X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Modzelewski: spłata długu zaciągniętego na walkę z COVID-19 zajmie dekady

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 14:39
- Będzie następował proces spłaty, ale ten proces będzie obejmować nie dziesięciolecie, ale najbliższe 30 lat - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego. - Najbogatsi tego świata swoje bogactwo budowali poprzez zadłużenie - ocenił. 
Audio
  • Prof. Witold Modzelewski: spłata długu zaciągniętego na walkę z COVID-19 zajmie dekady ("Temat dnia"/ PR24)
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: TB/PR24

W piątek Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy budżetowej na ten rok do komisji finansów. Zgodnie z dokumentem, deficyt ma wynieść 109,3 mld zł wobec przewidywanego wcześniej zerowego deficytu. Dochody budżetu państwa będą niższe od zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2020 r. o 36,7 mld zł i wyniosą 398,7 mld zł. Wydatki budżetu państwa zostały zaplanowane na 508,0 mld zł, co oznacza, że będą one wyższe o 72,7 mld zł od przewidzianych w ustawie budżetowej na 2020 r. Według ministra finansów Tadeusza Kościńskiego nowelizacja tegorocznego budżetu ma na celu zdobycie środków na dalszą stymulację gospodarki po kryzysie spowodowanym pandemią.

T. KOŚCIŃSKI.jpg
Musieliśmy zapewnić wsparcie firmom i chronić miejsca pracy. Minister finansów o noweli budżetu

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że "najbogatsi tego świata (...) swoje bogactwo budowali poprzez zadłużenie". - Struktura zadłużenia publicznego jest asymetryczna: biedni są wysoko zadłużeni w relacji do PKB, ale za to ich zadłużenie bezwzględne jest relatywnie niskie, natomiast ci najbogatsi mają najwyższe zadłużenie nie tylko bezwzględnie, ale także w relacji do PKB. O słynnych 60 proc. tam dawno zapomniano i nie przestrzegano tej zasady w czasach znacznie łatwiejszych niż te, które mamy teraz - argumentował ekonomista.  

Proces na dziesięciolecia

Rozmówca "Tematu dnia" ocenił, że dzięki zadłużeniu wydanemu na walkę z COVID-19, Polska nie staje się biedna. - Te pieniądze zostały wydatkowane, a pochodziły nie z redystrybucji wewnętrznej, tylko z redystrybucji zewnętrznej. O te pieniądze staliśmy się, jako zbiorowość, bogatsi. - wskazał.

Czytaj także: 

Jego zdaniem, w procesie spłaty tego zadłużenia nie ma wzorców historycznych. - Wszyscy budujemy tę wizję od nowa. Nie ma wzorców z poprzednich dziesięcioleci, do których moglibyśmy się odwołać. Teraz nie tylko my, ale także część wspólnotowa, która jest dla nas najważniejsza, bo jesteśmy we wspólnocie ekonomicznej i fiskalnych interesów, będzie budowała swoją wizję tzw. miękkiego oddłużenia - zaznaczył. 

- Będzie następował proces spłaty, ale ten proces będzie obejmować nie dziesięciolecie, ale najbliższe 30 lat - wskazał ekonomista. - Nikt nie będzie miał pomysłu ani nawet perspektywy spłaty do końca dziesięciolecia. To są lata 30., może nawet 40. tego wieku. To już wiemy - ocenił Witold Modzelewski. 


Posłuchaj
13:52 Modzelewski-PR24_MPLS 2020_09_21-13-42-15.mp3 Prof. Witold Modzelewski: spłata długu zaciągniętego na walkę z COVID-19 zajmie dekady ("Temat dnia"/ PR24)

 

W rozmowie więcej komentarza do sytuacji gospodarczej Polski i Europy w dobie pandemii SARS-CoV-2. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Gość: prof. Witold Modzelewski (ekonomista, UW)

Data emisji: 21.09.2020

Godz. emisji: 13.42

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicyści o deficycie budżetowym. Sakiewicz: właściwa reakcja może zapobiec głębszemu kryzysowi

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:15
- Nie obawiałbym się polityki zwiększonego zadłużenia, została przećwiczona podczas poprzedniego kryzysu. Można byłoby się obawiać utraty sterowności w sytuacji nacisków i generowania pieniędzy wtedy, gdy nie będzie to już dla gospodarki absolutnie niezbędne - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). W debacie wzięli również udział Marek Tejchman ("Dziennik Gazeta Prawna") i Agaton Koziński ("Polska The Times").
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosińska-Jedynak: nowa perspektywa finansowa przyniesie sporo rozwiązań antykryzysowych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 23:10
- Pokazaliśmy, że w momencie, gdy pojawia się kryzys, rząd, państwo jest odpowiedzialny za swoich przedsiębiorców – za przedsiębiorców, którzy napędzają gospodarkę i tę gospodarkę generują - oceniła w Karpaczu minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
rozwiń zwiń