X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wypowiedź szokuje". Prof. Kucharczyk o wpisie szefa MSZ Niemiec o procesie norymberskim

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 14:52
- Trzeba pamiętać o semantyce i faktach historycznych, w przeciwnym razie dojedzie do kuriozum czyli pisania historii II wojny światowej od nowa -  mówił w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Grzegorz Kucharczyk z PAN.
Audio
  • Prof. G. Kucharczyk o wpisie H. Maasa ("Gość PR24")
Heiko Maas
Heiko MaasFoto: Twitter

Gość PR24 odniósł się w audycji między innymi do słów ministra niemieckiego MSZ, Heiko Maasa, który napisał, że "...dokładnie 75 lat temu rozpoczął się proces norymberski. Przed sądem stanęli mężczyźni odpowiedzialni za najohydniejsze zbrodnie w historii". Internauci zarzucili mu, że nie wspomniał o narodowości zbrodniarzy.

"Wypowiedź szokuje"

- Należy się domyślać, że może chodziło o to, że przed sądem stanęli prawdziwi mężczyźni, którzy wiedzieli czego chcieli, pełnoletni i świadomi. Jeśli tak interpretować tę wypowiedź, choć jest to najbardziej życzliwa interpretacja, to niewątpliwie i tak ona szokuje - powiedział historyk.


Główni oskarżeni w procesie Norymberskim.jpg
Trybunał w Norymberdze – rozliczenie z nazizmem

Jak zauważył, brak określenia kto dokładnie stanął 75 lat temu przed sądem, jest wymowne. - Takie skróty myślowe są nieuprawnione. Często ludziom wydaje się, że to czepianie się, ale jeśli się zaniedba takich faktów, przemilczy je, to potem dzieją się rzeczy, które w głowie się nie mieszczą czyli dochodzi do pisania historii II wojny światowej na nowo - mówił prof. Grzegorz Kucharczyk.

Zbrodniarze Trzeciej Rzeszy Niemieckiej

Procesy przeciwko głównym zbrodniarzom Trzeciej Rzeszy Niemieckiej, rozpoczęły się 20 listopada 1945 r. Po raz pierwszy w historii pociągnięto do odpowiedzialności karnej za zbrodnie międzynarodowe czołowych przywódców państwa. W głównym procesie norymberskim, trwającym od listopada 1945 do października 1946 r., sądzono 22 osoby. 12 z nich skazano na śmierć. Wśród nich znaleźli się Hermann Göring, Hans Frank oraz Julius Streicher.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Posłuchaj
21:08 PR24_MPLS 2020_11_22-13-06-19.mp3 Prof. G. Kucharczyk o wpisie H. Maasa ("Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (PAN)

Data emisji: 22.11.2020 

Godzina: 13.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Niemcy prowadziły przeciwko Polsce wojnę rasową". Brytyjski historyk o II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 12:05
- Dla Niemców wojna z Polską we wrześniu 1939 r. miała charakter walki rasowej, stąd było tak dużo - nieproporcjonalnie więcej niż np. we Francji - zbrodni na ludności cywilnej czy jeńcach wojennych - uważa brytyjski historyk Roger Moorhouse.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Okupacja sowiecka była równie okrutna jak niemiecka". Prof. Wojciech Polak o II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 16:15
- Ludobójstwo na Polakach było prowadzone z taką samą żelazną konsekwencją jak u Niemców. Mówiąc krótko, padliśmy ofiarą dwojga bandytów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Polak, historyk.
rozwiń zwiń