X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prof. Ryba: gdyby UE trzymała się swoich korzeni, Polska o wiele łatwiej wychodziłaby z komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 10:38
- Europa Zachodnia przechodziła proces rewolucji i tym neomarksistom bliżej było do "starych" marksistów niż do polskich katolików. Trzeba to wyraźnie zaznaczyć - powiedział prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Positiffy

Na antenie Polskiego Radia 24 Michał Rachoń rozmawiał ze swoim gościem na temat zmian społeczno-politycznych, jakie na przestrzeni ostatnich lat zachodziły i zachodzą w Europie. W tym kontekście prof. Mieczysław Ryba zaznaczył, że tak jak Polska wydobywa się z epoki komunizmu, tak Unia Europejska popada coraz bardziej w tzw. neomarksizm.

temida-free-shut-1200.jpg
"Pusty zapis, wizerunkowy ukłon". Prof. Ryba o ustaleniach dot. praworządności na szczycie UE

- To niezwykle niebezpieczne dla naszej tożsamości europejskiej. Blokuje to w dużej mierze procesy zmian. Gdyby Europa od strony kulturowej była zdrowa i trzymała się swoich korzeni, to nam o wiele łatwiej byłoby wychodzić z komunizmu. Czy znalazł się ktoś na zachodzie Europy, kto krytykowałby Aleksandra Kwaśniewskiego lub Leszka Millera, że ich powrót do władzy w latach 90. był czymś niedemokratycznym? Nie znalazł się nikt taki - zaznaczył.

Posłuchaj
20:38 PR24_MPLS 2020_08_05-09-38-58.mp3 Prof. Mieczysław Ryba o zmianach społeczno-kulturowych, jakie zachodzą w Europie Zachodniej ("Temat dnia/Gość PR24")

Prof. Ryba: trzeba powiedzieć to wprost i wyraźnie

Politolog stwierdził, że powodem takiego stanu rzeczy było to, iż Europa Zachodnia przechodziła proces rewolucji i "tym neomarksistom bliżej było do »starych« marksistów niż do polskich katolików". - Trzeba to wprost i wyraźnie powiedzieć. Jeśli będziemy się czarować, że Europa Zachodnia to czysta demokracja z poszanowaniem całej swojej tradycji, to będziemy absolutnie w błędzie i po omacku będziemy poruszać się w tej tzw. Unii Europejskiej - dodał prof. Ryba.

Sakiewicz PR24 1200.jpg
Sześć gmin bez unijnych funduszy? Sakiewicz: absolutne łamanie traktatów, przekroczenie wszelkich norm

"To złudzenie"

W opinii gościa Polskiego Radia 24 spora część naszych rodaków "chce być w Unii Europejskiej swoich marzeń, a nie w Unii rzeczywistej".

- Nie bardzo czytają to, czym Europa dziś jest. Myślą, że jest ona tym, czym była za czasów Konrada Adenauera czy gen. de Gaulle'a. Długoletni monopol mediów lewicowo-liberalnych w Polsce doprowadził do tego, że nasi obywatele sądzą, iż to, co dobre w kraju pod względem gospodarczym, jest dzięki Unii Europejskiej, a nie naszej wytężonej pracy, polityce czy położeniu geograficznemu. To złudzenie - stwierdził.

"Żyjemy jeszcze we względnym spokoju i dobrobycie, ale musimy przygotować się na zupełnie inne czasy" - zauważył na zakończenie rozmowy prof. Mieczysław Ryba.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Mieczysław Ryba, politolog z KUL
Data emisji: 05.08.2020
Godzina emisji: 09.41

Polskie Radio 24/db

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cywiński: obrona polskich interesów nie polega na uśmiechaniu się do siebie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 11:45
- Do totalnej opozycji dotarło, że obrona polskich interesów nie polega na tym, że wszyscy się mają do siebie uśmiechać czy całować w dłoń, ale że chodzi o twardą walkę - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). Gośćmi audycji byli także prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego i Dawid Wildstein (TVP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Semka: konwencja stambulska to kolejny pretekst, aby zablokować Polsce pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 12:30
- Z jednej strony Zjednoczona Prawica mówi o potrzebie kontynuacji reformy sądownictwa, z drugiej niektórzy boją się, że Bruksela zakręci nam kurek z pieniędzmi. Pytanie, czy polski rząd pozwoli tak się tresować? - zastanawiał się na antenie Polskiego Radia 24 publicysta "Do Rzeczy" Piotr Semka.
rozwiń zwiń