X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Henryk Wujec prowadził Polskę do przełomu". Prof. Aleksander Hall wspomina zmarłego przyjaciela z opozycji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 12:00
- Kieruj się wartościami i idź uczciwa drogą przez życie nawet jeśli to będzie dużo kosztować - taki testament zostawił po sobie zdaniem prof. Aleksandra Halla, śp. Henryk Wujec. Był opozycjonistą w okresie PRL i jednym z założycieli "Solidarności". Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w Warszawie. Miał 79 lat.
nz Henryk Wujec
n/z Henryk WujecFoto: PAP/ Wojciech Pacewicz

Posłuchaj

05:08 HALL.mp3 15.08.2020 prof. Aleksander Hall wspomina zmarłego Henryka Wujca. (Temat Dnia / Gość PR24)

Zmarł Henryk Wujec, opozycjonista w okresie PRL, działacz i jeden z założycieli Solidarności, internowany w stanie wojennym. Po 1989 roku był posłem na Sejm kilku kadencji, wiceministrem rolnictwa, doradcą prezydenta do spraw społecznych. Miał 79 lat.

Z wykształcenia był fizykiem. W 1962 roku rozpoczął działalność w warszawskim Klubie Inteligencji Katolickiej. W latach 1976-1980 wraz z żoną Ludwiką Wujec działał w Komitecie Obrony Robotników, współorganizował pomoc dla pracowników Ursusa i Radomia. W maju 1977 uczestniczył w głodówce w kościele św. Marcina w Warszawie. Współpracował także z Towarzystwem Kursów Naukowych.
Był w gronie założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, a w 1980 roku wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Działacz Komisji Krajowej i władz Regionu Mazowsze, po wprowadzeniu stanu wojennego - 13 grudnia 1981 roku - został internowany. We wrześniu 1982-go oskarżony o próbę obalenia ustroju i aresztowany. W 1984 roku był amnestionowany, i ponownie więziony - od czerwca do września 1986-go.
Brał udział w obradach Okrągłego Stołu w 1989 roku w w zespole do spraw pluralizmu związkowego. W rządzie Jerzego Buzka pełnił funkcję sekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi. W 2012 roku został powołany do Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a rok później do Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. W latach 2010-2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw społecznych.

- To jedna z najpiękniejszych postaci dawnej opozycji demokratycznej i "Solidarności". Był człowiekiem zasad, kierował się moralnością i imperatywem działania dla dobra wspólnego, praw człowieka i narodu - tak Aleksander Hall mówił w PR24 o zmarłym Henryku Wujcu. - Był jedną z tych osób, które poprzez Okrągły Stół prowadzili Polskę do tego przełomu, jakim były wybory w czerwcu 1989 roku - dodał.

Historyk wspominał, że zmarły działacz opozycji demokratycznej był człowiekiem niezwykle odważnym, a swoją działalność rozpoczął na wiele lat przed sierpniem 1980 roku.

- Był jednym z inicjatorów pomocy dla robotników Radomia i Ursusa w 1976 roku. A po powstaniu NSZZ "Solidarność" był niezwykle aktywny, a stanie wojennym był jednym z najbardziej znienawidzonych przez władzę więźniów politycznych. Władza uważała go za jednego z najbardziej niebezpiecznych działaczy opozycji. Był przygotowywany jego proces. Objęła go amnestia w 1984 roku, ale potem znowu trafił do wiezienia - opowiadał Aleksander Hall.

Gość PR24 pytany o testament, który po sobie zostawił zmarły, powiedział: - Kieruj się wartościami i idź uczciwa drogą przez życie nawet jeśli to będzie dużo kosztować.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski

Goście: Aleksander Hall

Data emisji: 15.08.2020

Godzina emisji: 11:06, 11:33

Polskie Radio 24/tb/PAP/IAR

Czytaj także

Działacz opozycji w PRL i prezydencki doradca. Nie żyje Henryk Wujec

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 08:50
W wieku 79 lat zmarł Henryk Wujec, działacz opozycji z czasów PRL oraz były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. O jego śmierci poinformowała europosłanka Janina Ochojska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje Henryk Wujec. "Był postacią mityczną"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 15:30
- Heniek był jedną z najbardziej popularnych osób w "Solidarności". On tym się różnił od wszystkich innych ludzi, że jak coś robił, to robił na 150 procent. Po prostu żył tym, że jeździł z akcją pomocy. Znajdował chętnych, był też motorem akcji w Ursusie. Opowiadało się o nim anegdoty, na przykład, że miał takie plastikowe torby, w których nosił całe archiwum "Solidarności" - wspominał Henryka Wujca Jan Lityński, jeden z działaczy opozycji w czasach PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł Henryk Wujec, wybitny działacz opozycji demokratycznej i polityk

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 12:21
W sobotę nad ranem zmarł Henryk Wujec, były działacz opozycji demokratycznej, członek KOR, działacz "Solidarności", więzień polityczny, po 1989 roku wieloletni poseł, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego - poinformowała małżonka zmarłego Ludwika Wujec. Henryk Wujec zmarł po długiej, ciężkiej chorobie. Miał 79 lat.
rozwiń zwiń