X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Festiwal filmów patriotycznych". Jarosław Sellin o Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 18:43
- Większość twórców, którzy zgłaszają swoje prace, inspiruje się odkrywaniem ciekawych kart naszej historii, często nieznanych i wartych przypomnienia. Festiwal się rozszerza, w tym roku będą też fabuły zagraniczne, ciekawe debaty i ludzie. Warto przyjechać do Gdyni - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin. 
Jarosław Sellin
Jarosław SellinFoto: PR24

12. edycja Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci wystartowała 24 września w Gdyni. Przed nami 5 kategorii konkursowych i trzy dni festiwalowych wrażeń. W programie ponad 100 produkcji, filmy polskie i zagraniczne traktujące o najnowszej historii.


Arkadiusz Gołębiewski  1200.jpg
Arkadiusz Gołębiewski: opowiadamy nie tylko o polskiej drodze do wolności

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że przyciąga przede wszystkim idea festiwalu wymyślonego przez Arkadiusza Gołębiewskiego. - Najpierw był dedykowany modnemu od pewnego czasu tematowi Żołnierzy Wyklętych. Zaczęły wreszcie powstawać dokumenty i filmy fabularne poświęcone tej części polskiej historii. Potem to się rozszerzyło, nazywam to festiwalem filmów patriotycznych. Większość twórców, którzy zgłaszają swoje prace, inspiruje się odkrywaniem ciekawych kart naszej historii, często nieznanych i wartych przypomnienia. Festiwal się rozszerza, w tym roku będą też fabuły zagraniczne, ciekawe debaty i ludzie. Warto przyjechać do Gdyni - mówił Jarosław Sellin. 

Posłuchaj
11:38 PR24_AAC 2020_09_25-17-46-08.mp3 Jarosław Sellin o Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci (Temat dnia/Gość PR24)

 

Wiceminister kultury podkreślił, że dzięki festiwalowi poszerzyła się także jego wiedza historyczna. - Jako ekipa polityczna zachęcamy twórców do zajmowania się polską historią. Przez lata brakowało opieki nad projektami filmów historycznych. Zachęcamy do pisania scenariuszy i tworzenia projektów. Z finansowaniem nie ma problemów. Trzeba tylko składać dojrzałe pomysły - powiedział.

Obrońcy Westerplatte 

Jednym z głównych tematów festiwalowego piątku jest film "Obrońcy" Pawła Domańskiego, który opowiada o powstającym Muzeum Westerplatte i odkrytych szczątkach obrońców polskiej placówki. - Powołaliśmy Muzeum Westerplatte i rozpoczęliśmy badania archeologiczne, ale nie spodziewaliśmy się sensacji. Nikt nie wiedział, gdzie pochowani są żołnierze polegli na Westerplatte. Okazało się, że tuż przy wartowni nr 5, zbombardowanej 3 września 1939 roku. Wydobyliśmy dziewięciu, z kilkunastu żołnierzy, którzy polegli. Pięciu z nich już zidentyfikowaliśmy z imienia i nazwiska. Gdy zidentyfikujemy wszystkich, to zmienimy symboliczny cmentarz na cmentarz prawdziwy. Pod imieniem i nazwiskiem, godnie, pochowamy żołnierzy z Westerplatte. Tym chłopakom należy się państwowy pochówek - powiedział Jarosław Sellin. 

Wiceminister kultury dodał, że na projekt cmentarza będzie ogłoszony konkurs. Najprawdopodobniej cmentarz zostanie otwarty w 2022 roku. 

Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Piejko

Gość: Jarosław Sellin (wiceminister kultury)

Data emisji: 25.09.2020

Godzina emisji: 17.47

PR24

Czytaj także

Nie tylko filmy. Na Festiwalu NNW odbyła się debata o muzeach

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 17:26
Podczas drugiego dnia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni odbyła się debata poświęcona potrzebie tworzenia nowoczesnych muzeów ukazujących naszą historię. Jednym z patronów festiwalu medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń