X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

XX Dzień Papieski. Ks. Grabowski: zachęca nas do myślenia w duchu naszego świętego rodaka

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 10:24
- Dzień Papieski to okazja do przypominania nie tylko postaci św. Jana Pawła II, ale przede wszystkim jego nauczania. To również szansa na to, by był on kimś bliskim, wyjątkową i żywą osobą dla młodszych rodaków, tych, którzy go nie pamiętają - powiedział ks. Jarosław Grabowski z tygodnika "Niedziela". - Tego dnia papież-Polak po raz kolejny przemawia do nas jasno i wyraźnie - dodał o. Stanisław Tasiemski, dominikanin z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Jan Paweł II
Jan Paweł IIFoto: Shutterstock

"Totus Tuus". Pod takim hasłem przebiega XX Dzień Papieski. Słowa te nawiązują do zawołania św. Jana Pawła II "Totus Tuus Maria". Wydarzenie obchodzone jest co roku w niedzielę, poprzedzającą wybór kardynała Karola Wojtyły na papieża.

jan paweł II papież Polak serwis specjalny.jpg
Dzień Papieski 2020. Polak papieżem. Zobacz i posłuchaj!

- To okazja do tego, by przypomnieć nie tylko postać papieża-Polaka, ale przede wszystkim jego nauczanie. To również szansa na to, by był on kimś bliskim, wyjątkową i żywą osobą dla młodszych rodaków, tych, którzy go nie pamiętają. W ten sposób chcemy uchronić go przed tym, by nie był tylko postacią historyczną, ale aktualną, by nie umieszczać papieża w przeszłości - wskazał ks. Jarosław Grabowski.

Posłuchaj
15:18 PR24_MPLS 2020_10_11-09-34-37.mp3 Ks. Jarosław Grabowski o przesłaniu płynącym z Dnia Papieskiego i nauczania Jana Pawła II ("Temat dnia/Gość PR24")

Znak rozpoznawczy pontyfikatu

Odnosząc się do hasła "Totus Tuus", stwierdził, że jest to znak rozpoznawczy pontyfikatu św. Jana Pawła II. Kapłan przypomniał, że towarzyszyło mu ono od początku posługi.

- W tych słowach chodzi o całkowite oddawanie się Bogu, bezgraniczne zaufanie. Ma to tym większe znaczenie w obecnym trudnym czasie, gdy towarzyszą nam różne zmartwienia, lęk i niepewność. Tego typu zawierzenie jest konieczne dla ludzi wiary, daje człowiekowi nadzieję i przypomina, że dla chrześcijanina sytuacja nigdy nie jest beznadziejna, bo towarzyszy mu Bóg - wyjaśnił ks. Grabowski.

pap_hoser 1200.jpg
Abp Henryk Hoser: zawołanie "Totus Tuus" to dla nas drogowskaz na trudny czas pandemii

Duchowny zaznaczył, że Dzień Papieski to także okazja do "przetrawienia" nauczania św. Jana Pawła II. - Ten proces cały czas trwa. Przypominamy ważne słowa, jakie kierował podczas pielgrzymek do ojczyzny. Dzień Papieski zachęca nas do myślenia w duchu naszego świętego rodaka - podkreślił.

"Papież podkreślał, że człowieka należy mierzyć sercem"

Nad przebiegiem obchodów czuwa Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Podczas Dnia Papieskiego – oprócz wielu wydarzeń kulturalnych, które mają upamiętnić naukę papieża-Polaka i przypomnieć jego nauczanie - odbywa się zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

 - Gdy Jan Paweł II dowiedział się o zamiarze stworzenia fundacji, bardzo się ucieszył. Pomaganie zdolnej, ale biednej młodzieży,  wynika przecież z miłości bliźniego, o czym papież tak wiele mówił, wskazywał, że człowieka należy mierzyć sercem. Dlatego podejmowanie działań przypominających nauczanie ojca świętego jest niezwykle ważne, bo wydaje się, że jest zbyt dużo nostalgii za papieżem, "kremówkowego" wspominania, a za mało zaangażowania w jego nauczanie, przejęcia jego myślą – ocenił ks. Grabowski.

O. Tasiemski: św. Jan Paweł II po raz kolejny do nas przemawia

nycz 1200 pap (1).jpg
"Jest orędownikiem naszych polskich spraw". Kard. Kazimierz Nycz o Janie Pawle II

Podczas Dnia Papieskiego św. Jan Paweł II po raz kolejny do nas jasno i wyraźnie przemawia. Zwrócił na to uwagę o. Stanisław Tasiemski - Jego przesłanie nie traci na aktualności - podkreślił zakonnik.

Posłuchaj
10:54 PR24_MPLS 2020_10_11-14-17-26.mp3 O. Stanisław Tasiemski o istocie Dnia Papieskiego i posłudze św. Jana Pawła II ("Temat dnia/Gość PR24")

O. Tasiemski przyznał, że hasło tegorocznego Dnia Papieskiego stanowiło motto całego życia ojca świętego.

- Był on całkowicie oddany Bogu, a to oznacza również otwarcie i oddanie się drugiemu człowiekowi. Bóg i człowiek były dla papieża dominantą. Jan Paweł II bardzo wyraźnie jest związany z Ewangelią i to w związku z nią należy odczytywać jego nauczanie - powiedział. 

* * *

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof GrzybowskiMagdalena Złotnicka
Goście: ks. Jarosław Grabowski, tygodnik "Niedziela", o. Stanisław Tasiemski, dominikanin z KAI
Data emisji: 11.10.2020
Godzina emisji: 09.34, 14.17

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Prof. Łęcicki: biografia Jana Pawła II błogosławieństwem jego papieskiej posługi

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2020 16:12
- Nie byłoby kroku w dialogu międzyreligijnym i ekumenicznym, gdyby nie pontyfikat Jana Pawła II. Jego otwartość była wskazówką dla kolejnych papieży, a także biskupów - powiedział prof. Grzegorz Łęcicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlaki papieskie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 09:46
Rok 2020 poświęcony jest św. Janowi Pawłowi II. Związane jest to ze 100-leciem urodzin papieża Polaka, które obchodziliśmy w maju. Nasza pamięć o nim objawia się w rozmaity sposób, jednym z nich są szlaki papieskie, którymi możemy wędrować w różnych częściach kraju.
rozwiń zwiń