X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To może być bomba biologiczna". Wiceminister zdrowia apeluje o zaprzestanie protestów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 11:27
- Jeżeli widzę osobę przy osobie, krzyczących ludzi, to jest to idealna sytuacja do tego, by doszło do zakażenia. Maseczka ogranicza ryzyko, ale nie chroni całkowicie. Proszę o powstrzymanie się od tego, rozumiem, że jest demokracja i możliwość wyrażania poglądów, ale to nie jest czas, abyśmy tak tłumnie gromadzili się na ulicach - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Waldemar Kraska
Waldemar KraskaFoto: PR24/AK

Od czterech dni trwają w Polsce protesty w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Do największych manifestacji dochodzi w Warszawie, gdzie na ulicach gromadzą się tysiące demonstrantów. Taka sytuacja jest ogromnym niebezpieczeństwem ze względu na panującą pandemię koronawirusa.

shutterstock koronawirus free paryż 1200.jpg
"To forma niedojrzałości społecznej". Adwokat o niestosowaniu się do zasad bezpieczeństwa

Kraska: protesty mogą być bombą biologiczną

Eksperci zwracają uwagę i apelują, że w momencie, gdy polski system ochrony zdrowia musi walczyć z ponad 10 tys. nowych zakażeń każdego dnia, to dodatkowe skupiska ludzkie mogą przyczynić się do jeszcze dramatyczniejszej sytuacji.

- Zwracam się do rozsądku Polaków. Jesteśmy mądrym narodem i w tym trudnym okresie powinniśmy wszyscy działać w tym kierunku, by wirus się nie rozprzestrzeniał. Proszę o powstrzymanie się od tego, rozumiem, że jest demokracja i możliwość wyrażania poglądów, ale to nie jest czas, abyśmy tak tłumnie gromadzili się na ulicach. Może być to bomba biologiczna - podkreślił Waldemar Kraska.

Wskazał, że wiele osób w jednym miejscu, które dodatkowo krzyczą, jest idealną sytuacją do tego, by doszło do zakażenia. - Maseczka ogranicza ryzyko, ale nie chroni całkowicie - powiedział.

Posłuchaj
22:04 PR24_MPLS 2020_10_25-10-34-09.mp3 Waldemar Kraska o sytuacji epidemicznej w Polsce i zagrożeniu, jakie niosą ze sobą duże skupiska ludzkie ("Temat dnia/Gość PR24")
protest antycovidowców plac defilad pap 1200.jpg
Rzecznik policji: to miało niewiele wspólnego ze zgromadzeniem o charakterze pokojowym

Symptom wskazujący na wypłaszczenie wyników?

Wiceminister odniósł się również do informacji dotyczących nowych przypadków zakażeń. Ostatniej doby potwierdzono to u 11 742 osób. To mniej niż w ciągu ostatnich dwóch dni, gdy notowano ponad 13 tys. przypadków.

- W weekendy dane te są mniejsze niż w ciągu tygodnia, ale wczorajszy wynik był porównywalny do piątkowego. Generalnie statystyki sobotnie są wyższe, więc może być to jakiś symptom, że następuje wypłaszczenie. Jednak na potwierdzenie tego musimy jeszcze poczekać, na razie jest za wcześnie by to potwierdzić - stwierdził Kraska.

"Ok. 30 tys. łóżek w szpitalach stacjonarnych, do tego dojdą sanatoria"

Podkreślił, że każdego dnia trwają starania, by powiększać bazę łóżkową oraz by w szpitalach, które nie były zaangażowane dotychczas w walkę z koronawirusem, powstawały takie oddziały.

- Obecnie mamy 20 tys. miejsc dla pacjentów z COVID-19 Cały czas powstają nowe i myślę, że będzie ich ok. 30 tys. w szpitalach stacjonarnych, planujemy uruchamiać też miejsca w sanatoriach. Jednak kiedyś wolne łóżka w szpitalach mogą się skończyć, dlatego czwartą linią naszej obrony są szpitale tymczasowe. Mam nadzieję, że nie będą one nigdy wykorzystane, ale musimy je zbudować, by mieć bufor - zaznaczył w rozmowie z Błażejem Prośniewskim.

covid maska autobus free shut 1200 .jpg
Pandemia w Polsce. Prof. Religa: jeśli mamy symptomy przeziębienia, powinniśmy udać się na izolację

Jak poinformował wiceminister, w Polsce jest ponad 200 tys. łóżek szpitalnych. - Tak więc bufor dla pozostałych pacjentów będzie utrzymany. W naszej strategii priorytetem są również pacjenci onkologiczni, szpitale onkologiczne są pod specjalistycznym nadzorem, tak by mogły pracować nieprzerwanie - zapewnił.

"Najbliższy tydzień będzie kluczowy"

Waldemar Kraska ponowił również apel o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zauważył, że jeśli nie przestrzegamy obostrzeń, naraża to także naszych bliskich, szczególnie osoby starsze.

- Pamiętajmy o nich, to w naszym wspólnym interesie jest to, żebyśmy przetrwali ten trudny okres. Najbliższy tydzień będzie dość kluczowy dla przebiegu pandemii w Polsce. Zaś połowa listopada będzie momentem, gdy będziemy wiedzieli czy wprowadzone zasady bezpieczeństwa zadziałały czy też nie - przewiduje wiceminister zdrowia.

Ocenił, że jeśli nie wprowadzono by żadnych restrykcji, to połowa listopada mogłaby być okresem krytycznym, gdy zabrakłoby łóżek dla pacjentów z COVID-19.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia 
Data emisji: 25.10.2020
Godzina emisji: 10.34

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Postępujmy solidarnie, nie egoistycznie". Dr Sutkowski wskazuje, jak zachowywać się w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 15:02
- Wszystko zależy od nas, wszystko leży w naszej odpowiedzialności, dbałości i troskliwości o osoby starsze oraz o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa - powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To forma niedojrzałości społecznej". Adwokat o niestosowaniu się do zasad bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 09:47
- Stosując się do pewnych ograniczeń mamy na uwadze coś, co nie powinno nam umknąć, czyli art. 1 konstytucji mówiący, że Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Zakładam maseczkę nie tylko dlatego, że boję się koronawirusa czy chcę uniknąć mandatu. Robię to z miłości do bliźniego - powiedział adwokat Marek Karczmarzyk.
rozwiń zwiń