X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

410. rocznica zajęcia Kremla. Historyk: Polska stała się największym państwem Europy

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2020 16:15
9 października 1610 roku, po zwycięstwie pod Kłuszynem wojsk polskich dowodzonych przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Polacy zajęli Kreml. - Wśród wspaniałych zwycięstw jak Grunwald, Kircholm czy Bitwa Warszawska 1920 roku, na pewno obok można umieścić tę victorię - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Wojciech Polak. 
Król Zygmunt III Waza pod Smoleńskiem na obrazie Tomaso Dolabella
Król Zygmunt III Waza pod Smoleńskiem na obrazie Tomaso DolabellaFoto: Domena publiczna

Zwycięstwo polskiego oręża było efektem jednej z wojen moskiewskich, która rozpoczęła się w 1609 roku za panowania króla Zygmunta III Wazy. W lutym 1610 roku zawarto porozumienie, w myśl którego na tronie carskim w Moskwie miał zasiąść polski królewicz – Władysław Waza, późniejszy Władysław IV. - Wojna 1609 roku była konfliktem o odzyskanie dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego, które zostało utracone jeszcze w XV i XVI wieku. Chodziło o odzyskanie Smoleńska, ziemi siewierskiej i czernichowskiej. Doszły do tego koncepcje związania Państwa Moskiewskiego z Rzeczpospolitą, którą lansował Stanisław Żółkiewski - powiedział prof. Wojciech Polak z Uniwersytetu Toruńskiego. 

Kłuszyn_663.jpg
Kłuszyn - wielki triumf polskiej husarii

Zwycięstwo pod Kłuszynem oznaczało bardzo silne wzmocnienie pozycji Polski w tej wojnie i zajęcie Moskwy. - Wiemy, że królewicz Władysław ostatecznie nie został carem, ale rozejm przyniósł Polsce ogromny wzrost terytorium. Rzeczpospolita stała się największym państwie w Europie o powierzchni miliona kilometrów kwadratowych - podkreślił historyk. 

Polacy zajmowali stolicę Wielkiego Księstwa Moskiewskiego przez ponad dwa lata. Wycofali się 7 listopada 1612 roku, co od 2005 roku honorowane jest w Rosji obchodami święta niepodległości.

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj
14:24 PR24_MPLS 2020_10_10-15-33-05.mp3 Prof. Wojciech Polak o wojnie 1609 roku (Temat dnia/Gość PR24)

 

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Goście: prof. Wojciech Polak (historyk)

Data emisji: 10.10.2020

Godzina: 15.30

PR24

Czytaj także

610. rocznica bitwy pod Grunwaldem. "Musiało dojść do wojny z Krzyżakami"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 13:04
- Jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego Polska nie była w stanie walczyć z Krzyżakami, zbierała siły. Było jednak o co walczyć, bo w latach 1308-09 Krzyżacy zajęli Pomorze, które stanowiło część Królestwa Polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Barański z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Gośćmi byli również historyk z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Tomasz Jasiński i Jarosław Struczyński, pasjonat  historii, który od wielu lat wciela się w rolę Ulricha von Jungingena w czasie rekonstrukcji Bitwy pod Grunwaldem.
rozwiń zwiń