X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dariusz Piontkowski: nie ma powodu, żeby zamykać wszystkie szkoły w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 19:40
- Zakładamy, że szkoły będą przechodzić na kształcenie na odległość tylko na krótki okres czasu, na 1-2 tygodnie czyli tyle, ile potrzeba na kwarantannę. Po tym czasie uczniowie powinni wrócić do tradycyjnych, stacjonarnych zajęć - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: PR24/AK

Obecnie w większości placówek lekcje odbywają się według harmonogramu, jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło wprowadzić duże zmiany w funkcjonowaniu szkół. Chodzi o skrócenie lekcji z 45 minut do zaledwie pół godziny. 


Posłuchaj
24:23 PIONKOWSKI.mp3 26.09.2020 Dariusz Piontkowski: system kształcenia na odległości jest mniej efektywny i bardziej obciążający nie tylko dla dzieci, ale też dla nauczycieli. (Temat Dnia / Gość PR24)

 


Największe zmiany będą dotyczyły czasu trwania zajęć lekcyjnych. Jak podkreślił Dariusz Piontkowski "nauczanie indywidualne w trybie zdalnym na wniosek rodziców i możliwość skracania zajęć do 30 minut są wśród zmian wprowadzonych przez ministerstwo edukacji".

Oznacza to, że wszystkie lekcje prowadzone w sposób zdalny w roku szkolnym 2020/2021 będą mogły trwać od 30 do maksymalnie 60 minut. Jeśli chodzi o zajęcia stacjonarne, odbywające się w szkołach - te pozostają bez zmian. Tutaj lekcje, tak jak do tej pory, będą trwały po 45 minut.

"Kształcenie na odległość tylko na krótki okres czas"

Szef Ministerstwa Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski mówił w PR24 o tym, jak funkcjonują polskie szkoły w trakcie pandemii koronawirusa. Podkreślał, że "stworzyliśmy system, który pozwala reagować na zarażenia COVID-19 także w polskich szkołach i jak dotąd funkcjonuje on dobrze".

maseczka szkoła 1200 EN.jpg
MEN: nie ma podstaw prawnych dla oświadczeń o świadomości ryzyka zakażenia koronawirusem

Gość PR24 zwrócił uwagę na racjonalności działań MEN, umiejętność dostosowania ich do rzeczywistych zagrożeń. Przypomniał sytuację z września br., gdzie wywierana była presja na Ministerstwie Edukacji Narodowej, aby rok szkolny przesunąć o dwa tygodnie.

- Były nawoływania, żebyśmy przesunęli o dwa tygodnie moment rozpoczęcia roku szkolnego, bo miała nas czekać fala zachorowań. Nic takiego nie nastąpiło. Wytrzymaliśmy moment nacisku psychologicznego - podkreślał szef MEN.

Czytaj także:

Minister poinformował ponadto, że "wzrasta w niewielkim na szczęście stopniu liczba szkół, które muszą przechodzić na kształcenie na odległość.

- To ciągle margines wszystkich placówek w Polsce. To ciągle poniżej 1 proc. - powiedział Dariusz Piontkowski.

- Zakładamy, że szkoły będą przechodzić na kształcenie na odległość tylko na krótki okres, na 1-2 tygodnie czyli tyle, ile potrzeba na kwarantannę. Po tym czasie uczniowie powinni wrócić do tradycyjnych, stacjonarnych zajęć. Nie ma powodu, żeby zamykać wszystkie szkoły w Polsce - kontynuował swoją wypowiedź.

W audycji także o wadach nauczania na odległość i o tym, jakie konsekwencje psychologiczno-społeczne w zw. z COVID-19 przyjdzie ponieść społeczności skupionej wokół polskich szkół, mowa o dzieciach i młodzieży, ale także o nauczycielach.

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Mateusz Drozda

Gość: Dariusz Piontkowski, szef MEN

Data emisji: 26.09.2020

Godzina emisji: 18.35

Polskie Radio 24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nasze działania skupiają się teraz na pomocy szkołom". Rzecznik WOT o walce z COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 09:10
- Mamy kilkadziesiąt zespołów wymazowych, które mogą pomagać w placówkach oświatowych w ramach operacji "Trwała Odporność" - mówił w Polskim Radiu 24 pułkownik Marek Pietrzak, rzecznik WOT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEN: jesteśmy przygotowani do tego, by wrócić do zajęć stacjonarnych

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 17:35
- Prawie wszystkie kraje Europy postanowiły, podobnie jak Polska, przywrócić stacjonarną formę zajęć, pozostawiając sobie możliwość reagowania w sytuacji, gdyby zaostrzyła się sytuacja epidemiczna w poszczególnych szkołach czy fragmentach kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 minister edukacji Dariusz Piontkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

MEN: nie ma podstaw prawnych dla oświadczeń o świadomości ryzyka zakażenia koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 18:20
Nie ma podstaw prawnych do podpisywania przez rodziców w szkole "oświadczeń o świadomości ryzyka i zrzeczeniu się ewentualnych roszczeń w przypadku zakażenia koronawirusem" - informuje MEN. Wskazuje, że podpisanie go nie pozbawia rodzica możliwości dochodzenia odszkodowania w razie zakażenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a podróże. Jak zmieniają się zwyczaje turystyczne Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 15:07
- W tym roku oblegane było bułgarskie wybrzeże Morza Czarnego. Zmieniliśmy odległości na dużo mniejsze, niektórzy wolą też jechać własnym pojazdem, co widać po ofertach biur podróży - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Karpiński z wrocławskiej Wyższej Szkoły Bankowej, ekspert ds. branży turystycznej. 
rozwiń zwiń