X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Roszkowski: porozumienie z górnikami powinno uspokoić sytuację na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 17:35
- W Polsce, w górnictwie węgla kamiennego, pracuje pod ziemią ok. 62 tys.  górników. Oczywiście będą strajki i napięcia, ale to nie będzie ta skala, co była wcześniej - powiedział Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.
nz kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej
n/z kopalnia Pokój w Rudzie Śląskiej Foto: PAP/ Andrzej Grygiel

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie - poinformował przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarności" Dominik Kolorz. Zakłada ono długofalowy model transformacji polskiego górnictwa.

Górnicy dołowi będą mieli gwarancję zatrudnienia w kopalni aż do emerytury - takie uzgodnienie m.in. zawarto. Punktem spornym w rozmowach był horyzont działania poszczególnych kopalń. Ogłoszono koniec protestu.

Posłuchaj

10:56 ROSZKOWSKI.mp3 26.09.2020 Marcin Roszkowski o wygaszaniu górnictwa w Polsce. (Temat Dnia / Gość PR24)

 

- Powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa - poinformowali przedstawiciele stron. Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r.

"Politycy są przestraszeni tym, co działo się w Wielkiej Brytanii w latach 80."

Marcin Roszkowski przypomniał w PR24, że węgiel kamienny występuje w energetyce dwóch miejscach: podczas wydobywania i podczas spalanie, gdy zamieniany jest na energię. - Od 30 lat wydobycie węgla powoli się zwija. Jest on coraz głębiej i coraz mniej konkurencyjne jest jego wydobywanie - przekonywał prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Pytany przez Tadeusza Płużańskiego, czy zakończenie działalność kopalń do roku 2049 to termin realny, stwierdził, że w jego opinii dojdzie do niego wcześniej.

- Wydaje mi się, ze to będzie krócej, bo każda ze spółek wydobywczych już jest pod presją i musi gospodarować, żeby wychodzić na zero. Polska Grupa Górnicza składa się z różnych kopalń, niektóre powinny być już zamknięte, inne są rentowne. Tych kopalń nie będzie dużo, niektóre nie będą miały już węgla do tego czasu - tłumaczył.


Czytaj także:


  twitter ZUS.jpg

  ZUS: więcej firm skorzysta ze zwolnienia z opłacania składek
  W audycji nie zabrało też porównań polskiej branży górniczej do tego, co działo się w Wielkiej Brytanii w latach 80.

  - Strajki i protesty? Politycy są przestraszeni tym, co działo się w Wielkiej Brytanii w latach 80. Problem węgla energetycznego będzie bardzo duży. Europa odchodzi od wydobycia węgla kamiennego(...), nie ze względów ideologicznych, ale ze względów praktycznych i ekonomicznych. Spalenie węgla kamiennego w Europie spada, ale nie tak szybko jak wydobycie - powiedział Marcin Roszkowski. - W Polsce pod ziemią pracuje ok. 62 tys. górników. Oczywiście będą strajki i napięcia, ale to nie będzie ta skala, co była wcześniej - dodał. 

  ***

  Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
  Prowadzący: Tadeusz Płużański
  Gość: Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego
  Data emisji: 26.09.2020
  Godzina emisji: 17:06

  Polskie Radio 24/tb

  Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
  aby dodać komentarz
  brak

  Czytaj także

  Działania rządu w walce z koronawirusem. Czesław Bielecki: wykazano się właściwym refleksem

  Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 14:35
  - Pandemia koronawirusa pokazała, jak ważne jest silne państwo. Rząd zareagował w odpowiednim tempie, odmrażanie gospodarki również przyszło w porę - powiedział Czesław Bielecki, architekt i publicysta, były polityk.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Co czeka polskie górnictwo? Kolejne spotkanie związkowców ze stroną rządową

  Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 02:08
  Związkowcy, zarząd Polskiej Grupy Górniczej oraz przedstawiciele strony rządowej ponownie zasiądą do rozmów w Katowicach. Dziś w siedzibie PGG odbyć ma się spotkanie w sprawie przyszłości górnictwa oraz spółki.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Prof. Modzelewski: nie sprawdziły się pesymistyczne prognozy z początku pandemii

  Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 15:59
  - Po stronie podatkowej wykonanie budżetu państwa za ostatnie półrocze jest na poziomie 43 proc. To oczywiście gorzej, niż bywało w poprzednich latach, ale w warunkach obecnych to jednak bardzo dobrze - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, komentując sytuację gospodarczą w Polsce w czasie pandemii koronawirusa.
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Górnicy dołowi z gwarancją pracy do emerytury. Kolejna tura negocjacji ws. transformacji górnictwa

  Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 02:07
  Górnicy dołowi będą mieli gwarancję zatrudnienia w kopalni aż do emerytury - uzgodniono podczas kolejnej tury rozmów śląskich związkowców z delegacją rządową. Punktem spornym w rozmowach pozostaje przede wszystkim horyzont działania poszczególnych kopalń.
  rozwiń zwiń