X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Takie wydarzenia będą się powtarzać". Magdalena El Ghamari o zamachu w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 17:10
- Po raz kolejny pojawia się człowiek, który znany jest służbom, osoba, która chodzi wolno. To nie jest koniec, takie wydarzenia będą się powtarzać, jesteśmy na przegranej pozycji - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena El Ghamari, ekspert ds. bezpieczeństwa Collegium Civitas.
Patrol sił specjalnych. Wiedeń 03.11.2020
Patrol sił specjalnych. Wiedeń 03.11.2020 Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

W serii ataków w centrum Wiednia zginęło pięć osób, w tym jeden ze sprawców, a 14 zostało rannych. Siedem z nich jest w stanie ciężkim. Zabity terrorysta był wcześniej karany za kontakty z islamistyczną organizacją terrorystyczną.

wiedeń ataki 1200 pap.jpg
Seria ataków terrorystycznych w Wiedniu. Zastrzelony napastnik zwolennikiem Państwa Islamskiego

Austriackie media poinformowały, że główny sprawca poniedziałkowych zamachów był już wcześniej karany za kontakty z islamistyczną organizacją terrorystyczną.

Dr Magdalena El Ghamari komentowała wydarzenia w stolicy Austrii. - Okazuje się, że niewiele się zmieniło. Wiele osób ogłosiło zwycięstwo z tzw. państwem islamskim, jednak nadal są elementy sprawiające, że ludzie się radykalizują - mówiła.

- Wiemy, że sprawcą jest zradykalizowany Albańczyk, urodzony i wychowany w Wiedniu. Z więzienia został wypuszczony w 2019 r. Był wśród chcących jechać do Syrii, by walczyć w imieniu państwa islamskiego. Pytanie, czy coś stało się nie tak z wymiarem sprawiedliwości, dlaczego ten człowiek wyszedł na wolność - podkreślała gość audycji.

Dr Magdalena El Ghamari zwracała uwagę, że podobne zjawiska mają miejsce w całej Europie. - Niestety widzimy, jak krajobraz Wiednia, Berlina, Brukseli i innych miast zmienia się także z uwagi na imigracje. Poszczególne dzielnice wpadają w strefy wpływu różnych grup przestępczych. Wiedeń jest ważnym miejscem imigracji osób z obszaru bałkańskiego. Nie wystarczyła edukacja, zawiódł znowu wymiar sprawiedliwości - dodała.

Posłuchaj
11:26 _PR24_AAC 2020_11_03-15-46-51.mp3 03.11.2020 dr Magdalena El Ghamari (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Terrorysta był już w Austrii karany za kontakty z islamistyczną organizacją terrorystyczną. W 2019 roku odsiadywał ją w jednym z wiedeńskich więzień. Został wypuszczony na wolność w końcu ubiegłego roku. Swoje plany napastnik miał zapowiedzieć w mediach społecznościowych.

Czytaj także:

Więcej w całym nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Magdalena El Ghamari 

Data emisji: 03.11.2020

Godzina emisji: 15.46

PR24/PAP/ka

Czytaj także

"Przekroczenie wszelkich norm". Cezary Gmyz o protestach po wyroku TK ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 10:25
- Ludzie mają prawo do demonstrowania przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, to kwestia wolności obywatelskich i demokracji, wpisanych do konstytucji. Natomiast formy, które przybiera ten protest, nie mieszczą się w cywilizowanym świecie - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz (TVP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja poradzi sobie ze zradykalizowanymi islamistami? Talaga: ocalenie spójności państwa wymaga zdecydowanych ruchów

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 15:28
- Jeżeli ośrodki radykalnych muzułmanów nie zostaną wyniszczone, będą odpowiadały zabójstwami i przelaną krwią - powiedział Andrzej Talaga, publicysta z Warsaw Enterprise Institute, który odniósł się do sytuacji we Francji po niedawnych atakach o charakterze terrorystycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Terroryzm jest przedłużeniem polityki". Prof. Boćkowski o atakach w Wiedniu

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 11:48
- Uderzenia terrorystyczne w osłabione państwa dzielą jeszcze bardziej społeczeństwo, powodują pogłębianie napięć społecznych, muszą spowodować reakcje służb - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, historyk. Podkreślił, że "terroryzm jest przedłużeniem polityki, w tym przypadku islamizmu".
rozwiń zwiń