X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Biomed Lublin: badania potwierdziły, że nasz lek inaktywuje koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 11:19
- Są tryby, które i w polskim prawie farmaceutycznym, i prawie unijnym dopuszczają zastosowanie leku przed zakończeniem procesu rejestracji, w trybie warunkowym. Mam nadzieję, że władze przynajmniej rozważą to zastosowanie - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Fic, członek zarządu Biomed Lublin.
Piotr Fic z Biomed Lublin S.A.
Piotr Fic z Biomed Lublin S.A.Foto: JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News

Pierwszy na świecie lek na COVID-19 wyprodukował lubelski BioMed. Wstępne badania potwierdzają skuteczność preparatu, który teraz trafi do badań klinicznych. Wytworzono ponad trzy tysiące ampułek. Lek będzie podawany pacjentom domięśniowo w formie zastrzyku.

Posłuchaj
14:58 [Fic 24 wrzesień 2020 10_42_29.mp3 Piotr Fic o polskim leku na koronawirusa (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ
Biomed lek covid pap 1200.jpg
Biomed Lublin: mamy pierwszy na świecie skuteczny lek na COVID-19

"Badania potwierdziły inaktywację koronawirusa"

Piotr Fic zaznaczył, że użyta do produkcji technologia "nie jest wyciągnięta jak królik z kapelusza". - Zajmujemy się produkcją leków krwiopochodnych zawierających immunoglobulinę już od bardzo długiego czasu - podkreślił. Zaznaczył, że kiedy świat obiegła informacja o pandemii koronawirusa, to firma "wiedząc, na czym się zna" ogłosiła, że po otrzymaniu osocza może "wyprodukować lek, który w świetle dzisiejszej wiedzy medycznej będzie działał".

- Pokazaliśmy ampułkę leku, która zawiera przeciwciała specyficzne, które zostały przebadane in vitro, bo trzeba było sprawdzić przed rozlewem, czy lek blokuje koronawirusa - opowiadał członek zarządu Biomed Lublin. - Badania potwierdziły, że przeciwciała zawarte w tym leku inaktywują koronawirusa - wskazał.

Czytaj także:

"Druga ścieżka"

Odniósł się również do głosów sceptyków, że nie wiadomo, czy środek będzie działać. - Chciałbym przypomnieć, że pół roku temu WHO, FDA i polskie Ministerstwo Zdrowia dopuściły terapię przeciwciałami jako możliwą do stosowania przy COVID-19 - podkreślił.

Kiedy lek miałby trafić do powszechnego użytku? - Mamy przed sobą kilka-kilkanaście miesięcy działań administracyjno-badawczych - mówił Piotr Fic. Wskazał jednak na "drugą ścieżkę", z której korzystają "producenci przyszłej szczepionki". 

- Są tryby, które i w polskim prawie farmaceutycznym, i prawie unijnym dopuszczają zastosowanie leku przed zakończeniem procesu rejestracji, w trybie warunkowym. Mam nadzieję, że władze przynajmniej rozważą to zastosowanie - podkreślił. Dodał, że stan wiedzy nt. leku "w pełni uzasadnia zastosowanie trybu pandemicznego".

Lek dla wszystkich?

Czy lek otrzymają wszyscy pacjenci? Zdaniem członka zarządu Biomed Lublin takie działanie "nie ma sensu, z dwóch powodów". Chory ze sprawnym systemem immunologicznym "potrafi bronić się skutecznie sam". - Druga rzecz jest taka, że lek produkowany jest z osocza, które jest surowcem deficytowym - powiedział gość PR24.

Czytaj także:

Jak dodał Piotr Fic, jedna z firm, która jest na "podobnym etapie zaawansowania" co Biomed Lublin w tworzeniu swojego leku, zdecydowała się na przebadanie go na ok. 20 pacjentach. - Obserwują 90-proc. skuteczność podawania przeciwciał - poinformował.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: Piotr Fic (członek zarządu Biomed Lublin)

Data emisji: 24.09.2020

Godzina emisji: 10.08

PR24/ms, IAR

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polski lek na chorobę powodowaną przez koronawirusa gotowy. Teraz testy kliniczne

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 17:35
Lubelska spółka BioMed wyprodukowała pierwszy na świecie lek na COVID-19. Wstępne badania potwierdzają skuteczność preparatu, który teraz trafi do badań klinicznych. Wytworzono ponad trzy tysiące ampułek. Lek będzie podawany pacjentom domięśniowo w formie zastrzyku.
rozwiń zwiń