X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Straciła atrybut bezstronności". Prof. Grosse o Komisji Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 15:42
- Wchodzenie w politykę wewnętrzną państw członkowskich jest pewnego rodzaju nadużyciem. Komisja Europejska straciła atrybut bezstronności i jest obecnie podporządkowana woli politycznej najsilniejszych państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse
Prof. Tomasz Grzegorz GrosseFoto: PR24

Gość Polskiego Radia 24 mówił o funkcjonowaniu Komisji Europejskiej w kontekście listu premiera Węgier Viktora Orbana do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen z żądaniem dymisji wiceszefowej tejże Komisji, Very Jourovej. - KE może w pewnych sprawach zajmować stanowisko, ale nie powinna tego robić zbyt często w stosunku do państw członkowskich. Prowadzi ona postępowanie dot. Węgier w sprawie łamania wartości europejskich i procedury związane z łamaniem zasad na rynku UE, ale jeśli chodzi o polityczne wycieczki, niejednokrotnie w przeszłości formułowała oskarżenia - ocenił prof. Tomasz Grzegorz Grosse.

Unia Europejska 1200 free
"Szukać sojuszników". Gil o pomyśle powiązania unijnych funduszy z praworządnością

Brak konstytucji

- Wchodzenie w politykę wewnętrzną państw członkowskich jest pewnego rodzaju nadużyciem. Komisja lubi poszerzać swoje władztwo i kompetencje przyznane jej w traktatach. Tak się dzieje przynajmniej od czasu poprzedniej Komisji Jean-Claude'a Junckera, który ogłosił, że jego Komisja będzie zaangażowana politycznie - dodał.

Posłuchaj
19:49 PR24_MPLS 2020_09_29-15-08-32.mp3 Prof. Tomasz Grzegorz Grosse w rozmowie na temat funkcjonowania Komisji Europejskiej (Temat Dnia/Gość PR24)

- Zdaniem rozmówcy "Komisja straciła atrybut bezstronności i jest obecnie podporządkowana woli politycznej najsilniejszych państw członkowskich". - Musimy pamiętać, że ustrój Unii Europejskiej nie jest określony raz na zawsze. Nie ma tu raz na zawsze danej konstytucji i jasno określonych ram ustrojowych, a zatem ustrój ewoluuje dużo łatwiej niż w przypadku państw członkowskich. To powoduje, że szara strefa jest tutaj większa niż w przypadku państw narodowych - podkreślił.

Czytaj także:

- Niektórzy chcieliby zdecentralizować władzę, która narzucałaby innym kierunek polityki europejskiej. Są także tacy, którzy uważają, że ten kierunek jest nie do przyjęcia przez wspólnoty w państwach demokratycznych - podsumował europeista. 

W audycji również temat powiązania funduszy unijnych z praworządnością w państwach członkowskich UE.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (UW)
Data emisji: 29.09.2020
Godzina emisji: 15.08

Polskie Radio 24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ryszard Legutko: UE jest dziś w gorszej kondycji niż 10 lat temu, a KE mówi o świetlanej przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 13:26
- Unia Europejska jest dziś w gorszej kondycji niż 10 lat temu. W ciągu tych lat ze strony każdego przewodniczącego Komisji słyszeliśmy, że czeka nas świetlana przyszłość. Coraz mniej osób traktuje to przesłanie poważnie - powiedział prof. Ryszard Legutko (PiS), przemawiając w PE w imieniu frakcji EKR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orędzie szefowej KE o stanie Unii. Polscy europosłowie podzieleni w ocenach

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 16:23
Polscy europosłowie różnią się w ocenach przemówienia przewodniczącej Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen przedstawiła w Parlamencie Europejskim orędzie o stanie Unii. Zaproponowała między innymi zwiększenie redukcji emisji CO2 z 40 do 55 procent w 2030 roku. Zapowiedziała nowy pakt migracyjny, wzmocnienie praw osób LGBT i walkę z rasizmem oraz homofobią.
rozwiń zwiń