X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Protesty w dobie koronawirusa. Dr Sutkowski: w czasie pandemii tego typu zachowania są niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 15:11
- Jeżeli na demonstracjach są śpiewy i okrzyki, to maska może chronić zaledwie przez pół godziny, staje się wilgotna, przedostaje się przez nią bioaerozol, staje się nieszczelna. Będzie to sprzyjało pandemii, którą staramy się przecież zminimalizować. Niewątpliwie mamy spór, rozumiem to, ale powinien przybrać inne formy. Nie apeluję przy tym o niewyrażanie swoich poglądów, ale o to, żebyśmy w okresie pandemii powstrzymali się od tego typu zachowań - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Audio
Michał Sutkowski
Michał SutkowskiFoto: PR24/PJ

Od kilku dni maja miejsce protesty w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Do największych manifestacji dochodzi w Warszawie, gdzie na ulicach gromadzą się tysiące demonstrantów.

1200 (2).jpg
Nielegalne zgromadzenia i łamanie obostrzeń w czasie pandemii. Politycy opozycji zaangażowani w protesty

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że tego typu zachowania są niebezpieczne z punktu widzenia pandemii. - Nie można lądować w nierzeczywistości,  rzeczywistość jest koronawirusowa. Cześć demonstrujących była w maseczkach, część bez, ale wszyscy w tłumie. Maseczka aż tak bardzo nie chroni. Mówimy o trzech zasadach łącznie - dystans, maska, dezynfekcja. Najważniejszy z tego jest dystans, i nie był on zachowany. Gdyby jedna osoba znajdowała się w odległości 10 metrów od drugiej, to wtedy pewnie nawet maska nie byłaby potrzebna. Gdyby ktoś nie umył rąk, to pewnie też byśmy mu "wybaczyli" w tym momencie. Jeżeli nie nosimy maski i nie dystansujemy się, to o zarażenie jest bardzo łatwo. Jeżeli na demonstracjach są śpiewy i okrzyki, to maska może chronić zaledwie przez pół godziny, staje się wilgotna, przedostaje się przez nią bioaerozol, staje się nieszczelna. Będzie to sprzyjało pandemii, którą staramy się przecież zminimalizować. Niewątpliwie mamy spór, rozumiem to, ale powinien przybrać inne formy. Nie apeluję przy tym o niewyrażanie swoich poglądów, ale o to, żebyśmy w okresie pandemii powstrzymali się od tego typu zachowań - tłumaczył dr Michał Sutkowski.

Posłuchaj
22:15 PR24_MPLS 2020_10_26-13-34-25.mp3 Dr Michał Sutkowski o epidemii (Temat dnia)

      

Fake news i news

Jego zdaniem musimy odróżnić fake news od newsa, bo pandemia jest faktem. - Nie może nam nierzeczywistości narzucić 20 proc. osób, które uważa inaczej. Oni mają prawo do wyrażania swojego poglądu, ale nie powinien on stać w sprzeczności ze zdrowym rozsądkiem. Powinien być oparty na badaniach naukowych, a takich nie ma. Mamy pandemię i wszystkie dane o tym mówią. Mam też wrażenie, że część osób jest zagubionych i nie bardzo rozumie, co się dzieje. Przez swoje zachowania łamie jednak prawo i prawo innych do zdrowia i życia. Tak to się skończy, że staną się roznosicielami pandemii. Mam nadzieję, że skala zjawiska była na tyle nieduża, że nie przełoży się na wzrost zachorowań. Tego typu zgromadzenia w okresie pandemii nie powinny mieć miejsca - podsumował dr Sutkowski.Posłuchaj

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w poniedziałek wykryto 10 tysięcy 241 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 45 osób, z których 38 miało choroby współistniejące. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiały 2 tysiące 683 osoby.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: dr Michał Sutkowski,  prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych
Data emisji: 26.10.2020
Godzina emisji: 13.33

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To może być bomba biologiczna". Wiceminister zdrowia apeluje o zaprzestanie protestów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 11:27
- Jeżeli widzę osobę przy osobie, krzyczących ludzi, to jest to idealna sytuacja do tego, by doszło do zakażenia. Maseczka ogranicza ryzyko, ale nie chroni całkowicie. Proszę o powstrzymanie się od tego, rozumiem, że jest demokracja i możliwość wyrażania poglądów, ale to nie jest czas, abyśmy tak tłumnie gromadzili się na ulicach - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
rozwiń zwiń