X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kondycja Europy wg Lecha Majewskiego. "Pojawił się lęk przed mówieniem prawdy, tego co się czuje"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 20:42
- Europa od pewnego czasu przestała już istnieć, ma się wrażenie, że wszędzie jest to samo, zanikają różnice mentalne wśród społeczeństw. Mamy do czynienia z zupą, polewką. Wszyscy zaczynają ją konsumować, szczególnie młodzi ludzie, brakuje przez to indywidualizacji - powiedział reżyser Lech Majewski.
Lech Majewski
Lech MajewskiFoto: PIOTR ZAJAC/REPORTER

W Gdyni trwa czwarty i ostatni dzień XII edycji Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. W sobotę na Festiwalu emitowany był film "Dolina Bogów" w reżyserii Lecha Majewskiego, który zdradził, że aż 83 kraje kupiły prawa do emisji produkcji.

Dorota Kania EN-1200.jpg
"Jedyna kobieta na liście". Dorota Kania o powstaniu filmu "Baśka" wyświetlonego na Festiwalu NNW

Serdeczność i poczucie misji

Odnosząc się do Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, Lech Majewski przyznał, że jest to pierwsza edycja imprezy, która zebrała tak różnorodne filmy. Dodał również, że podczas wydarzenia panuje duża serdeczność, poczucie wspólnoty i pewnego rodzaju misji. - Odczytuję ją jako robienie czegoś ciekawego dla Polski - podkreślił twórca.

Posłuchaj
13:38 PR24_MPLS 2020_09_27-15-33-25.mp3 Lech Majewski o kondycji europejskiego społeczeństwa, a także o wrażeniach z XII edycji Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci ("Temat dnia/Gość PR24")

Dokąd zmierza Europa?

Podczas festiwalu Lech Majewski wziął również udział w dyskusji o przyszłości Europy, którą, jak stwierdziła prowadząca audycję Magdalena Piejko, reżyser "bezkompromisowo przekreślił".

80-1200.jpg
Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". IPN przedstawił efekty prac poszukiwawczych

- Moja teza jest taka, że Europa od pewnego czasu przestała już istnieć. Gdy byłem młody i podróżowałem do Włoch, to po drodze można było zauważyć, że przejeżdża się przez różne kraje, w wielu kwestiach odmienne, teraz ma się wrażenie, że wszędzie jest to samo, te same ubrania, to samo jedzenie - wskazał Lech Majewski.

Polewka dla całego świata

Gość Polskiego Radia 24 dodał, że zanikają też różnice mentalne wśród europejskich społeczeństw. - Jeśli chodzi o program intelektualny, to mamy do czynienia z zupą, polewką dla całego świata. Wszyscy zaczynają ją konsumować, szczególnie młodzi ludzie, brakuje przez to indywidualizacji - ocenił artysta.

"Lęk przed mówieniem prawdy jest przerażający"

Zdaniem Lecha Majewskiego, w dzisiejszym świecie pojawia się również lęk przed mówieniem prawdy.

- Płonęła katedra Notre Dame, nikt nie powiedział, kto konkretnie ją podpalił, nic na ten temat nie wiemy. Nie wiadomo też, kto gotuje wspomnianą zupę intelektualną, która jest strawą nie tylko dla Europy, ale i dla świata. Znajdują się w niej niedogotowane pojęcia, wszyscy to konsumują, ocierają usta i mówią, że są najedzeni. Jest to przerażające, ten lęk przed mówieniem prawdy, tego co się czuje - powiedział.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadząca: Magdalena Piejko
Gość: Lech Majewski, reżyser
Data emisji: 27.09.2020
Godzina emisji: 15.33

Polskie Radio 24/db

Czytaj także

Lech Majewski: "Dolina Bogów" to zderzenie kultury Indian z obecną cywilizacją

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 10:08
 - Staram się wchodzić na nowe terytoria, tam gdzie gubią się recenzenci - mówił w Polskim Radiu 24 reżyser filmu "Dolina Bogów" Lech Majewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Otworzy tegoroczny Festiwal NNW". Bożena Intrator o filmie "Znajdę Cię"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 09:00
- To film o wielkiej miłości, także do muzyki - tak o produkcji "Znajdę Cię" mówiła w Polskim Radiu 24 Bożena Intrator, scenarzystka i producentka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal NNW: filmy o zbrodniach sowieckich i Annie Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 10:15
Zagłada redemptorystów na Woli w Warszawie, obława augustowska, związki Anny Walentynowicz ze Śląskiem - to tylko niektóre tematy poruszone w filmach prezentowanych podczas XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". 
rozwiń zwiń