X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Młodzież emocjonalnie reaguje na sprawę aborcji". Prof. Kazimierz Kik o protestach po orzeczeniu TK

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 19:32
- Dzisiejsza młodzież reaguje bardzo zdecydowanie i emocjonalnie na sprawy takie, jak aborcja. (...) To się wszystko sumuje w tej chwili. Jeszcze nie wygasła frustracja na odcinku walki zwolenników LGBT z polityką rządową, a już pojawiła się druga - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytety Jana Kochanowskiego w Kielcach, komentując społeczne wystąpienia po orzeczeniu TK ws. tzw. aborcji eugenicznej.
Audio
  • Prof. Kazimierz Kik o protestach po orzeczeniu TK ws. aborcji ("Temat dnia / Gość PR24")
Prof. Kazimierz Kik
Prof. Kazimierz KikFoto: PR24/AK
protest aborcja 1200 pap.jpg
Obraźliwe hasła i blokowanie dostępu do kościołów. Trwają protesty proaborcjonistów

Od czterech dni w wielu polskich miastach trwają protesty zwolenników aborcji po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał tzw. przesłankę eugeniczną za niezgodną z konstytucją. W niedzielę protestujący dopuścili się także ataków na kościoły, z których wiele zostało zdewastowanych, a w części z nich doszło do zakłócenia lub przerwania mszy świętych. W Polskim Radiu 24 te wystąpienia społeczne komentował politolog prof. Kazimierz Kik.

"Młodzieży zamknięto świat"

Gość PR24 stwierdził, że główną przyczyną protestów, ich skali oraz "złej jakości" jest "frustracja młodzieży spowodowana negatywnymi skutkami i okolicznościami towarzyszącymi pandemii".

- Młodzieży zamknięto świat, zamknięto młodzież w domu. I wydaje mi się, że potrzeba było jakiejś maleńkiej iskry na jakimkolwiek odcinku. (...) I wydaje mi się, że ta frustracja będzie tak długo trwała, jak długo będą przyczyny tej frustracji miały miejsce - mówił prof. Kazimierz Kik.

Politolog podkreślił, że do frustracji dochodzi poczucie bezsilności, które w połączeniu wyzwalają najgorsze instynkty. Ale - jak dodał - dostrzega także merytoryczną przyczynę tak ostrych wystąpień.

Zobacz także:

warszawa 1200 pap.jpg
Ksiądz Bartołd: w bazylice św. Jana Chrzciciela nie doszło do zakłócenia mszy świętej

"Młodzież bardzo zeuropeizowana"

- Młodzież, dzisiejsza młodzież reaguje bardzo zdecydowanie i emocjonalnie na sprawy takie, jak aborcja. Do niedawna był jeszcze stosunek do LGBT - takiej dużej skali protestów nie było, zwróćmy uwagę. Były oczywiście, ale nie tak duże. Natomiast to się wszystko sumuje w tej chwili. Jeszcze nie wygasła frustracja na odcinku zwalczania LGBT czy też walki zwolenników LGBT z polityką rządową, jeszcze nie wygasła jedna, a już pojawiła się druga - mówił prof. Kazimierz Kik.

Dodał, że sprawa aborcji łączy się ze zjawiskiem kulturowym w całej Europie, "gdzie mamy młodzież troszeczkę inną, niż jeszcze niedawno (...), mianowicie młodzież bardzo zeuropeizowaną, która nie akceptuje pewnych ograniczeń wynikających czy związanych ze wskazaniami którejkolwiek z religii".

Posłuchaj
24:54 PR24_MPLS 2020_10_25-18-33-13_Kik.mp3 Prof. Kazimierz Kik o protestach po orzeczeniu TK ws. aborcji ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Piotr Wąż
Gość: prof. Kazimierz Kik (politolog, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 25.10.2020
Godzina emisji: 18.33

PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ze swoim ciałem możesz robić, co chcesz. Felieton Magdaleny Złotnickej

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 12:33
Hej, dziewczyno! Ty, protestująca przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, Ty, która krzyczysz, że chcesz mieć prawo robić ze swoim ciałem, co chcesz. W pełni się z Tobą zgadzam. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyrok TK stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy". Propozycje Porozumienia ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 15:58
- Realizacja postanowienia TK powinna w maksymalnym stopniu uwzględniać dramat rodziców, zwłaszcza matek, których dzieci dotknięte są ciężkimi i nieuleczalnymi wadami rozwojowymi; wyrok Trybunału stawia przed klasą polityczną obowiązek nowelizacji ustawy - oświadczyło w niedzielę Porozumienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Pawłowicz: nie dajmy manipulować treścią wyroku TK, nie dotyczył zakazu w wypadku gwałtu i zagrożenia życia

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 18:23
Protesty zwolenników aborcji mają miejsce w wielu miastach Polski. Do sprawy wyroku Trybunału Konstytucyjnego odniosła się na Twitterze prof. Krystyna Pawłowicz, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. 
rozwiń zwiń