X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Co dalej z unijnym budżetem? Ekspert: zamiast weta należałoby zintensyfikować negocjacje na poziomie ministerialnym

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 10:27
- Jest pole do porozumienia. Nie sądzę, by propozycja niemieckiej prezydencji była ostatecznym dokumentem. Obie strony powinny się dogadać - powiedział Tomasz Krawczyk, ekspert ds. polityki europejskiej, były doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. europejskich. - Punktem zwrotnym mogłoby być doprecyzowanie tego, czym jest naruszenie zasad praworządności - dodał.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Komisja Europejska

Polska i Węgry poinformowały, że nie mogą poprzeć unijnego budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii z powodu dołączonych do nich przepisów uzależniających wypłatę funduszy od stanu praworządności. Rządy obu państw zapowiedziały, że są gotowe do użycia weta w tej sprawie.

"Nie możemy dać się wcisnąć w kąt"

Szczerski EN-1200.jpg
"Musi opierać się na traktatach". Krzysztof Szczerski o kompromisie ws. budżetu UE

Tomasz Krawczyk ma nadzieję, że ostatecznie nie dojdzie do użycia weta z polskiej strony. W opinii eksperta, lepszym rozwiązaniem byłoby zintensyfikowanie negocjacji, już nie na szczeblu dyplomatów, a ministrów.

- Jest pole do porozumienia. Nie sądzę, by propozycja niemieckiej prezydencji była ostatecznym dokumentem. Obie strony powinny się dogadać. Nie powinniśmy dać się wcisnąć Węgrom w kąt, w którym sami się ustawili - wskazał.

Posłuchaj
25:17 PR24_MPLS 2020_11_22-09-33-16.mp3 Tomasz Krawczyk o negocjacjach dot. unijnego budżetu oraz zapowiedzi weta ze strony Polski i Węgier ("Temat dnia/Gość PR24")

Krawczyk: praworządność jest formą pewnego nacisku

niemcy_unia_shutterstock_713959894 (2).jpg
"Poczucie wyższości". Jarosław Guzy o postawie Niemiec w sporze o praworządność

Zaznaczył, że polska strona nie powinna oglądać się na Węgrów, a przede wszystkim na swój interes narodowy, którym jest złożenie podpisu pod budżetem. Przyznał jednak, że kryteria praworządności są niejasne i bardzo niejednoznaczne, o czym należy ze stroną unijną rozmawiać.

- Procedura praworządności jest formą pewnego nacisku. Pytanie, w jaki sposób instytucje unijne mogłyby realizować to narzędzie. Jest konstruowana nie tylko po to, by naciskać na rządy w Polsce lub na Węgrzech, ale też po to, by badać prawidłowość wydawania środków unijnych w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej - zaznaczył.

Niemiecka prezydencja "dała się wmanewrować"?

Janusz Kowalski 1200.jpg
Janusz Kowalski: dzisiaj to Polska broni głównych wartości UE

W opinii Tomasza Krawczyka, niemiecka prezydencja dążąc do wprowadzenia uzależnienia środków unijnych od praworządności "dała się wmanewrować części lewicowo-liberalnego establishmentu w to, że w Polsce są łamane standardy przestrzegania praw człowieka oraz praworządność".

- Punktem zwrotnym mogłoby być doprecyzowanie tego, czym jest naruszenie zasad praworządności, w jaki sposób jest to zdefiniowane, bo jak na razie jest to przedstawione na bardzo ogólnym poziomie. (…) Obawiam się sytuacji, w której złożymy weto, a Węgrzy w ostatniej chwili powiedzą, że wypisują się z tego. Miałoby to daleko idące skutki międzynarodowe - podkreślił gość Polskiego Radia 24.  

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Tomasz Krawczyk, ekspert ds. polityki europejskiej, były doradca premiera Mateusza Morawieckiego ds. europejskich
Data emisji: 22.11.2020
Godzina emisji: 09.33

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Prof. Ryba: twarda postawa Polski to kłopot dla budowy superpaństwa UE w oparciu o ideologię neomarksistowską

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 10:55
- Zapowiedź weta przez Polskę i Węgry to duży problem dla Niemców. Wykorzystują oni pewne przyczółki polityczne w naszym kraju i uruchamiają je w celu stworzenia wewnętrznego nacisku na to, żebyśmy zgodzili się na skrajnie niekorzystne dla nas sytuacje - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraje południa Europy sojusznikami Polski? Talaga: to nie one podniosły kwestię praworządności

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 13:39
- To takie państwa jak Grecja, Hiszpania czy Portugalia gwałtownie potrzebują pieniędzy z unijnego pakietu wsparcia. Dlatego są też zainteresowane jak najszybszym kompromisem i uruchomieniem pakietów pomocowych, a to oznacza, że tam trzeba szukać sojuszników - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
rozwiń zwiń