Prof. Antoni Dudek: aparat służb PRL nie dał sobie rady z żywiołem Solidarności

2020-08-31, 13:05

Prof. Antoni Dudek: aparat służb PRL nie dał sobie rady z żywiołem Solidarności
Porozumienia sierpniowe podpisano 40 lat temu - 31 sierpnia 1980 roku. Foto: PAP/Adam Warżawa

- Przez wiele miesięcy Stanisław Kania miał nadzieję, że z pomocą ataków propagandowych uda się Solidarność podzielić i rozbić od środka. Ta droga się ostatecznie nie sprawdziła i stąd wzięła się doktryna Jaruzelskiego, czyli stan wojenny - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Dudek, historyk i politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Dziś przypada 40. rocznica podpisania porozumień sierpniowych. 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku, a wcześniej w Szczecinie, komunistyczne władze podpisały porozumienie ze strajkującymi robotnikami. Był to początek NSZZ "Solidarność", do którego w ciągu kolejnego roku wstąpiło około 10 milionów Polaków. Związek przyczynił się do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Powiązany Artykuł

Sierpien 80 Banner serwisu.jpg
Sierpień '80 - zobacz serwis specjalny

Żywioł Solidarności

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, rozmiar i zasięg Solidarności przerósł oczekiwania władz PRL. - Komuniści liczyli na to, że to będą jakieś lokalne związki, skłócone i walczące ze sobą. Potem się okazało, że Polacy potrafią się ze sobą dogadać - zaznaczył. 

Czytaj także: 

Jak mówił, w opozycji "przedsierpniowej" działało około tysiąca kilkuset ludzi. - To można różnie szacować, ale nagle z tej liczby ludzi, na których przypadało kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy SB, rodzi się ruch, który już we wrześniu zaczyna się liczyć w milionach. To było bardzo żywiołowe, jak pożar, który gwałtownie się rozprzestrzenia - ocenił prof. Antoni Dudek.

Fiasko SB w próbach kontroli "S"

Gość "Tematu dnia" przyznał, że SB miała pewne sukcesy w inwigilacji Solidarności. - Szacuje się, że w 1981 roku około tysiąca ośmiuset agentów działało w szeregach związku. Jednak była to kropla w morzu wobec 10 milionów zrzeszonych - wyjaśnił.  

Powiązany Artykuł

cenckiewicz.jpg
"Była i jest demokratyczna na każdym szczeblu". Sławomir Cenckiewicz o Solidarności

Jak mówił prof. Antoni Dudek, działania esbecji polegały na informowaniu o działaniach związku oraz na potęgowaniu konfliktów. - Przez wiele miesięcy Stanisław Kania miał nadzieję, że z pomocą ataków propagandowych uda się Solidarność podzielić i rozbić od środka. Ta droga się ostatecznie nie sprawdziła i stąd wzięła się doktryna Jaruzelskiego, czyli stan wojenny - wskazał. 

Posłuchaj

Prof. Antoni Dudek: rozmiar i żywiołowość Solidarności zaskoczyły aparat PRL ("Temat dnia"/ PR24) 16:25
+
Dodaj do playlisty

 

- Można powiedzieć, że służba bezpieczeństwa była zaskoczona rozmiarami Solidarności, ale potem wzięła się do roboty i związek był gruntownie penetrowany. Władze wiedziały, co się dzieje wewnątrz NSZZ "Solidarność", natomiast nie były w stanie nad tym zapanować, bo ruch ten był zbyt wielki - ocenił prof. Stanisław Dudek. 

W rozmowie więcej komentarza gościa "Tematu dnia" do 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gośćprof. Antoni Dudek (historyk i politolog, UKSW)

Data emisji: 31.08.2020

Godzina emisji: 11.09


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej