X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Pomieszane płaszczyzny, brak zrozumienia". Prof. Ewa Marciniak o dyskusji wokół LGBT

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 14:36
- Pojęcie "strefy wolne od LGBT" stało się synonimem dyskryminacji. Używa się go jako skrótu myślowego (...). Dyskusje odbywają się na pomieszanych płaszczyznach. Ich uczestnicy nie rozumieją się wzajemnie. Sprawa staje się poważna, gdy wkracza na forum instytucji UE, gdy próbuje się łączyć kwestie unijnych funduszy z przestrzeganiem praw osób LGBT - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. 
Audio
  • Prof. Ewa Marciniak o dyskusji wokół LGBT (Temat dnia/Gość PR24)
Prof. Ewa Marciniak
Prof. Ewa MarciniakFoto: PR24

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że w UE nie ma miejsca na "strefy wolne od LGBT". Jej zdanim są to "strefy wolne od wartości humanistycznych". Zapowiedziała przy tym, że kierowana przez nią instytucja przedstawi wkrótce strategię wzmocnienia praw osób należących do mniejszości seksualnych.

lgbt protest pap 1200.jpg
Oskarżali samorządy o dyskryminację LGBT. Ordo Iuris pozywa autorów "Atlasu nienawiści"

Gość Polskiego Radia 24 podkreśliła, że kwestie wokół problemu LGBT dyskutowane są w kontekście światopoglądu, a nie praw człowieka. - Zależy, która strona sporu ideowego i jaką perspektywę przyjmuje, w takim świetle przedstawia się problem - powiedziała prof. Ewa Marciniak. Jej zdaniem istnieją w UE inne priorytety, gdy mamy do czynienia z pandemią i kryzysem gospodarczym. - Tymczasem Ursula von der Leyen zapowiedziała kroki formalno-prawne związane z naruszaniem praw osób LGBT w Polsce - powiedziała politolog.

Stereotyp

Jej zdaniem "strefy wolne od LGBT" stały się pretekstem. - To pojęcie jest stereotypizowane, stało się synonimem dyskryminacji. Używa się go jako skrótu myślowego (...). Dyskusje odbywają się na pomieszanych płaszczyznach. Ich uczestnicy nie rozumieją się wzajemnie. Sprawa staje się poważna, gdy wkracza na forum instytucji UE, gdy próbuje się łączyć kwestie unijnych funduszy z przestrzeganiem praw osób LGBT. Jeśli będzie nas stać na rzeczową rozmowę, bez emocji, to kompromis jest możliwy. Również w PE mamy na ten temat wielogłos. W ostatniej dyskusji nie było jednoznacznego potępienia Polski. Jednak wszyscy do tej kwestii podchodzili bardzo emocjonalnie - tłumaczyła prof. Marciniak.

Posłuchaj
22:40 PR24_AAC 2020_09_16-13-07-11.mp3 Prof. Ewa Marciniak o dyskusji wokół LGBT (Temat dnia/Gość PR24)

 

- Jesteśmy na takim etapie, że pluralizm ideowy powinien być respektowany przez strony sporu. Póki strony sporu podzielają nasz pogląd, to są szanowane i prawomocnie obecne w przestrzeni publicznej. W przeciwnym razie są stygmatyzowane. Ludzie się różnią, wyznają różne wartości. Okazuje się, że bardzo trudno jest to respektować w praktyce - podkreśliła. 

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że KE przedstawi strategię wzmocnienia praw osób LGBTQI i wprowadzi rozwiązania, które mają sprawić, że dzieci osób tej samej płci będą uznawane w całej UE. Na zasadzie, że rodzic w jednym kraju, jest rodzicem w każdym kraju.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: prof. Ewa Marciniak

Data emisji: 16.09.2020

Godzina emisji: 13.11

Polskie Radio 24

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Trwa cywilizacyjne zderzenie". Dr Żukowski o debacie w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 15:15
- Długofalowo najważniejszy jest spór o kształt UE. W tym kontekście odbyła się debata w PE dotycząca oceny stopnia przestrzegania w Polsce praw podstawowych, która była częścią zderzenia ideologicznego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń