Supertransmiterzy"

- Jesteśmy w szczycie fali epidemii. Gdybyśmy testowali każdego, kto ma objawy ze strony dróg oddechowych, testów byłoby więcej. Większość zakażeń przenoszą tzw. supertransmiterzy, którzy mogą być zakażeni bezobjawowo. Ich najtrudniej wykryć. Najważniejsza jest więc cały czas izolacja - powiedział doktor.

pap test koronawirus Słowacja 1200.jpg
"Zastosujemy metodę Słowacji". Wiceminister zdrowia o badaniach przesiewowych

Gość PR24 podkreślił, że duży odsetek wyników dodatnich wskazuje, że nowy koronawirus stał się główną przyczyną zakażeń dróg oddechowych. - Jeśli porównamy liczbę zgonów w październiku zeszłego roku, z liczbą zgonów z października tego roku, to widać dramatyczny wzrost ich liczby. To sytuacja bardzo poważna - powiedział lekarz.

"20 razy większe ryzyko w pomieszczeniach zamkniętych"

Jak przypomniał, żeby zarazić się koronawirusem, jego dawka musi być duża. W praktyce jest to możliwe poprzez kontakt z osobą chorą. - W pomieszczeniach zamkniętych ryzyko zakażenia jest mniej więcej 20 razy większe niż na wolnej przestrzeni. Eskalacja pandemii związana jest z czasem jesienno-zimowym, czyli okresem, kiedy dłużej przebywamy właśnie w pomieszczeniach zamkniętych - powiedział prof. Ernest Kuchar.


Posłuchaj
10:23 PR24_MPLS 2020_11_23-11-39-21.mp3 Prof. E. Kuchar o koronawirusie ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: prof. Ernest Kuchar (Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Data emisji: 23.11.2020

Godzina: 11.39

Czytaj także

"Nikt się tego nie spodziewał". Liziniewicz o informacjach nt. szczepionki przeciwko koronawirusowi

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 20:04
- Gdyby informacje na temat skuteczności szczepionki okazały się prawdziwe, byłaby to bardzo dobra wiadomość. Sądzono, że na jej powstanie przyjdzie nam poczekać do połowy przyszłego roku - powiedział Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepionka przeciw COVID-19. Prof. Gut: na początku będzie dość ostra konkurencja

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 18:45
- Początkowo szczepionka przeciw koronawirusowi na pewno będzie droga. Kiedy jest niedobór towaru, działa prawo i podaży, a przecież firmy farmaceutyczne to nie instytucje dobroczynne - powiedział w Polskim Radiu 24 Włodzimierz Gut, wirusolog.
rozwiń zwiń