X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Umieranie na oczach świata. Jaką lekcję dała nam śmierć Jana Pawła II?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 14:28
W roku 100-lecia urodzin Karola Wojtyły - warto przywołać także "narodziny dla nieba" Jana Pawła II - czyli jego umieranie dla ziemi. 15 lat temu byliśmy świadkami śmierci świętego. Pokazał nam wtedy, jak umiera chrześcijanin. Bez przyspieszania tego procesu, bez ukrywania dokonującej się rzeczywistości "przechodzenia".
Audio
  • O. Krzysztof Stąpor o znaczeniu dnia Wszystkich Świętych oraz śmierci Jana Pawła II
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Shutterstock.com / giulio napolitano

Cały świat jak mawiano: "zatrzymał się", by czuwać przy umierającym papieżu. Temu zatrzymaniu w ciszy i z szacunkiem dla tajemnicy śmierci poddały się także media. Śmierć Jana Pawła II została obwieszczona jako powrót "do domu Ojca". W odniesieniu do jego własnych słów, była świadectwem tego, co znaczy "przekroczyć próg nadziei".

klepsydra czas stock 1200.jpg
"Kwestia śmierci jest dla nas sprawą fundamentalną". Prof. Stawrowski i pytania o sens życia

Co z tamtej "lekcji umierania" może pomóc nam dziś, w zderzeniu z  medialnym przekazem o śmiertelnym żniwie pandemii? Czy noszone w pamięci świadectwo "dobrej", bo poddanej Bogu śmierci Jana Pawła II, może pomóc oswoić lęk przed śmiercią, odsłaniający naszą samotność i bezradność.

Posłuchaj
24:35 PR24_MPLS 2020_11_01-13-33-04.mp3 O. Krzysztof Stąpor o znaczeniu dnia Wszystkich Świętych oraz śmierci Jana Pawła II

Pytania te podjął o. Krzysztof Stąpor, kapelan warszawskiego Ośrodka Hospicjum Domowego Księży Marianów. Założyciel tego zgromadzenia - św. Stanisław Papczyński - podpowiadał na czym polega towarzyszenie w umieraniu, tak, aby stało się ono częścią życia - bez lęku - w nadziei.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Małgorzata Bartas-Witan
Gość: o. Krzysztof Stąpor, kapelan warszawskiego Ośrodka Hospicjum Domowego Księży Marianów
Data emisji: 01.11.2020
Godzina emisji: 13.33

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

XX Dzień Papieski. Ks. Grabowski: zachęca nas do myślenia w duchu naszego świętego rodaka

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 10:24
- Dzień Papieski to okazja do przypominania nie tylko postaci św. Jana Pawła II, ale przede wszystkim jego nauczania. To również szansa na to, by był on kimś bliskim, wyjątkową i żywą osobą dla młodszych rodaków, tych, którzy go nie pamiętają - powiedział ks. Jarosław Grabowski z tygodnika "Niedziela". - Tego dnia papież-Polak po raz kolejny przemawia do nas jasno i wyraźnie - dodał o. Stanisław Tasiemski, dominikanin z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie przesłanie niesie ze sobą uroczystość Wszystkich Świętych?

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 11:23
Dzień Wszystkich Świętych - jak każda uroczystość w Kościele - ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie. 
rozwiń zwiń