X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Na ulicy nie da się rozmawiać". Politolog o możliwym kompromisie aborcyjnym

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 21:25
- Nic nie stoi na przeszkodzie, by zwaśnione strony spotkały się np. w Sejmie. Rozmowa jest lepsza niż jej brak, choć ciężko będzie znaleźć arbitra - mówił dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW, komentując protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. 
Audio
  • Dr Bartosz Rydliński o kompromisie aborcyjnym (Temat dnia/Gość PR24)
Bartosz Rydliński
Bartosz Rydliński Foto: PR24

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w piątek o wspólne rozmowy nt. prawa aborcyjnego i ponowił zaproszenie na spotkanie dla przedstawicieli opozycji.

Władysław Teofil Bartoszewski 1200.jpg
"Przywróćmy kompromis, niech naród zdecyduje w referendum". Władysław Teofil Bartoszewski o aborcji

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 spotkania, które mają prowadzić do deeskalacji, nie powinny odbywać się w świetle kamer. - Przed Okrągłym Stołem doszło do szeregu poufnych rozmów między częścią Solidarności i częścią PZPR. Obydwie strony wzajemnie się sondowały. Nic nie stoi na przeszkodzie, by na wyraźną prośbę Andrzeja Dudy w mediacje włączył się były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Szczególnie dla lewicy, jako współtwórca konstytucji z 1997 roku jest autorytetem. Nie mówię, że ma być jeden autorytet, który jest akceptowany przez wszystkich. Chodzi o to, by starać się załagodzić spór i doprowadzić do wymiany myśli. Na ulicy nie da się rozmawiać. Z kolei premier Morawiecki mógłby doprowadzić do poufnego spotkania z polityczkami lewicy i wysondować ich zdanie. Jest pytanie, czy takie zaproszenie zostało wystosowane poza światłem kamer i czułością mikrofonów - powiedział Bartosz Rydliński. 

Prezydent Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jak oświadczył, propozycja, uwzględniając wskazania TK, przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki przywracającej możliwość przerwania ciąży jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych.

Posłuchaj
20:03 PR24_AAC 2020_10_30-20-09-39.mp3 Dr Bartosz Rydliński o kompromisie aborcyjnym (Temat dnia/Gość PR24)

 

Dr Bartosz Rydliński przypomniał, że nie jest to propozycja powrotu do tzw. kompromisu. - Trudno się spodziewać, że obecnie protestujący się zgodzą na zawężenie prawa do przerywania ciąży. Natomiast opozycja zignoruje ten postulat. Jest to głos w dyskusji, ale chyba nie jest dobry na ten czas. Prezydent powinien raczej szukać kanału kontaktu do wszystkich stron sporu. Sprawa jest na tyle trudna, że obecnie, w przeciwieństwie do sytuacji sprzed 30 lat nie posiadamy aż tylu niekwestionowanych autorytetów, które byłyby w stanie pogodzić strony sporu - podkreślił politolog.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Piotr Wąż

Gość: dr Bartosz Rydliński (politolog, UKSW)

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 20.09

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Antoni Dudek: klucz do rozwiązania sytuacji mają rządzący

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 18:54
- Protesty się skończą. Aborcja została jednak na nowo postawiona w czołówce agendy sporu publicznego w Polsce. Przez kilka lat spory polityków będą kręciły się wokół tego problemu - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Antoni Dudek, komentując wydarzenia po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. 
rozwiń zwiń