X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Bogdan Musiał: w 1939 roku Polska była zdana tylko na siebie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 16:39
- Polacy liczyli na to, że do wojny wkroczą alianci zachodni, że nie skończy się na notach dyplomatycznych. Jeżeli by to się stało, to Sowieci raczej nie odważyliby się na nas napaść. Jednak Polska była zdana tylko na siebie, prawie ze wszystkich stron otoczona przez wrogów - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Bogdan Musiał. 
Spotkanie niemieckiego i sowieckiego oficera we wrześniu 1939 roku
Spotkanie niemieckiego i sowieckiego oficera we wrześniu 1939 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

81 lat temu, 17 września 1939 roku, doszło do napaści sowieckiej na Polskę. Na wschodnie tereny naszego kraju wdarły się oddziały Armii Czerwonej. Tym samym zrealizowano postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów.

1200_Sybirak_PAP.jpg
Dziś Światowy Dzień Sybiraka. Uroczystości w hołdzie ofiarom sowieckiej agresji

Gość PR24 tłumaczył, że w wojnie polsko-niemieckiej to nasz kraj był znacznie słabszy militarnie, choć nasze wojsko broniło się stosunkowo długo, stwarzając Niemcom dużo problemów.


Posłuchaj
24:55 PR24_MPLS 2020_09_17-15-33-43.mp3 Prof. Bogdan Musiał o Polsce w czasie II wojny światowej (Temat dnia)

 

- Polacy nie mieli szans, ale liczyli na to, że do tej wojny wkroczą alianci zachodni, że nie skończy się na notach dyplomatycznych. Jeżeli by to się stało, to Sowieci raczej by się nie odważyli na nas napaść - powiedział prof. Bogdan Musiał. 

Dodał, że w przypadku wsparcia aliantów losy kampanii wrześniowej, czyli wojny polsko-niemieckiej potoczyłyby się całkowicie inaczej.

- W 1939 roku Polska była ze wszystkich stron otoczona przez wrogów. Tylko na jednym odcinku nasze państwo miało granicę ze swoim sprzymierzeńcem – z Rumunią. Polska była praktycznie zdana tylko na siebie. Inne rządy, na przykład francuski czy duński szybko się poddały. Ten ostatni w ogóle nie podjął walki. Nie podjęli walki także Czesi, którzy wiedzieli, że nie mają szans - podkreślił profesor. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: prof. Bogdan Musiał (historyk)

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 15.33

PR24/bartos

Czytaj także

17 września 1939. Zdradziecki atak Stalina na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 06:00
Tego dnia, 82 lata temu, na rozkaz Stalina na pozbawione obrony tereny wschodniej Rzeczpospolitej ruszyło 700 tys. żołnierzy Armii Czerwonej. 
rozwiń zwiń