X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Reginia-Zacharski: rekonstrukcja rządu może być pierwszym etapem integracji systemu zarządzania państwem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 13:40
- Jeżeli rząd ma działać we właściwy sposób, to między premierem a przewodniczącym komitetu, który ma powstać, współpraca musi się układać - powiedział prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, odnosząc się do planowanego wejścia Jarosława Kaczyńskiego do rządu. - Wzmocni to pozycję polityczną Mateusza Morawieckiego - dodał.
Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas oświadczenia dla mediów dot. podpisania umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy
Premier Mateusz Morawiecki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas oświadczenia dla mediów dot. podpisania umowy koalicyjnej Zjednoczonej PrawicyFoto: PAP/Radek Pietruszka

O godz. 17 odbędzie się posiedzenie Prezydium Komitetu Politycznego Prawa i Sprawiedliwości. Podczas spotkania można spodziewać się formalnego zatwierdzenia postanowień umowy koalicyjnej oraz podziału i wymiany poszczególnych ministerstw przypadających PiS.

Paweł Sałek 1200.jpg
Nowa umowa koalicyjna. Doradca prezydenta: było społeczne oczekiwanie na kontynuowanie dobrej zmiany

Rekonstrukcja rządu w tym tygodniu?

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że w tym tygodniu będzie możliwa rekonstrukcja rządu. Do tej kwestii, a także do sprawy nowej umowy koalicyjnej, odniósł się prof. Jacek Reginia-Zacharski.

Posłuchaj
18:28 PR24_MPLS 2020_09_28-12-38-10.mp3 Prof. Jacek Reginia-Zacharski o planowanej rekonstrukcji rządu oraz nowej umowie koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy ("Północ-Południe")

- Koalicja przetrwała. To punkt wyjścia i najważniejszy komunikat. Zmiany w rządzie polegające na likwidacji i łączeniu ministerstw być może oznaczają tworzenie pierwszego etapu integracji systemu zarządzania państwem, co jest postulatem już od kilkunastu lat – ocenił politolog.

"Byłoby to pewne novum"

Zjednoczonaprawica-2.jpg
"Odzyskano stabilność i sterowność". Politolog o porozumieniu Zjednoczonej Prawicy

Z dotychczas przekazanych informacji wiemy, że w ramach rządu powstanie najprawdopodobniej komitet ds. bezpieczeństwa, na którego czele stanie Jarosław Kaczyński. Będzie on nadzorował pracę Ministerstwa Sprawiedliwości, MSWiA oraz MON.

- W polskim systemie politycznym byłoby to pewne novum, tj. tworzenie struktury poziomej w ramach rządu. (…) Jeżeli po rekonstrukcji formuła rządu będzie funkcjonalna, to trzeba trzymać za nią kciuki - dodał rozmówca Ryszarda Gromadzkiego.

W ocenie prof. Regini-Zacharskiego, wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu wzmocniłoby polityczną pozycję Mateusza Morawieckiego. - Jeżeli rząd ma działać we właściwy sposób, to między szefem Rady Ministrów a przewodniczącym komitetu, który ma powstać, współpraca musi się układać - zauważył.

* * *

Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki 
Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego
Data emisji: 28.09.2020
Godzina emisji: 12.38

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Zjednoczona Prawica wychodzi ze sporu wzmocniona". Jacek Saryusz-Wolski o podpisaniu umowy koalicyjnej

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 13:25
- Zjednoczona Prawica wychodzi z tego sporu wzmocniona, z oczyszczoną atmosferą i z konsolidacją programową. Reszta to szczegóły personalne - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Saryusz-Wolski, europoseł PiS. O podpisanym porozumieniu liderów partii rządzącej mówił też Dariusz Klimczak, wiceprezes i poseł PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PiS z samodzielną większością w Sejmie. Wyraźna przewaga nad KO

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 14:35
Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na zdecydowane poparcie swoich wyborców. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego uzyskałoby 42,9 proc. głosów, co przełożyłoby się na 238 mandatów w Sejmie - wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl.
rozwiń zwiń