X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Fundusze za praworządność. Prof. Reginia-Zacharski: UE chce to zrobić z powodów ideologicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 10:38
- Okazuje się, że zasada pacta sunt servanda nie jest przestrzegana. Pod koniec roku, gdy perspektywa budżetowa UE powinna być finalnie dopinana, próbuje się grać sprzecznie do ustaleń, które zapadły kilka miesięcy temu - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: symbiot/ Shutterstock

Grupy polityczne poparły wstępne porozumienie w sprawie budżetu Unii na lata 2021-2027. Na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego zdecydowana większość deputowanych pozytywnie oceniła uzgodnienia. Różnice zdań pojawiły się, kiedy europosłowie odnosili się do wstępnych uzgodnień z ubiegłego miesiąca dotyczących powiązania funduszy z praworządnością.

dworczyk 663 twitter.jpg
UE chce powiązania funduszy z praworządnością. Dworczyk: nie będzie na to zgody

Prof. Reginia-Zacharski: walka o kierunki przepływu pieniędzy

Za niecałe dwa tygodnie europosłowie mają ostatecznie zaakceptować uzgodnienia. Polska i Węgry już zasugerowały, że nie będą mogły ich poprzeć, jeśli nie zostanie wykreślona warunkowość w wydawaniu funduszy. Warszawa i Budapeszt uważają, że kryteria są nieprecyzyjne i decyzje mogą być motywowane politycznie.

- W Unii Europejskiej można wskazać cztery bardzo silne i wpływowe grupy państw lobbujące na rzecz własnych interesów. W uzgodnieniach dotyczących budżetu zasadniczo chodzi o to, jak będą przepływały pieniądze, które się w nim znajdą - wskazał na możliwe powody chęci wprowadzenia warunkowości w przyznawaniu funduszy prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Posłuchaj
21:11 PR24_MPLS 2020_11_13-09-37-21.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o przyczynach, dla których część państw Unii Europejskiej stara się powiązać przyznawanie środków europejskich z tzw. praworządnością ("Temat dnia/Gość PR24")

"W grę wchodzą potężne interesy"

Janusz Kowalski 1200.jpg
Wiceminister aktywów państwowych: bronimy polskiej suwerenności przed bezczelnym atakiem eurokratów

Politolog zwrócił uwagę, że pewne ustalenia dot. praworządności zostały poczynione na letnim szczycie Rady Europejskiej, co doprowadziło do konsensusu między krajami członkowskimi.

- Okazuje się jednak, że zasada pacta sunt servanda nie jest przestrzegana. Pod koniec roku, gdy perspektywa budżetowa UE powinna być finalnie dopinana, próbuje się grać sprzecznie do ustaleń, które zapadły kilka miesięcy temu. W grę wchodzą potężne interesy i kierunki dystrybucji ogromnych kwot - stwierdził prof. Reginia-Zacharski.

Celem zmiana systemu wartości oraz systemu prawnego?

Jak ocenił w rozmowie z Michałem Rachoniem, "gra idzie twarda, ale o stawkę szalenie istotną". Dodał, że są w Unii siły polityczne, dość potężne, które pewne rozwiązania chcą przeprowadzić z powodów ideologicznych i doprowadzić do zmiany systemu wartości, a także systemu prawnego.

- Stanowisko Polski i Węgier ws. budżetu zostało na tyle wyraźnie sformatowane, że zakładam, iż w trakcie negocjacji dojdzie do pewnego rozmycia założeń drugiej strony, by zaproponować coś, co będzie akceptowalne przez oba kraje - zaznaczył prof. Jacek Reginia-Zacharski.

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 09.37

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Prof. Ryba: powiązanie praworządności z funduszami elementem budowy unijnego superpaństwa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 10:50
- Chęć uzależnienia wypłat unijnych środków od tzw. praworządności to nic innego jak wola Berlina i Paryża. Ci, którzy się im nie podporządkują, nie dadzą się scentralizować lub wręcz skolonizować, jak określają to niektórzy politycy, nie otrzymają pieniędzy - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Roszkowski: Niemcy mogą odczytywać projekt Trójmorza jako zagrożenie swojej hegemonii

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 10:35
- W ostatnich latach Polska stała się bardziej znaczącym podmiotem polityki międzynarodowej. Dla Niemiec to konkurencja, może jeszcze nie na taką skalę, na jaką byśmy chcieli, ale jest to przeszkoda w tym, by utrzymały pozycję hegemonistyczną w Europie - powiedział historyk prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń