X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

76. rocznica Rzezi Woli. Dr Ukielski: jedna z największych jednorazowych zbrodni na cywilach w czasie II WŚ

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 12:28
- Hitler zakładał zamordowanie w masowych egzekucjach ok. 900 tys. ludzi. Rzeź Woli była bardzo planowo przeprowadzaną, bez większych emocji, eksterminacją ludności cywilnej - powiedział dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego.
Paweł Ukielski
Paweł UkielskiFoto: PR24/TB

76 lat temu rozpoczęła się Rzeź Woli, w czasie której Niemcy brutalnie zamordowali od 40 do 60 tysięcy mieszkańców Warszawy. Niemieckie oddziały policyjne, rezerwiści oraz kolaboranci z armii ZSRR brutalnie mordowali mężczyzn, kobiety, dzieci i starców. Masakra trwała w całej dzielnicy przez pięć dni - w domach oraz w fabrykach, na placach i na ulicach.

rzeź woli 663.jpg
Rzeź Woli – tak Niemcy "oczyszczali" Warszawę z ludności cywilnej

- Rzeź Woli była wynikiem rozkazu, który Hitler wydał 1 sierpnia, w momencie, gdy usłyszał o wybuchu Powstania Warszawskiego. Wpadł we wściekłość, nakazał zabić wszystkich mieszkańców, a miasto zrównać z ziemią. Jego decyzja zakładała zamordowanie w masowych egzekucjach ok. 900 tys. ludzi - wskazał dr Paweł Ukielski.

CZYTAJ TAKŻE:

Posłuchaj
21:19 PR24_MPLS 2020_08_05-11-35-07.mp3 Dr Paweł Ukielski o dramacie Rzezi Woli i genezie jej przeprowadzenia ("Temat dnia/Gość PR24")

"Wielki wstrząs"

Andrzej Duda Wola PAP-1200.jpg
Prezydent o rzezi Woli: wielkie świadectwo cierpienia mieszkańców

Rozmówca Magdaleny Złotnickiej zaznaczył, że oprócz zagłady Żydów Rzeź Woli była największą jednorazową zbrodnią na cywilach w czasie II wojny światowej. Zwrócił również uwagę na określenie używane do opisania tego tragicznego wydarzenia.

- Mówienie o Rzezi Woli nie do końca oddaje charakter działań Niemców. Może sugerować, że było to coś dzikiego, robionego w szale. Była to jednak bardzo planowo przeprowadzana, bez większych emocji, eksterminacja ludności - podkreślił i dodał, że stanowiła wielki wstrząs dla powstańców warszawskich. - Wszyscy wiedzieli, że tocząca się wojna jest wojną totalną i zbrodnie na cywilach są na porządku dziennym. Jednak nigdzie nie działo się to na taką skalę - podkreślił dr Ukielski.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Muzeum Powstania Warszawskiego
Data emisji: 05.08.2020
Godzina emisji: 11.33

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Woronowicz: nic tak nie oddaje prawdy o Powstaniu Warszawskim, jak pamiętniki

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 18:55
- Nic tak nie oddaje prawdy o tamtych dniach, jak pamiętniki - nie tylko Białoszewskiego, ale ludzi, którzy je przeżyli. Nic nie zastąpi autentyzmu, świadectwa - powiedział Adam Woronowicz, który dziś o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego pokaże swoją interpretację "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: nie mam odwagi oceniać decyzji powstańców, wiem za to, że jesteśmy im winni pamięć i cześć

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 13:14
- Mieszkańcy stolicy żyli przez pięć lat w potwornym terrorze. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić okropieństwa sytuacji, w jakiej funkcjonowali - powiedział w rozmowie z Robertem Tekielim historyk Piotr Dmitrowicz.
rozwiń zwiń