X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Tomasz Sakiewicz o orzeczeniu TK dot. aborcji: prawo dostosowano do konstytucji

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 11:48
 - Werdykt nie mógł być inny. Mamy takie prawo i ono obowiązuje, zostało to tylko zinterpretowane - mówił na antenie Polskiego Radia 24 redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz, komentując orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. 
Audio
  • Tomasz Sakiewicz o orzeczeniu TK ws. aborcji eugenicznej (Temat dnia/Gość PR24)
Tomasz Sakiewicz
Tomasz Sakiewicz Foto: PR24/AK

W wielu miastach Polski trwają od kilku dni protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że tzw. przesłanka eugeniczna w prawie aborcyjnym jest niezgodna z konstytucją. W niedzielę demonstracje przerodziły się w ataki na kościoły, w niektórych przypadkach dochodziło do dewastacji, a w innych wręcz do zakłócania i przerywania mszy świętych.

aborcja kościół 1200.jpg
Wyrok TK w sprawie aborcji eugenicznej jest jasny. Demaskujemy główne fake newsy

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 agresja wynika z bezsilności. - Protestujący nie mają poparcia społecznego. Nie na tyle dużego, by móc drogą demokratyczną zmienić rzeczywistość. Doskonale zdają sobie sprawę, że są w mniejszości. Ten sposób demonstrowania poglądów, będzie odstręczał ludzi. Ta grupa będzie coraz mniejsza, wyizoluje się ze społeczeństwa. Nie sądzą, żeby większość Polaków mogła poprzeć napady na modlących się ludzi w kościołach,  niszczenie świątyń, poniżanie wiernych i wulgarny ton. Dla przeciętnego człowieka, bez względu na poglądy, nie może to stanowić propozycji - powiedział Tomasz Sakiewicz. 

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" zwrócił uwagę, że prawie wszyscy prezesi TK zwracali uwagę na to, że zapis konstytucji nie licuje z obowiązującym. - Werdykt nie mógł być inny. Mamy takie prawo i ono obowiązuje, zostało to tylko zinterpretowane. Z punktu widzenia konstytucji aborcje były dokonywane nielegalnie. Oczywiście nikt nie może ukarany dlatego, że była sprzeczność prawna.  Obecnie prawo zostało dostosowane do polskiej konstytucji - tłumaczył Tomasz Sakiewicz.

Czytaj także:

Sakiewicz podkreślił, że w PiS jest silny nurt "pro-life" i większość wyborców tej partii ma takie poglądy. - PiS był atakowany kilku lat, że nie jest konsekwentny, musiał coś z tym zrobić, nie miał wyjścia. De facto zrobił to rękoma posłów, którzy złożyli wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Faktem jest, że PiS dostosował się do obowiązującej konstytucji. Nie musiał zmieniać prawa, bo zwrócił uwagę na obowiązującą ustawę zasadniczą. To, że nie zrobiono tego wcześniej, było pewną niekonsekwencją wynikającą z chęci utrzymania umiarkowanego elektoratu. Dziś PiS zyska na tym politycznie - stwierdził publicysta. 

Posłuchaj
22:57 PR24_MPLS 2020_10_26-10-33-31.mp3 Tomasz Sakiewicz o orzeczeniu TK ws. aborcji eugenicznej (Temat dnia/Gość PR24)

Wyrok TK nie dotyczył, a przez to nie zniósł prawa do aborcji w wypadku gwałtu, a także usunięcia ciąży w razie zagrożenia życia matki. Nie jest też prawdą, że wyrok TK zakazał badań prenatalnych.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Tomasz Sakiewicz
Data emisji: 26.10.2020
Godzina emisji: 10.33

PR24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie dajmy ulicy manipulować treścią wyroku TK". Prof. Krystyna Pawłowicz o protestach

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 11:38
"Nie dajmy ulicy manipulować treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego" - napisała na Twitterze sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Krystyna Pawłowicz. Jak podkreśliła, wyrok TK wejdzie w życie dopiero po jego publikacji.
rozwiń zwiń