X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Varsavianista: Powstanie Warszawskie było konsekwencją zabrania ludziom świata

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 19:22
- W czasie okupacji niemieckiej zakazane były radioodbiorniki, zakazany był Chopin. Odbierano Polakom to, co najważniejsze - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Echaust, varsavianista. - Powstanie Warszawskie było skutkiem potwornej traumy i zabrania ludziom świata - ocenił.
Pomnik Gloria Victis na Powązkach
Pomnik Gloria Victis na PowązkachFoto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Uczestniczyli w nim nie tylko żołnierze AK i zwykli cywile, ale także - twórcy, jak poeci Krzysztof Kamil Baczyński i Tadeusz Gajcy, pianista i kompozytor Jan Ekier, czy pisarka Krystyna Krahelska.

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

"Zabranie ludziom świata"

Gość Polskiego Radia ocenił, że walczący w Powstaniu Warszawskim artyści niejednokrotnie wznosili się na wyżyny swoich talentów twórczych. - Czteroletnia okupacja, która odebrała im wszystko, spowodowała, że wybucha w nich fala ogromnego talentu. Artyści w niewoli musieli eksplorować, bo inaczej by umarli - stwierdził Daniel Echaust. 

- W czasie okupacji niemieckiej zakazane były radioodbiorniki, zakazany był Chopin. Odbierano Polakom to, co najważniejsze. Powstanie Warszawskie było więc skutkiem potwornej traumy i zabrania ludziom świata - wskazał.

"Polska jako Chrystus narodów"

Stwierdził też, że walczących w Powstaniu Warszawskim cechowały "prawdziwy altruizm i wychowanie patriotyczne". - Żołnierze AK wiedzieli, że przysięga złożona przed Bogiem obliguje ich, by wszystkimi swoimi najlepszymi talentami dzielić się z ludźmi - ocenił. 

Czytaj także: 

Przywołując słowa swojej babci, sanitariuszki z Powstania Warszawskiego, powiedział, że powstańcy, idąc w niedzielę na mszę świętą, "musieli się umyć i pięknie wyglądać". - To był ten format ludzi. Poniedziałek - walka, ale w niedzielę trzeba wyglądać pięknie i iść na spotkanie z Bogiem - przyznał gość "Tematu dnia". 

Oceniłł, że powstańcy i akowcy, mimo dramatów Powstania, nigdy nie stracili wiary. - Miewali dylematy, ale nie wydaje mi się, by nastąpiło zjawisko porzucania wiary. Oni traktowali Polskę jako Chrystusa narodów, który ponosi cenę odkupienia - powiedział Daniel Echaust.


Posłuchaj
18:53 Varsavianista-PR24_MPLS 2020_08_01-18-37-41.mp3 Varsavianista Daniel Echaust: Powstanie Warszawskie było skutkiem także zabrania ludziom świata ("Temat dnia"/ PR24)

 

W rozmowie więcej na temat kondycji ludzkiego ducha w czasie Powstania Warszawskiego.  

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyMateusz Drozda

Gość: Daniel Echaust (varsavianista)

Data emisji: 01.08.2020

Godz. emisji: 18.35


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Życie się toczyło, były śluby, ludzie się kochali". Wspomina Janusz Walendzik ps. "Czarny"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 15:19
- W czasie Powstania Warszawskiego pełniłem rolę łącznika, ale jak potrzeba było, to i na barykadzie stanąć musiałem, roznosić broń, amunicję. Miałem ochotę walczyć, żeby Niemcom zapłacić za to, co oni zrobili przez te 5 lat - powiedział w TVP Info Janusz Walendzik ps. "Czarny" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed pomnikiem Gloria Victis zawyły syreny. Uczczono pamięć bohaterów powstańczego zrywu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 17:25
Przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach w godzinę "W" przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także weterani i mieszkańcy miasta oddali hołd powstańcom warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Woronowicz: nic tak nie oddaje prawdy o Powstaniu Warszawskim, jak pamiętniki

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 18:55
- Nic tak nie oddaje prawdy o tamtych dniach, jak pamiętniki - nie tylko Białoszewskiego, ale ludzi, którzy je przeżyli. Nic nie zastąpi autentyzmu, świadectwa - powiedział Adam Woronowicz, który dziś o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego pokaże swoją interpretację "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego".
rozwiń zwiń