X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"To forma niedojrzałości społecznej". Adwokat o niestosowaniu się do zasad bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 09:47
- Stosując się do pewnych ograniczeń mamy na uwadze coś, co nie powinno nam umknąć, czyli art. 1 konstytucji mówiący, że Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Zakładam maseczkę nie tylko dlatego, że boję się koronawirusa czy chcę uniknąć mandatu. Robię to z miłości do bliźniego - powiedział adwokat Marek Karczmarzyk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Tommy Larey/Shutterstock

W rozmowie z Błażejem Prośniewskim Marek Karczmarzyk wyjaśnił, jak z punktu widzenia aktualnie obowiązujących przepisów prawa wygląda kwestia wprowadzonych obostrzeń mających na celu walkę z epidemią koronawirusa. Nowe przepisy, które weszły w życie w sobotę, wzbudzają często wiele dyskusji.

maseczki dziurek shutterstock_1710406336 1200.jpg
"Pomogą, jeśli wszyscy będziemy się do nich stosować". Lekarz o nowych obostrzeniach

"Najlepiej, gdyby jak najszybciej przyjęto odpowiednią ustawę"

Dotyczą one m.in. ograniczenia wychodzenia z domu osób powyżej 70. roku życia lub młodzieży do 16. roku życia. Pojawiają się opinie, że to zbyt duża ingerencja w prawa i wolności obywatelskie, co więcej że jest to ingerencja wprowadzona na podstawie rozporządzenia, a nie  ustawy, co jak podkreślają prawnicy, byłoby pożądane.

Posłuchaj
22:06 PR24_MPLS 2020_10_25-08-06-03.mp3 Marek Karczmarzyk o przestrzeganiu ograniczeń związanych z pandemią w świetle przepisów wprawnych ("Temat dnia/Gość PR24")

- Tutaj należy rozróżnić dwie rzeczy: stan prawny i to, co powinniśmy robić jako obywatele. Rzeczywiście, wszystko to, co jest aktem władzy wykonawczej, czyli ministra lub premiera, musi mieć upoważnienie ustawowe, być umocowane w ustawie i wydane na podstawie ustawy. Podstawowe prawa i wolności obywatelskie jeśli są ograniczane, to właśnie powinno dziać się to w ramach ustawy - wskazał gość Polskiego Radia 24.  

Marek Karczmarzyk podkreślił, że jeśli będziemy poruszali się wyłącznie w sferze prawa, to każdy purysta prawny przyzna rację, że faktycznie sposób wprowadzenia nowych przepisów jest nieco na wyrost. - Jak najszybciej powinno uregulować się to w sposób ustawowy, by uniknąć wszelkich wątpliwości - dodał adwokat.

Karczmarzyk: na uwadze musimy mieć również art. 1 konstytucji

koronawirus 1200 pap (15).jpg
Kiedy nastąpi spadek zakażeń koronawirusem? Ekspert: wiele zależy od naszej postawy

Ekspert Wyższej Szkoły Bankowej zaznaczył jednak, że nosząc maseczkę, wobec czego również jest bardzo wiele głosów sprzeciwu, czy stosując się do pewnych ograniczeń, nie robi się tego tylko z powodu rozporządzenia.

- Po prostu mamy na uwadze coś, co nie powinno nam ujść, czyli art. 1 konstytucji mówiący, że Rzeczpospolita jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Zakładam maseczkę nie tylko dlatego, że boję się koronawirusa czy chcę uniknąć mandatu. Robię to dlatego, by ewentualnie nie przenieść wirusa na kogoś innego oraz by dbać o wrażliwość osoby bojącej się bardziej ode mnie. Robię to z miłości do bliźniego - stwierdził Karczmarzyk.

Kwestia odpowiedzialności społecznej

Wicedziekan zachęcił również, by stosować się do wprowadzanych ograniczeń, bo ich zadaniem nie jest utrudnienie nam życia, a spowodowanie, że w takim trudnym okresie, jak obecnie, jako wspólnota mamy być właśnie Rzecząpospolitą.

- Czekanie na ścisłe przepisy, które miałyby nam coś nakazać, jest formą niedojrzałości społecznej. Dojrzałe społeczeństwa obywatelskie wiedzą, że należy zrobić wszystko, by ze mną żyło się dobrze i mi żyło się dobrze, że powinniśmy szanować siebie nawzajem - dodał.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Marek Karczmarzyk, adwokat, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku, ekspert Wyższej Szkoły Bankowej
Data emisji: 25.10.2020
Godzina emisji: 08.06

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Polska wyjdzie poobijana z tej pandemii". Dr Rydliński o wpływie koronawirusa na gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 22:10
- Rząd musi mierzyć się z poważnymi kosztami związanymi z pandemią koronawirusa. Polska wyjdzie poobijana z tej pandemii - podobnie jak cały świat - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Afelt: 2-3 dni przed pojawieniem się symptomów, osoba chora zakaża innych

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 12:18
- Jeśli 95 proc. populacji będzie nosiło maseczkę, to jesteśmy w stanie ograniczyć transmisyjność koronawirusa - powiedziała dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. - Dzięki temu obniżymy również liczbę osób, które znajdą się w trudnej sytuacji zdrowotnej - dodała.
rozwiń zwiń