X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Kucharczyk: manifestacje w kościołach wiążę z chrystofobią po katastrofie smoleńskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 11:25
- W 2010 roku na Krakowskim Przedmieściu nie chodziło o sprzeciw wobec partii politycznej, tylko o naigrawanie się wprost z Chrystusa i jego męki. Od tamtego czasu wyrosło nowe pokolenie, przyzwyczajone, że tak można - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk PAN. 
Audio
  • Historyk PAN, prof. Grzegorz Kucharczyk o najnowszych wydarzeniach społecznych w Polsce ("Temat dnia"/ PR24)
Do protestów zwolenników aborcji doszło także m.in. przed kościołem św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie
Do protestów zwolenników aborcji doszło także m.in. przed kościołem św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

W wielu miastach Polski trwały w niedzielę protesty zawiązane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego. W czwartek sędziowie TK uznali, że aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia nienarodzonego dziecka lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją. Aktywiści zablokowali w stolicy dostęp do niektórych kościołów na Starym Mieście i Krakowskim Przedmieściu. Jak podaje na swoim profilu w mediach społecznościowych Ośrodek Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor, pojawili się przed kościołem św. Anny, Bazyliką św. Krzyża, sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i katedrą Jana Chrzciciela. Protestujący mieli transparenty z hasłami antyklerykalnymi, antyrządowymi oraz o prawie do legalnej aborcji.

ryszard terlecki en 1200.jpg
"Przekroczono granicę". Szef klubu PiS o protestach zwolenników legalnej aborcji

"Wyrosło nowe pokolenie"

- Można zapytać, co się stało w ciągu niewiele ponad 40 lat, od momentu, gdy tysiące młodych Polaków, skupionych wokół Jana Pawła II, śpiewało przy kościele św. Anny: "my chcemy Boga", a teraz ich dzieci lub wnukowie ten sam kościół św. Anny szturmują i tego kościoła trzeba strzec przed - można powiedzieć - współczesnymi bolszewikami - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk. 

Czytaj także: 

Pytany o to, dlaczego poprzednia dyskusja o aborcji, gdy w latach 90. Trybunał Konstytucyjny oceniał tzw. przesłankę społeczną, odbywała się na argumenty, rozmówca Polskiego Radia 24 stwierdził, że "jesteśmy świadkami skutków pewnych zaszłości". - Przypominam sobie pierwsze dyskusje dot. tzw. aborcji, z początku lat 90. (...) i to była dyskusja, a nie wymiana bluzgów, czy rzucanie bluzgami na jedną stronę. Tutaj mamy efekt kumulacji, nazwijmy to, "zła". Wiążę to z tolerowaniem w przestrzeni publicznej zachowań chrystofobicznych - nienawiści do samego Chrystusa, czy naszej cywilizacji, która wyrosła przy Kościele - wskazał gość "Tematu dnia". 

- Zwróćmy uwagę na wydarzenia, które miały miejsce w 2010 roku, na Krakowskim Przedmieściu, przy Pałacu Prezydenckim, przy krzyżu, który tam został postawiony w celu upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Tam nie chodziło o sprzeciw wobec takiej, czy innej partii politycznej, tylko o naigrawanie się wprost z Chrystusa, z jego męki. To było 10 lat temu. Od tamtego czasu wyrosło nowe pokolenie, przyzwyczajone, że tak można, że tak należy wyrażać swoje opinie - ocenił prof. Grzegorz Kucharczyk. 


Posłuchaj
19:55 KuczharczykHistoryk PR24_MPLS 2020_10_26-10-08-44.mp3 Historyk PAN, prof. Grzegorz Kucharczyk o najnowszych wydarzeniach społecznych w Polsce ("Temat dnia"/ PR24)

W rozmowie więcej komentarza gościa Polskiego Radia 24 do protestów zwolenników aborcji. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyMichał Rachoń

Gość: prof. Grzegorz Kucharczyk (historyk, PAN)

Data emisji: 26.10.2020

Godzina emisji: 10.06


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Temat aborcji wykracza poza politykę". Publicyści o orzeczeniu TK

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 10:07
- Nawet rozwiązania niedoskonałe, które można podawać w wątpliwość, są mniej ważne niż to, że będziemy chronić życie. Jeśli uważamy, iż płód jest człowiekiem, to żadne sondaże i kompromisy nie powinny mieć dla nas znaczenia - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska Codziennie"). O skutkach orzeczenia TK ws. aborcji eugenicznej mówili również Sebastian Gajewski (Instytut Daszyńskiego) i Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: kontynuacja protestów może doprowadzić do całkowitego lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 09:37
- Jarosław Kaczyński wysłużył się Trybunałem i wyprowadził ludzi na ulice w trakcie największego kryzysu, jaki mamy od lat - przekonywała w Polskim Radiu 24 Marta Golbik (PO). - Jeśli protesty będą kontynuowane, a podżegają do nich także politycy Platformy, to za parę dni możemy być świadkami konieczności wprowadzenia całkowitego lockdownu - ripostował poseł PiS Marcin Porzucek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyrok TK w sprawie aborcji eugenicznej jest jasny. Demaskujemy główne fake newsy

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 10:23
Środowiska sprzeciwiające się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który ogłosił, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z ustawą zasadniczą, starają się przekonać opinię publiczną, że w Polsce m.in. została całkowicie zakazana aborcja.
rozwiń zwiń