X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Nie był to akt bezwarunkowej kapitulacji". Ołdakowski o przerwaniu działań wojennych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 13:23
- Po zakończeniu walk wjechały do Warszawy oddziały niemieckie, których celem był rabunek. Po nich wchodziły ekipy niszczące miasto, stolicę Polski próbowano zetrzeć z mapy świata - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Jan Ołdakowski o zakończeniu walk w Powstaniu Warszawskim i podpisanym przez obie strony konfliktu akcie przerywającym działania wojenne ("Temat dnia/Gość PR24")
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: PR24/MR

W nocy z 2 na 3 października 1944 roku w Ożarowie zawarty został układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. Ze strony polskiej podpisali go płk Kazimierz Iranek-Osmecki i ppłk Zygmunt Dobrowolski, a ze strony niemieckiej gen. Erich von dem Bach.

Powstanie Warszawskie_Podpisanie aktu kapitulacji_663x364.jpg
Kapitulacja Powstania Warszawskiego. 63 dni wiary w wolność

- Armia Krajowa była armią zawodową. Mimo tego, że przegrała, to do końca w taki sposób sterowała rozmowami o zakończeniu walk, by nie przyjąć sytuacji, w której to Niemcy w całości dyktowali warunki. Żołnierze AK uzyskali chociażby uznanie ich za objętych w przyszłości konwencją genewską - wskazał Jan Ołdakowski.

Posłuchaj
16:09 PR24_MPLS 2020_10_02-11-42-57.mp3 Jan Ołdakowski o zakończeniu walk w Powstaniu Warszawskim i podpisanym przez obie strony konfliktu akcie przerywającym działania wojenne ("Temat dnia/Gość PR24")

Akt przerwania działań wojennych, nie - bezwarunkowej kapitulacji

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zwrócił uwagę, że podpisany przez obie strony akt był aktem przerwania działań wojennych, nie aktem bezwarunkowej kapitulacji. - Dzięki temu żołnierze AK, choć nie wszyscy, trafili do obozów, gdzie traktowano ich jak jeńców - dodał.

warszawa 1945.jpg
Powstanie Warszawskie 1944. Bilans strat

Jednak Niemcy nie dotrzymali warunków dotyczących zakończenia walk. Część polskich jeńców trafiła do obozów koncentracyjnych, później ginęli w marszach śmierci.

"Żaden niemiecki żołnierz nie odpowiedział za zbrodnie na Polakach"

Po zakończeniu walk wjechały do Warszawy oddziały niemieckie, których celem był rabunek. Po nich wchodziły ekipy niszczące miasto. Jak stwierdził Jan Ołdakowski, stolicę Polski próbowano zetrzeć z mapy świata.

- Za żadne zbrodnie dokonane na Polakach podczas powstania żaden żołnierz niemiecki nie odpowiedział. Była to m.in. wina PRL, który postanowił przemilczeć powstanie i jego skutki - wskazał.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego
Data emisji: 02.10.2020
Godzina emisji: 11.44

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: nie mam odwagi oceniać decyzji powstańców, wiem za to, że jesteśmy im winni pamięć i cześć

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 13:14
- Mieszkańcy stolicy żyli przez pięć lat w potwornym terrorze. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić okropieństwa sytuacji, w jakiej funkcjonowali - powiedział w rozmowie z Robertem Tekielim historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

76. rocznica Rzezi Woli. Dr Ukielski: jedna z największych jednorazowych zbrodni na cywilach w czasie II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 12:28
- Hitler zakładał zamordowanie w masowych egzekucjach ok. 900 tys. ludzi. Rzeź Woli była bardzo planowo przeprowadzaną, bez większych emocji, eksterminacją ludności cywilnej - powiedział dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń