X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"95 tys. miejsc pracy, ponad 140 mld zł wartości dla PKB". Horała o realizacji projektu CPK

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 09:54
- Na ostatniej prostej jest wybór doradcy strategicznego, lada moment rozpoczną się prace nad master planem lotniska. Osiągane są kolejne kamienie milowe projektu - powiedział w Polskim Radiu 24 o postępach prac przy projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała, wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik rządu ds. CPK.
Poseł Marcin Horała (PiS)
Poseł Marcin Horała (PiS)Foto: PR24

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to jedna z kluczowych i strategicznych polskich inwestycji na najbliższe lata, która ma zmienić gospodarcze oblicze naszego kraju.

horała 1200 pap.jpg
Marcin Horała: pandemia koronawirusa może być korzystna dla budowy CPK

Za nami XII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Wśród jego uczestników był Marcin Horała, który w rozmowie z Arkadiuszem Augustyniakiem mówił o realizacji przedsięwzięcia.

Posłuchaj
19:44 PR24_MPLS 2020_09_06-09-06-32.mp3 Marcin Horała o przebiegu prac przy realizacji projektu budowy CPK oraz znaczeniu, jakie ma on dla polskiej gospodarki ("Temat dnia/Gość PR24")

"Dzieje się dużo, harmonogram jest bardzo ambitny"

Podkreślił, że wbrew informacjom niektórych mediów prace przy projekcie cały czas postępują i mimo że harmonogram jest bardzo ambitny, bieżące działania mieszczą się w jego ramach.

CPK.jpg
Wykup gruntów pod budowę CPK jeszcze w tym roku

- Dzieje się bardzo dużo, mówienie, że jest inaczej, o czym donosił chociażby portal Sputnik, to celowa dezinformacja bazująca na niewiedzy. Projekt powstawania CPK zaplanowany jest do 2027 roku, w 2023 roku wbite zostaną pierwsze łopaty, cztery lata później odbędą się pierwsze loty, a do 2034 ma być gotowa pełna linia nowych połączeń kolejowych - zaznaczył.

Obszar odpowiadający czterem Warszawom

W ramach toczących się prac podpisano pierwsze umowy na inwentaryzacje środowiskowe, czyli zbadanie środowiska przyrodniczego przyszłych inwestycji w ramach CPK, co jest niezbędne do ich dokładnego zaprojektowania oraz otrzymania decyzji środowiskowej.

- Przyrodnicy ruszyli już w teren. W pierwszym rzucie przeprowadzamy inwentaryzację terenu odpowiadającego powierzchni czterech Warszaw. Na ostatniej prostej jest wybór doradcy strategicznego, lada moment rozpoczną się prace nad master planem lotniska. Osiągane są kolejne kamienie milowe projektu - ocenił pełnomocnik rządu ds. CPK.

Horała: przełom dla mieszkańców wielu miast

cpk 1200.jpg
Budowa CPK. Rząd przygotowuje program inwestycyjny

Mówiąc o znaczeniu budowy portu, Marcin Horała zwrócił uwagę na nowe sieci połączeń kolejowych, które powstaną po to, by z różnych części kraju móc szybko dotrzeć do CPK.

- Mieszkańcy wielu miast, jak np. Płocka, Kalisza, Ostrołęki, Łomży czy Jastrzębia-Zdroju również będą wygranymi realizacji programu inwestycyjnego CPK, gdyż w związku z nim powstaną dodatkowe połączenia kolejowe, których teraz brakuje. To będzie dla nich przełom - wskazał.

CPK sposobem na kryzys?

Podkreślił, że inwestycje publiczne, jaką jest właśnie CPK, mogą być również lekiem na kryzys i spowolnienie gospodarcze wywołane pandemią koronawirusa.

- W polityce gospodarczej państw zachodnich od wielu lat, w momencie gdy dochodzi do spowolnienia gospodarczego, realizowane są duże inwestycje publiczne. Pozwala to na podtrzymanie gospodarki - podkreślił i dodał, że w szczytowym momencie realizacji CPK powstanie 95 tys. nowych miejsc pracy i pojawi się ponad 140 mld zł wartości dodanych w PKB.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Arkadiusz Augustyniak
Gość: Marcin Horaławiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik rządu ds. CPK
Data emisji: 06.09.2020
Godzina emisji: 09.06

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd planuje kolejne inwestycje. 30 mld zł na infrastrukturę w 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 14:25
- Jeśli chodzi o inwestycje infrastrukturalne na kolei, to w tym roku zamierzamy podpisać umowy na 11 mld zł. Jeszcze lepiej jest z drogami. W 2020 roku planujemy zawrzeć porozumienia na kwotę na 19 mld zł - powiedział Tomasz Gontarz, przewodniczący Zespołu ds. Europejskiego Zielonego Ładu w Ministerstwie Infrastruktury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kłamstwo albo ignorancja". Horała o słowach Trzaskowskiego ws. CPK

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 16:10
- Polskie lotniska w zeszłym roku obsłużyły 50 mln pasażerów, światowe - ok. 100 mln. Centralny Port Komunikacyjny, który w pierwszym etapie obsłuży 45 mln osób, spokojnie mieści się w tych parametrach - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Horała, wiceminister infrastruktury (PiS).
rozwiń zwiń