X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Tomasz Łabuszewski: Strzelecka 8 pokazuje skalę komunistycznych represji po wojnie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 17:05
- W Izbie Pamięci można obejrzeć ekspozycję stałą, pokazującą miejsca represji komunistycznych w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN. Badacz podkreślił, że Rosja nie pozwala historykom na dostęp do dokumentacji sowieckiej represji w Polsce - stąd wiele jest białych plam.
Audio
  • Strzelecka 8: rozmowa z Tomaszem Łabuszewskim (IPN)
Strzelecka 8 - Izba Pamięci
Strzelecka 8 - Izba PamięciFoto: Strzelecka 8 - Izba Pamięci / IPN/ Facebook

Pogrzeb Jerzego Popiełuszki PAP 1200.jpg
Rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystości w jego rodzinnej parafii

W budynku przy ul. Strzeleckiej 8 w okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 mieściła się tam Kwatera Główna NKWD w Polsce, a w latach 1945–48 areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.


Posłuchaj
24:52 PR24_MPLS 2020_10_25-15-33-05.mp3 Strzelecka 8: rozmowa z Tomaszem Łabuszewskim (IPN)

 

Dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN mówi, że Strzelecka 8 to unikalny obiekt w skali ogólnopolskiej. Jak stwierdził, przewożono tu w 1945 roku najważniejsze osoby z kręgów konspiracji niepodległościowej i tam decydowały się ich dalsze losy. Niektóre osoby trafiały do więzienia przy 11 listopada, inne zsyłano do obozu specjalnego nr 11 do Rembertowa – tłumaczył.

Dr Tomasz Łabuszewski tłumaczył, że przy ulicy Strzeleckiej zachowało się sto kilkadziesiąt inskrypcji, wyrytych przez więźniów.

Istniał projekt wykupienia całego obiektu, mówił gość audycji, bo na wyższych piętrach mieściły się m.in. pomieszczenia, w których przesłuchiwano więźniów. Po wojnie były one zamieszkane przez rodziny współpracowników służb bezpieczeństwa.

Gość PR24 dodał, że obecnie zebrano około 250 nazwisk osób, które przeszły przez ten areszt, IPN stara się poszerzać tę bazę.

Takich obiektów na Pradze było więcej. 

Więcej o historii obiektu i powojennej historii Polski - w rozmowie.

***

"Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Tomasz Łabuszewski (IPN)
Data emisji: 25.10.2020
Godzina emisji: 15.44


Polskie Radio 24,IAR/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tysiące osób wybrały Polskę". Dr Paweł Warot w 100. rocznicę plebiscytu na Warmii i Mazurach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 13:38
- Obchody 100. rocznicy plebiscytu na Warmii i Mazurach są bardzo ważne, gdyż musimy uzmysłowić sobie, że tysiące osób wybrały Polskę. Ci ludzie byli też zaangażowani w akcję na rzecz polskości - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Warot, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mogło zginąć nawet 200 tys. Polaków. W Krakowie upamiętniono ofiary NKWD z "operacji polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 13:00
Na pl. o. Adama Studzińskiego w Krakowie, pod tablicą upamiętniającą Polaków zamordowanych w wyniku sowieckiego terroru w latach 1937-38, dyrektor krakowskiego IPN Filip Musiał i wojewoda Małopolski Łukasz Kmita złożyli wieńce.
rozwiń zwiń