Prof. Andrzej Gil: Zachód nie jest wrażliwy na polskie odczucia historyczne

2020-09-01, 15:30

Prof. Andrzej Gil: Zachód nie jest wrażliwy na polskie odczucia historyczne
Co dziś dla Polaków oznacza słowo "patriotyzm"?. Foto: Flickr/Maciek Zygmunt

- Wybór na ambasadora Niemiec Arndta Freytaga von Loringhovena pokazuje, że Zachód nie jest wrażliwy na nasze odczucia historyczne. Wyobraźmy sobie, co by się działo, gdyby taka osoba została wysłana jako ambasador do Tel Awiwu - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Strona polska zdecydowała o wyrażeniu zgody na przyjęcie nowego ambasadora Niemiec w Polsce Arndta Freytaga von Loringhovena - poinformował w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak podał portal tvp.info, Arndt Freytag von Loringhoven czekał na tzw. agreement 13 tygodni od czasu, kiedy rząd Niemiec wyznaczył go na następcę Rolfa Nikela na placówce w Warszawie. 

Posłuchaj

Prof. Andrzej Gil: Niemcy są gigantem, a my myszką na peryferiach Europy (Temat Dnia/Gość PR24) 22:09
+
Dodaj do playlisty

Powodem długiego wstrzymywania przez polski rząd zgody na przyjazd niemieckiego dyplomaty miało być jego pochodzenie. Ojciec Arndta Freytaga von Loringhovena w czasie II wojny światowej był adiutantem kolejnych szefów niemieckiego sztabu i zdawał raporty samemu Adolfowi Hitlerowi oraz uczestniczył w naradach w głównej kwaterze wodza III Rzeszy.

Powiązany Artykuł

AFvL PAP Arch-1200.jpg
Jest zgoda ws. nowego ambasadora Niemiec w Polsce. Wiceszef MSZ o szczególnych zadaniach dyplomaty

"Niemcy jak słoń, Polska jak myszka"

Prof. Andrzej Gil porównał w Polskim Radiu 24 różnice między Polską a Niemcami do słonia i myszy. - Słoń ma wokół siebie wiele myszy i musi się w tym jakoś rozeznać. Natomiast my jesteśmy małą myszką. Nawet 60 proc. naszej gospodarki pracuje na gospodarkę niemiecką - wskazywał.

- Do tego część naszego społeczeństwa łączą z Niemcami więzi mentalne, głównie z organizacjami przyznającymi granty - tłumaczył profesor.

Gość Polskiego Radia 24 przypominał, że Niemcy są jednym z najważniejszych państw świata. - Mimo wszystko ich gospodarka jest gigantem, a my jesteśmy peryferyjnym państwem w Europie Środkowo-Wschodniej - mówił.

- To odzwierciedla pewną rzeczywistość i niestety tego nie zmienimy - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Andrzej Gil (KUL)

Data emisji: 01.09.2020

Godzina emisji: 14.07

PR24 / PAP / ks

Polecane

Wróć do strony głównej