X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Stanisław Fudakowski: "Solidarność" pozwala budować Polakom własną podmiotowość i tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 16:30
- "Solidarność" to źródło siły, której ludzie potrzebują, żeby budować własną podmiotowość i tożsamość - powiedział w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski, działacz "Solidarności". Tematem audycji były zbliżające się uroczystości 40-lecia podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia NSZZ "Solidarność".
Gdańsk, 10.08.2020. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (P) i przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda (L) podczas konferencji prasowej nt. inicjatyw podejmowanych przez Instytut Dziedzictwa Solidarności we współpracy z Narodowym Centrum Kultury z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzen
Gdańsk, 10.08.2020. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (P) i przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda (L) podczas konferencji prasowej nt. inicjatyw podejmowanych przez Instytut Dziedzictwa Solidarności we współpracy z Narodowym Centrum Kultury z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenFoto: PAP/Marcin Gadomski

Posłuchaj

08:12 FUDAKOWSKI.mp3 10.08.2020 Stanisław Fudakowski: "Solidarność" to źródło siły, której ludzie potrzebują, żeby budować własną podmiotowość i tożsamość. (Temat Dnia / Gość PR24)

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda uczestniczyli w poniedziałek w konferencji prasowej nt. inicjatyw podejmowanych przez Instytut Dziedzictwa Solidarności we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Okazją do spotkania była 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w sali BHP Stoczni Gdańskiej.

Naszym obowiązkiem jest chronić dziedzictwo "Solidarności"

Prof. Piotr Gliński podkreślał, że do spotkania dochodzi "po 40 latach od tamtego sierpnia, po 40 latach od wydarzeń, które zaszły tu, w Polsce, ale zmieniły bieg świata".

Posłuchaj
08:21 GLIŃSKI.mp3 10.08.2020 Przemówienie wicepremiera RP Piotra Glińskiego w Gdańsku.

 

- Naszym obowiązkiem jest chronić dziedzictwo "Solidarności", ono należy też do przyszłych pokoleń i pamięci świata. Musimy pamiętać o porozumieniach zawartych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej. "Solidarność"  była dziełem setek tysięcy uczestników robotniczych strajków w 1980 roku oraz milionów jej członków z całej Polski, którzy reprezentowali różne środowiska i zawody. Komunistyczna władza nie była w stanie ponownie ich zniewolić - powiedział w Gdańsku prof. Piotr Gliński. - Dzisiaj, w 40-lecie tych przełomowych wydarzeń oddajemy cześć bohaterom tamtych dni, ich odwadze i poświęceniu. Wielu z nich nie ma już wśród nas, wielu na ołtarzu ojczyzny złożyło najcenniejszą ofiarę - swoje życie - przypomniał.


Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda powiedział, że oczekuje, iż Europejskie Centrum Solidarności do 31 sierpnia zwróci Narodowemu Muzeum Morskiemu tablice z 21 postulatami z sierpnia 1980 r. Zapowiedział, że jeżeli tak się nie stanie, to powie, że dyrektor ECS jest "po prostu złodziejem".

Wręczył wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu monetę upamiętniającą 40-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia NSZZ Solidarność.

Posłuchaj

06:47 DUDA.mp3 10.08.2020 Przemówienie szefa "Solidarności" Piotra Dudy w Gdańsku.

 

"Dziś mamy kolejną odsłonę niszczenia polskości"

- "Solidarność" rozpoczęła się w sierpniu 1980 roku. "Solidarność" się nie skończyła - została poddana jedynie próbie zdrady. 13 grudnia 1981 roku zostaliśmy zaatakowani, a komuniści, którzy to zrobili, okazali się tchórzami, którzy próbowali sparaliżować cały ruch społeczny. A siedząc w wiezieniu, dowiedzieliśmy się, że do nich dołączyli kolaboranci z Lechem Wałęsą. Taką drogę przeszliśmy i ją kontynuujemy - relacjonował działacz "Solidarności" Stanisław Fudakowski.

Gość PR24 podkreślał, że przez te wszystkie lata "»Solidarność« była osamotniona", ale przekonywał, że wciąż jest potrzebna i ważna dla milionów Polaków.

solidarność free znak shutt-1200.jpg
40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"

- "Solidarność" to źródło siły, której ludzie potrzebują, żeby budować własną podmiotowość i tożsamość. "Solidarność" nie wzięła się znikąd – wzięła się z bólu Polaków, którzy od 1945 roku byli systematycznie poniżani, wykorzystywani, dzieleni i wyśmiewani. Trwa to do dziś. Mamy kolejną odsłonę niszczenia polskości, która stała się osnową "Solidarności". Dzisiaj mówi się za Donaldem Tuskiem, że polskość to nienormalność, że powinniśmy zapomnieć o własnych korzeniach i realizować tylko postulaty Unii Europejskiej wypranej z tożsamości narodowej. Na takie stanowisko nigdy się nie zgodzimy - zapewniał w PR24  Stanisław Fudakowski.

 Więcej w nagraniu. 

 ***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel 
Gość: Stanisław Fudakowski, działacz "Solidarności"
Data emisji: 10.08.2020
Godzina emisji: 14.09

Polskie Radio 24/tb

Czytaj także

Rocznica porozumień sierpniowych. W Gdańsku powstał Instytut Dziedzictwa Solidarności.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 17:56
"Solidarność", we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powołała do życia Instytut Dziedzictwa Solidarności. Umowę w tej sprawie podpisali w historycznej Sali BHP w Gdańsku przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i wiceminister kultury Jarosław Sellin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden incydent wywołał falę wydarzeń". Zbyszek Klich o strajkach sierpniowych w 1980 roku

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 08:00
- Wszystko zaczęło się spontanicznie, oddolnie. To było po ósmej rano. Wszyscy pracownicy stanęli w obronie oszukanego i od tego wszystko się zaczęło - mówił w Polskim Radiu 24 Zbyszek Klich, który brał udział w strajkach sierpniowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwarcie Parku Pamięci Narodowej. Gliński: każda wspólnota, aby żyć i trwać, potrzebuje tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2020 00:27
Jak podkreślił podczas uroczystości otwarcia Parku Pamięci Narodowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, instytucje pamięci to "także instytucje refleksji nad wartościami, które nam są potrzebne do życia".
rozwiń zwiń