X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"ECS miejscem politycznej manifestacji". Nawrocki o obchodach 40. rocznicy powstania "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 18:30
- Zawsze wyrażałem swoje zdziwienie i oburzenie wydarzeniami towarzyszącymi odbywającymi się w Europejskich Centrum Solidarności, takiemu politycznemu zagarnianiu tego miejsca przez władzę miasta Gdańska oraz przez opozycję - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. - Właśnie w takich kategoriach przyglądam się działalności politycznej ECS - dodał.
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum SolidarnościFoto: ECS, mat. promocyjne

Posłuchaj

15:11 NAWROCKI.mp3 29.08.2020 Dr Karol Nawrocki o obchodach 40-lecia powstania "Solidarności". (Temat Dnia/Gość PR24)

W całym kraju trwają uroczystości związane z 40. rocznicą powstania Solidarności. 31 sierpnia w Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędą się obchody centralne, z udziałem władz państwowych. Natomiast senacka komisja kultury postanowiła o alternatywnych uroczystościach, które mają mieć miejsce w oddalonym o kilkaset metrów Europejskim Centrum Solidarności.

"Każda placówka kulturalna powinna pielęgnować polską historię"

- Muszę powiedzieć, że mam ambiwalentny stosunek do ECS. Zawsze wyrażałem swoje zdziwienie i oburzenie wydarzeniami towarzyszącymi w ECS, takiemu politycznemu zagarnianiu tego miejsca przez władzę miasta Gdańska, przez opozycję. W takich kategoriach przyglądam się działalności politycznej ECS - powiedział w PR24 dr Karol Nawrocki.

Gość PR24 podkreślał zaangażowanie polityczne dyrekcji placówki i tym samym wpisywanie się ECS w trwający spór polityczny.

Z tego miejsca padały słowa polityków godzących w polski rząd. Każde muzeum, każda placówka kulturalna powinna raczej pielęgnować polską historię niż tak angażować się tak drastycznie i nie z własnej woli w spór polityczny. Współczuje naszym sąsiadom, że po raz kolejny staną się miejscem manifestacji politycznej - stwierdził dr Karol Nawrocki. 


Europejskie Centrum Solidarności 663 PAP Adam Warżawa.jpg
Alternatywne obchody 40-lecia Solidarności w ECS. Były opozycjonista: działalność antysolidarnościowa i wywrotowa

W audycji także o tym, że w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku można oglądać fragmenty butów Danuty Siedzikówny ps. "Inka", wydobyte podczas ekshumacji w 2014 r. Zostały wypożyczone z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej
Data emisji: 29.08.2020
Godzina emisji: 17.11

Polskie Radio 24/PAP/IAR/tb
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dyrektor Muzeum II WŚ: nie ma prawnej możliwości, by miasto Gdańsk zorganizowało obchody na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 18:00
- Nie ma takiej prawnej możliwości, by miasto Gdańsk zorganizowało 1 września na Westerplatte obchody - powiedział dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki. Wojewoda pomorski przekazał tej placówce w zarząd leżącą na półwyspie - miejską dotąd - działkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: nikt nie zorganizuje uroczystości na Westerplatte lepiej niż Wojsko Polskie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 06:23
- Nikt nie zorganizuje uroczystości na Westerplatte lepiej niż Wojsko Polskie - ocenił wiceminister kultury Jarosław Sellin w wywiadzie, który ukazał się w czwartek w "Naszym Dzienniku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Gwiazda: w Polsce toczy się wojna pomiędzy pokoleniem NKWD i SB a pokoleniem AK

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 16:18
- Dobrze, że są tacy, którzy krytykują Żołnierzy Wyklętych. Społeczeństwo musi wiedzieć, że wśród nas żyją ludzie o takich poglądach i są spadkobiercami okupanta. W tej chwili toczy się wojna między trzecim pokoleniem NKWD i SB a trzecim pokoleniem AK - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Gwiazda, opozycjonista z czasów PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wojciech Polak: w 1980 roku towarzyszyła nam atmosfera napięcia, ale też entuzjazmu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 12:22
- Pamiętam tę atmosferę napięcia, ale równocześnie entuzjazmu: że się coś zaczęło, że coś z tego będzie, że tym razem chyba nastąpi zwycięstwo - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wojciech Polak, wspominając wydarzenia 1980 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jastrzębowski: nie udało się skutecznie odkłamać historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 15:20
- Nie udało nam się skutecznie odkłamać naszej historii. To mnie dziwi, bo mamy wszystkie argumenty do tego, aby mówić absolutną prawdę. To dotyczy przede wszystkim postaci Lecha Wałęsy - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Sławomir Jastrzębowski. Gośćmi audycji byli także Wojciech Reszczyński z tygodnika "Sieci" i Przemysław Harczuk z "Super Expressu". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alternatywne obchody 40-lecia Solidarności w ECS. Były opozycjonista: działalność antysolidarnościowa i wywrotowa

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 14:59
- Poprzez uroczystości w Europejskim Centrum Solidarności chce się budować nową Solidarność. Zapowiedział to Rafał Trzaskowski, który zajmuje się burzeniem, sianiem anarchii i finansowaniem ze swojego urzędu działań destabilizujących Polskę, chrześcijaństwo, tradycję i rodzinę - powiedział Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL.
rozwiń zwiń