X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Rząd zapowiada ulgę na robotyzację. Ekspert: oceniam to pozytywnie, osiągnie swój cel

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 14:29
- Jak sobie patrzę na funkcjonowanie tej ulgi badawczo-rozwojowej, ona się bardzo sprawdziła, więc liczę na to, że to odliczenie robotyzacyjne - tak je nazwijmy roboczo - ono też osiągnie swój skutek - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej i inicjator Instytutu Stanisława Lema.
dr Maciej Kawecki
dr Maciej KaweckiFoto: PR24/AK

Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało w piątek ulgę na robotyzację. Będą z niej mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy zakupią nowe roboty służące do produkcji przemysłowej. Właściciele firm będą mogli odliczyć 50 procent kosztów poniesionych na robotyzację niezależnie od wielkości i rodzaju branży.

roboty 1200.jpg
Prezes PTE: ulga na robotyzację to dobra odpowiedź na wyzwania rewolucji 4.0

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że Polska w tej chwili na najniższy wskaźnik robotyzacji w Europie Środkowo-Wschodniej i powinno się to zmienić. W tej chwili wynosi on 42 roboty na tysiąc pracowników. W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat dr Maciej Kawecki.

Gość PR24 stwierdził, że pozytywnie ocenia proponowaną ulgę, bo też wszystkie inicjatywy, "które stymulują rozwój gospodarczy i technologię" ocenia pozytywnie. Projekt ulgi na robotyzację porównał do istniejącego już rozwiązania ulgi badawczo-rozwojowej. - Jak sobie patrzę na funkcjonowanie tej ulgi badawczo-rozwojowej, ona się bardzo sprawdziła, więc liczę na to, że to odliczenie robotyzacyjne - tak je nazwijmy roboczo - ono też osiągnie swój skutek - stwierdził dr Maciej Kawecki.

"Ideą robotyzacji nie jest zastąpienie człowieka"

Ekspert został także zapytany o przyczyny, dla których w polskiej produkcji jest zaledwie 42 roboty na tysiąc pracowników.

Czytaj również:

- Przyczyn jest bardzo wiele. Podstawową, zasadniczą, na takim wysokim poziomie wtajemniczenia, jest brak domyślności cyfrowej. To znaczy jeżeli wprowadzamy innowacje w przedsiębiorstwie, chcemy zapewnić sprawniejsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa, to w Polsce technologie nie są sektorem, do którego sięgamy w pierwszej kolejności. Szukamy ulg podatkowych, szukamy oszczędności w formie zatrudnienia pracowników, jesteśmy bardzo otwarci na innowacje w takim rozumieniu koncepcyjnym, czyli tworzenie innowacyjnych form przedsiębiorczości, start-upów, ale nie poszukujemy innowacji w takim rozumieniu czysto wykonawczym, żeby zastąpić człowieka robotem - mówił.

sztuczna inteligencja shuttestock-1200.jpg
Prawnik: możliwość stosowania sztucznej inteligencji ograniczać może aspekt prawny

- Przyczyn jest wiele, od oczywiście finansowych, po czysto etyczne - nam się wydaje, mamy często takie bardzo silne przekonanie, że robot nas zastąpi, że robot zastąpi człowieka. A nie taka jest idea robotów i w ogóle robotyzacji. Dlatego że robotyzacja ma przede wszystkim zająć się powtarzalnością procesów, a więc zastąpić człowieka w tych obszarach, w których człowiek powinien zajmować się kwestiami bardziej innowacyjnymi (...). Człowiek co do zasady nie jest stworzony do podejmowania tej takiej monotonnej, powtarzalnej pracy -  dodał dr Maciej Kawecki.

Posłuchaj
23:26 PR24_MPLS 2020_09_13-11-33-16_Kawecki.mp3 Dr Maciej Kawecki o uldze na robotyzację ("Temat dnia / Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: dr Maciej Kawecki (dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, Instytut Stanisława Lema)
Data emisji: 13.09.2020
Godzina emisji: 11.33

IAR/PR24/jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Krysiak: nastąpi rewolucyjna korekta, jeśli chodzi o sposób prowadzenia biznesów

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2020 13:00
- Nie możemy prowadzić modelu globalnego, gdzie mamy łańcuchy dostaw i koncentrację produkcji w Chinach. Gospodarka nie może być uzależniona od innych obszarów geograficznych - powiedział prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie auto elektryczne. Szef ElectroMobility Poland: jazda Izerą to frajda, ale i oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 11:48
- Jako szef tego projektu i jako Polak chciałbym, abyśmy konkurowali z technologiami i innowacjami. To również więcej pieniędzy, które zostają w naszych kieszeniach, gdyż przejechanie elektrykiem 100 km kosztuje ok. 5-7 zł, a samochodem spalinowym - 30-35 zł - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.
rozwiń zwiń