2 sierpnia 1944 roku powstańcy zdobyli budynek PWPW. "Był ważnym punktem obrony"

2020-08-02, 12:14

2 sierpnia 1944 roku powstańcy zdobyli budynek PWPW. "Był ważnym punktem obrony"
Zniszczony podczas Powstania Warszawskiego budynek PWPW. Foto: pwpw.pl/

- Siedziba PWPW blokowała Niemcom od strony północno-wschodniej dostęp do Starego Miasta. Znajdowały się w nim również szpital i magazyn żywnościowy - powiedział Radosław Mierzejewski z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Na dzień 2 sierpnia przypada rocznica zdobycia reduty Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Przez blisko miesiąc była bastionem powstańców, a także schronieniem dla niemal 1 tys. cywilów, szpitalem dla rannych i miejscem zaopatrzenia w żywność.  Wytwórnia przeszła do historii Warszawy, jako jedna z redut powstańczych Starego Miasta.

Powiązany Artykuł

Bez tytułu1 1200.jpg
Polacy uczcili warszawskich powstańców. Zobacz, co mówią o ich bohaterstwie

Posłuchaj

Radosław Mierzejewski o zdobyciu budynku PWPW przez powstańców warszawskich i jego funkcjonowaniu po 1 sierpnia 1944 roku ("Temat dnia/Gość PR24") 12:40
+
Dodaj do playlisty

- Miejsce to opanowali członkowie oddziału Armii Krajowej PWB/17/S złożonego z pracowników PWPW, którzy na potrzeby państwa podziemnego produkowali w konspiracji banknoty i dokumenty legalizacyjne. Dokonali tego przy wsparciu oddziałów z zewnątrz. Był to ważny punkt obrony, który blokował Niemcom od strony północno-wschodniej dostęp do Starego Miasta - wyjaśnił Radosław Mierzejewski.

26 dni zaciętych walk

Powiązany Artykuł

1200.jpg
Hiszpański historyk o Powstaniu Warszawskim: Polakom udało się zamienić klęskę w nadzieję

W działającym w PWPW szpitalu opatrywani byli nie tylko ranni w obronie gmachu, ale również cywile i poszkodowani z innych oddziałów. Podobnie było z magazynem żywnościowym, z którego korzystali także powstańcy z najbliższych okolic Nowego i Starego Miasta.

Po zażartej walce o każde piętro gmachu przy ulicy Sanguszki, 28 sierpnia 1944 powstańcy utracili  budynek. W ciągu 26 dni walki zginęło tu niemal 100 żołnierzy powstania.

Ponadto w rozmowie Radosław Mierzejewski przedstawił również historię dr Hanny Petrynowskiej ps. Rana.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Radosław Mierzejewski, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych
Data emisji: 02.08.2020
Godzina emisji: 10.16

pwpw.pl/Polskie Radio 24/db

Polecane

Wróć do strony głównej