X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ks. Bogdan Bartołd: grzechy ludzi Kościoła są dla młodzieży rzeczami karygodnymi

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 14:54
- Jeśli młodzi ludzie chcą widzieć w księdzu wzorzec, a dzieje się inna historia, to wytłumaczenie, że jesteśmy słabi, nie wystarcza. Powiedzmy sobie: człowieku, powołany przez Pana Boga, musisz się sprężyć, bo twoje świadectwo to najlepszy przykład - powiedział ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
ks. Bogdan Bartołd
ks. Bogdan Bartołd Foto: PR24/AK

W ostatnich tygodniach przez ulice polskich miast przeszły protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Charakteryzowały się m.in. wulgarnymi hasłami, a także przejawami agresji wobec Kościoła, co znajdowało swe odzwierciedlenie w profanacji świątyń i obrażaniu, a nawet atakowaniu osób duchownych. Wśród uczestników tych demonstracji można było zauważyć dużo młodzieży.

guzdek 1200.jpg
Bp Guzdek: nadszedł czas, aby połączyć siły dla dobra naszej ojczyzny

"Trzeba rozpocząć poważną pracę u podstaw"

W związku z tym w przestrzeni publicznej pojawiły się dyskusje dotyczące wychowania młodych pokoleń i wartości, które są im przekazywane. Ks. Bogdan Bartołd przyznał, że poważnym wyzwaniem dla osób, które zajmują się kształceniem młodzieży, będzie pokazanie jej czegoś, co będzie "piękne i wartościowe".

Posłuchaj
21:43 PR24_MPLS 2020_11_13-13-38-28.mp3 Ks. Bogdan Bartołd o tym, czym kieruje się dzisiejsza młodzież i co należy zrobić, by nie zatraciła tradycyjnych polskich wartości ("Temat dnia/Gość PR24")

- Miłość do Ojczyzny wyraża się również przez postawę nakierowaną na dobro drugiego człowieka. (…) Trzeba rozpocząć poważną pracę u podstaw, formowanie człowieka i pokazywanie mu odpowiednich wzorców - stwierdził duchowny.

Dostrzeżenie tego, z czym zmaga się młody człowiek

Ks. Bartołd zwrócił uwagę, że młode pokolenie niechętnie przyjmuje głoszone przez Kościół zasady moralne, młodzi ludzie chcą być bardziej ich kreatorami niż adresatami.

1200_Strajk_PAP.jpg
"Część młodzieży nie zdawała sobie sprawy z tego, co robi". Prof. Wojciech Roszkowski o Strajku Kobiet

- Żeby dotrzeć do młodych ludzi, trzeba ich zauważyć, wysłuchać tego, co mają do wykrzyczenia. Należy zacząć z nimi rozmawiać, robić też potężną ewangelizację wśród rodziców, a z młodzieżą trzeba po prostu być. Zróbmy wszystko, by młodzi ludzie zobaczyli w nas, a przede wszystkim w ich opiekunach, osoby, które są im życzliwe, którym można zaufać - podkreślił.

Ks. Bartołd: wytłumaczenie, że jesteśmy słabi, nie wystarcza

Jak wskazał proboszcz Archikatedry św. Jana Chrzciciela, grzechy ludzi Kościoła dla młodzieży są rzeczami karygodnymi, nie do przyjęcia. To właśnie może być jednym z powodów, dla których młode pokolenia nie widzą w Kościele autorytetu.

- Jeśli chcą widzieć w księdzu wzorzec, a dzieje się inna historia, to wytłumaczenie, że jesteśmy słabi, nie wystarcza. Dla nas, duszpasterzy, niesamowicie ważna jest sytuacja motywu: człowieku, powołany przez Pana Boga, musisz się sprężyć, bo twoje świadectwo to najlepszy przykład - dodał ks. Bartołd.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 13.38

Polskie Radio 24

Czytaj także

Polska prezentacja papieskiej encykliki "Fratelli tutti". Komentarze biskupów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 14:17
Postać dobrego Samarytanina - w wymiarze uniwersalnym - jest symbolem encykliki papieża Franciszka "Fratelli tutti" - podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki podczas prezentacji encykliki, która odbyła się w Łodzi tuż przed 387. zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gdzie niezgoda, nienawiść i wrogość nie ma Bożego Ducha". Bp Czaja z przesłaniem na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 01:15
- Bożego Ducha nie ma tam, gdzie jest niezgoda, gdzie jest kłamstwo, gdzie nienawiść i wrogość - mówił na Jasnej Górze biskup opolski Andrzej Czaja, który wygłosił homilię podczas mszy św. w drugim dniu trwających w sanktuarium narodowych rekolekcji dla wszystkich.
rozwiń zwiń