X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Alternatywne obchody 40-lecia Solidarności w ECS. Były opozycjonista: działalność antysolidarnościowa i wywrotowa

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 14:59
- Poprzez uroczystości w Europejskim Centrum Solidarności chce się budować nową Solidarność. Zapowiedział to Rafał Trzaskowski, który zajmuje się burzeniem, sianiem anarchii i finansowaniem ze swojego urzędu działań destabilizujących Polskę, chrześcijaństwo, tradycję i rodzinę - powiedział Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL.
Plac Solidarności w Gdańsku
Plac Solidarności w GdańskuFoto: shutterstock.com

W całym kraju trwają uroczystości związane z 40. rocznicą powstania Solidarności. 31 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędą się obchody centralne, z udziałem władz państwowych. Natomiast senacka komisja kultury postanowiła o alternatywnych uroczystościach, które mają mieć miejsce w oddalonym o kilkaset metrów Europejskim Centrum Solidarności.

Szynkowski vel Sęk PR24-1200.jpg
Szynkowski vel Sęk: niebawem odsłonięcie logotypu Solidarności w kwaterze głównej NATO w Brukseli

POSŁUCHAJ

24:37 PR24_MPLS 2020_08_29-13-32-59.mp3 Byli opozycjoniści o planach dotyczących obchodów 40-lecia powstania Solidarności, w tym o organizacji uroczystości w Europejskim Centrum Solidarności ("Temat dnia/Gość PR24")

- Dla mnie to nie jest komisja patriotyczna, a komisja antypolskiego oporu, ciągle szuka jakichś zaczepek. ECS zaś, to nie żadna Solidarność, a tęczowe centrum Solidarności. Już dawno Ministerstwo Kultury powinno uregulować sprawę tego miejsca, jak w przypadku Westerplatte czy Placu Piłsudskiego - skomentował Andrzej Michałowski.

"Za dużo sporów, za mało święta"

Solidarność Protesty PAP Arch-1200.jpg
"Była odpowiedzią na zagrożenia". Marek Lewandowski o Solidarności

Wojciech Borowik przyznał, że bardzo go boli, iż środowiska opozycji antykomunistycznej nie potrafią się porozumieć i wspólnie obchodzić tak ważnej rocznicy. - Za dużo jest sporów, a za mało święta, które powinno łączyć nas wszystkich. Było to przecież bardzo ważne wydarzenie, które doprowadziło do odzyskania przez Polskę niepodległości - zaznaczył.

Rozpłochowski: działania totalnej opozycji i elit liberalno-lewicowych III RP

W opinii Andrzeja Rozpłochowskiego, poprzez kontruroczystości zaplanowane w ECS, "chce się budować nową Solidarność". Odnosząc się do wypowiedzi Wojciecha Borowika stwierdził, że nie ma w nich neutralnego sporu, a jest "działalność antysolidarnościowa i wywrotowa, wpisująca się w działania totalnej opozycji".

Sierpień 80 1200.jpg
Prof. Wojciech Polak: w 1980 roku towarzyszyła nam atmosfera napięcia, ale też entuzjazmu

- Tę nową Solidarność zapowiedział Rafał Trzaskowski, który zajmuje się burzeniem, sianiem anarchii i finansowaniem ze swojego urzędu działań destabilizujących Polskę, chrześcijaństwo, tradycję i rodzinę. Wspomniane wcześniej działania wpisują się także w działania elit liberalno-lewicowych III RP - podkreślił były opozycjonista.

Dwa nurty w Solidarności

Dodał również, że od początku powstania Solidarności "nurt patriotów i uczciwych ludzi, ścierał się z nurtem agenturalno-ugodowym wobec komunistów". - Zwyciężył nurt niepodległościowy. Jednak to, że mamy wolną Polskę, nie znaczy, że jest ona wolna od ludzi źle jej życzących i szkodzących. Musimy się z nimi mierzyć i wygramy, bo racja jest po naszej stronie - powiedział Rozpłochowski.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej Rozpłochowski, Wojciech Borowik, Andrzej Michałowski - działacze opozycji w okresie PRL
Data emisji: 29.08.2020
Godzina emisji: 13.33

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ich czyny były wzorem i kierunkiem mojej postawy". Opozycjonista z PRL o wpływie powstańców warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 15:06
- Powstanie warszawskie było bezprzykładnym dowodem męstwa i bohaterstwa Polaków w walce o wolność narodową, wolność ojczyzny - powiedział Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycji antykomunistycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Gwiazda: w Polsce toczy się wojna pomiędzy pokoleniem NKWD i SB a pokoleniem AK

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 16:18
- Dobrze, że są tacy, którzy krytykują Żołnierzy Wyklętych. Społeczeństwo musi wiedzieć, że wśród nas żyją ludzie o takich poglądach i są spadkobiercami okupanta. W tej chwili toczy się wojna między trzecim pokoleniem NKWD i SB a trzecim pokoleniem AK - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Gwiazda, opozycjonista z czasów PRL.
rozwiń zwiń