X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Umieranie na oczach świata. Jaką lekcję dała nam śmierć Jana Pawła II?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 14:28
W roku 100-lecia urodzin Karola Wojtyły - warto przywołać także "narodziny dla nieba" Jana Pawła II - czyli jego umieranie dla ziemi. 15 lat temu byliśmy świadkami śmierci świętego. Pokazał nam wtedy, jak umiera chrześcijanin. Bez przyspieszania tego procesu, bez ukrywania dokonującej się rzeczywistości "przechodzenia".
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Shutterstock.com / giulio napolitano

Cały świat jak mawiano: "zatrzymał się", by czuwać przy umierającym papieżu. Temu zatrzymaniu w ciszy i z szacunkiem dla tajemnicy śmierci poddały się także media. Śmierć Jana Pawła II została obwieszczona jako powrót "do domu Ojca". W odniesieniu do jego własnych słów, była świadectwem tego, co znaczy "przekroczyć próg nadziei".

klepsydra czas stock 1200.jpg
"Kwestia śmierci jest dla nas sprawą fundamentalną". Prof. Stawrowski i pytania o sens życia

Co z tamtej "lekcji umierania" może pomóc nam dziś, w zderzeniu z  medialnym przekazem o śmiertelnym żniwie pandemii? Czy noszone w pamięci świadectwo "dobrej", bo poddanej Bogu śmierci Jana Pawła II, może pomóc oswoić lęk przed śmiercią, odsłaniający naszą samotność i bezradność.

Posłuchaj
24:35 PR24_MPLS 2020_11_01-13-33-04.mp3 O. Krzysztof Stąpor o znaczeniu dnia Wszystkich Świętych oraz śmierci Jana Pawła II

Pytania te podjął o. Krzysztof Stąpor, kapelan warszawskiego Ośrodka Hospicjum Domowego Księży Marianów. Założyciel tego zgromadzenia - św. Stanisław Papczyński - podpowiadał na czym polega towarzyszenie w umieraniu, tak, aby stało się ono częścią życia - bez lęku - w nadziei.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Małgorzata Bartas-Witan
Gość: o. Krzysztof Stąpor, kapelan warszawskiego Ośrodka Hospicjum Domowego Księży Marianów
Data emisji: 01.11.2020
Godzina emisji: 13.33

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

XX Dzień Papieski. Ks. Grabowski: zachęca nas do myślenia w duchu naszego świętego rodaka

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 10:24
- Dzień Papieski to okazja do przypominania nie tylko postaci św. Jana Pawła II, ale przede wszystkim jego nauczania. To również szansa na to, by był on kimś bliskim, wyjątkową i żywą osobą dla młodszych rodaków, tych, którzy go nie pamiętają - powiedział ks. Jarosław Grabowski z tygodnika "Niedziela". - Tego dnia papież-Polak po raz kolejny przemawia do nas jasno i wyraźnie - dodał o. Stanisław Tasiemski, dominikanin z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie przesłanie niesie ze sobą uroczystość Wszystkich Świętych?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 11:23
Dzień Wszystkich Świętych - jak każda uroczystość w Kościele - ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. 
rozwiń zwiń