X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jastrzębowski: w Stanach Zjednoczonych toczy się pełzająca wojna domowa

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 13:08
- Obserwujemy szaleństwo dotyczące wielu wrażliwych spraw. Zmusza się ludzi do podnoszenia ręki w geście solidarności z jakąś grupą, a jeśli ktoś tego nie zrobi, to zostaje wyszydzony - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Sławomir Jastrzębowski. O rasizmie dyskutowali także Dawid Wildstein z TVP i Piotr Cywiński z "Sieci". 
W Stanach Zjednoczonych dochodzi do protestów na tle rasowym, rabowania sklepów, podpaleń i starć z policją
W Stanach Zjednoczonych dochodzi do protestów na tle rasowym, rabowania sklepów, podpaleń i starć z policjąFoto: PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Od niedzieli w mieście Kenosha w Wisconsin trwają protesty i zamieszki. Wszystko po tym, jak policjant siedmiokrotnie postrzelił tam w plecy Afroamerykanina, 29-letniego Jacoba Blake’a zamierzającego wsiąść do samochodu. W aucie siedziało trzech jego kilkuletnich synów. Podobnie dzieje się w innych miastach. Protesty przeciwko działaniom policji wobec Afroamerykanów wybuchły w USA pod koniec maja, po tym jak w Minneapolis policjant w czasie interwencji udusił George'a Floyda trzymając na jego gardle kolano. Fala niezadowolenia i krytyki wobec działań policji przerodziła się w niekontrolowane zamieszki na ulicach wielu miast w USA. Wydarzenie w Kenoshy ponownie doprowadziło do eskalacji działań.

Maciej Świrski 1200.JPG
"Mamy do czynienia z rewolucją marksistowską". Maciej Świrski o sytuacji społecznej w USA

"Mamy do czynienia z falą przemocy"

Sławomir Jastrzębowski, były redaktor naczelny "Super Expressu", ocenił, że "śmierć Jacoba Blake'a jest kontrowersyjna". - Był notowany i miał bogatą kartotekę kryminalną. Nie reagował na polecenia policjantów, Wszystko wskazuje na to, że wsiadał do samochodu, by sięgnąć po broń. Prawdopodobnie chodziło więc o zagrożenie zdrowia i życia policjantów - wymienił publicysta. 

Przyznał, że jest "trochę przerażony" tym, co dzieje się w USA. - To pełzająca wojna domowa w supermocarstwie świata. To totalny chaos, powodowany m.in. zamieszkami na tle rasowym i nie tylko. - Obserwujemy szaleństwo dotyczące wielu wrażliwych spraw. Zmusza się ludzi do podnoszenia ręki w geście solidarności z jakąś grupą, a jeśli ktoś tego nie zrobi, to zostaje wyszydzony. To jest na granicy przemocy i to się rozlewa na Europę - wskazał gość "Tematu dnia". 

Czytaj także: 

Rozmówca Polskiego Radia 24 przyznał, że "na Zachodzie mamy do czynienia z falą przemocy", jednak nie przeniesie się ona do Polski z uwagi na zbyt duże różnice kulturowe. - Społeczeństwo polskie jest na innym etapie, u nas rabowanie sklepów to bandyterka, a nie bunt społeczny - podkreślił Sławomir Jastrzębowski.

Kenosha protesty pap 1200.jpg
17-latek oskarżony o zastrzelenie dwóch demonstrantów w Kenoshy. Grozi mu dożywocie

"Część białego establishmentu próbuje zdominować drugą"

W ocenie Dawida Wildsteina z TVP "pierwszą konsekwencją Black Lives Matter jest to, że jeszcze więcej czarnoskórych ginie, a ich mordercy pozostają nieukarani". - Z przyczyn zupełnie absurdalnych ideologicznych ruchów politycznych w Stanach Zjednoczonych, jak wycofywanie policji i cięcia w jej budżecie, lawinowo wzrosła przestępczość. Centra miast się wyludniają i zabójstwa wzrosły o kilkaset procent. Ich ofiarami padają najczęściej czarnoskórzy obywatele Ameryki - ocenił publicysta. 

Zaznaczył, że są Afroamerykanie, którzy nie popierają przemocy, starć z policją i rabowania sklepów. Jak jednak dodał, takie poglądy są marginalizowane przez pozostałą afroamerykańską społeczność. - Ruch Black Lives Matter zmienił się w Some Black Lives Matter - nie: "każde czarne życie się liczy", tylko "niektóre czarne życia się liczą" i to jeszcze te, które zostaną zaakceptowane przez odpowiednio umocowanych białych z określonych środowisk politycznych - ocenił. - To pokazuje hipokryzję - wskazał. 

Czytaj także:

- Mam wrażenie, że Black Lives Matter należy rozpatrywać tak, że korzystając z pretekstu, który przynajmniej raz był dość słuszny (wskazał śmierć George'a Floyda), rozpętano istne piekło, które pochłonęło dziesiątki istnień ludzkich. To sytuacja, w której część dominującego białego establishmentu politycznego za pomocą czarnych usiłuje zmiażdżyć i jednoznacznie zdominować drugą część białego świata - zaznaczył Dawid Wildstein.

1200_zamieszki_USA_EN.jpg
Zamieszki w USA nie ustają. W Portland podpalono policyjny budynek

"Dojdzie do społecznego buntu"

Piotr Cywiński ocenił, że przez świat przetacza się "lewacki potop". - Nie sprowadzałbym problemu do kwestii czarnoskórych i tego, co dzieje się za oceanem. Mamy do czynienia z szaleństwem językowej poprawności, wplecionym w walkę polityczną i walkę ideologii gender - ocenił. Podając przykłady owego "szaleństwa językowej poprawności", przytoczył przykłady zmiany nazwy czarnych biustonoszy z zawierającej "tytoń" w nazwie, na "głęboki kasztan", a także decyzję o zmianie nazwy "sosu cygańskiego" na "sos paprykowy po węgiersku". 

Czytaj także:

- To ma skutki dalekosiężne. Ten lewacki potop, o którym wspomniałem, powoduje, że ludzie czują się bezkarni. W Polsce mamy do czynienia z bezpardonowym atakiem na Kościół, co się w ogóle nie zdarzało nigdy wcześniej - podkreślił. 

Jego zdaniem, "politycy to nie tylko tolerują, ale wręcz stymulują". - Czym to się zakończy? W pewnym momencie dojdzie do społecznego buntu, który zakończy się poważnymi konsekwencjami politycznymi. To, co się wydarza za oceanem, jest skondensowane, ale mamy z tym do czynienia także w Europie - wskazał Piotr Cywiński. 


Posłuchaj
21:49 Rachon-Debata-- I -- PR24_MPLS 2020_08_28-10-07-13.mp3 Piotr Cywiński, Sławomir Jastrzębowski i Dawid Wildstein o protestach i zamieszkach w USA ("Temat dnia"/ PR24)

 

W rozmowie więcej komentarza gości "Tematu dnia" do sytuacji społecznej i politycznej w Polsce i na świecie. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 


Posłuchaj
24:30 Rachon-Debata-- II -- PR24_MPLS 2020_08_28-10-07-13.mp3 Piotr Cywiński i Sławomir Jastrzębowski o języku polskim i polskiej scenie politycznej ("Temat dnia"/ PR24)

 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyMichał Rachoń

Goście: Piotr Cywiński ("Sieci"), Sławomir Jastrzębowski (publicysta), Dawid Wildstein (TVP)

Data emisji: 28.08.2020

Godzina emisji: 10.06


Polskie Radio 24, PAP/ mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

USA: "znaczący i ważny rasizm". Nazwisko byłego prezydenta zniknie z nazwy wydziału uniwersytetu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 23:35
Władze Uniwersytetu Princeton w stanie New Jersey zdecydowały o usunięciu nazwiska prezydenta USA w latach 1913-1921 Woodrowa Wilsona z nazwy jednego z wydziałów oraz jednego z kolegiów. Powodem są rasistowskie decyzje podejmowane przez tego polityka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Czech: uważam hasło "Black Lives Matter" za rasistowskie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 07:00
Prezydent Czech Milosz Zeman, podczas wizyty w rezydencji ambasadora USA w Pradze Stephena Kinga z okazji 244. rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych, powiedział, że hasło "Black Lives Matter" jest rasistowskie. Jak podkreślił, "ważne jest każde życie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

W USA obalane są kolejne pomniki. "Rzucały cień na marzenia naszych dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 03:40
Na fali protestów przeciwko rasizmowi i brutalności policji wobec Afroamerykanów, kolejne stany Południa USA zrywają z przeszłością z okresu niewolnictwa i bratobójczej Wojny Secesyjnej z lat 1861-65.
rozwiń zwiń