X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Varsavianista: Powstanie Warszawskie było konsekwencją zabrania ludziom świata

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 19:22
- W czasie okupacji niemieckiej zakazane były radioodbiorniki, zakazany był Chopin. Odbierano Polakom to, co najważniejsze - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Echaust, varsavianista. - Powstanie Warszawskie było skutkiem potwornej traumy i zabrania ludziom świata - ocenił.
Pomnik Gloria Victis na Powązkach
Pomnik Gloria Victis na PowązkachFoto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Uczestniczyli w nim nie tylko żołnierze AK i zwykli cywile, ale także - twórcy, jak poeci Krzysztof Kamil Baczyński i Tadeusz Gajcy, pianista i kompozytor Jan Ekier, czy pisarka Krystyna Krahelska.

powstanie warszawskie.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

"Zabranie ludziom świata"

Gość Polskiego Radia ocenił, że walczący w Powstaniu Warszawskim artyści niejednokrotnie wznosili się na wyżyny swoich talentów twórczych. - Czteroletnia okupacja, która odebrała im wszystko, spowodowała, że wybucha w nich fala ogromnego talentu. Artyści w niewoli musieli eksplorować, bo inaczej by umarli - stwierdził Daniel Echaust. 

- W czasie okupacji niemieckiej zakazane były radioodbiorniki, zakazany był Chopin. Odbierano Polakom to, co najważniejsze. Powstanie Warszawskie było więc skutkiem potwornej traumy i zabrania ludziom świata - wskazał.

"Polska jako Chrystus narodów"

Stwierdził też, że walczących w Powstaniu Warszawskim cechowały "prawdziwy altruizm i wychowanie patriotyczne". - Żołnierze AK wiedzieli, że przysięga złożona przed Bogiem obliguje ich, by wszystkimi swoimi najlepszymi talentami dzielić się z ludźmi - ocenił. 

Czytaj także: 

Przywołując słowa swojej babci, sanitariuszki z Powstania Warszawskiego, powiedział, że powstańcy, idąc w niedzielę na mszę świętą, "musieli się umyć i pięknie wyglądać". - To był ten format ludzi. Poniedziałek - walka, ale w niedzielę trzeba wyglądać pięknie i iść na spotkanie z Bogiem - przyznał gość "Tematu dnia". 

Oceniłł, że powstańcy i akowcy, mimo dramatów Powstania, nigdy nie stracili wiary. - Miewali dylematy, ale nie wydaje mi się, by nastąpiło zjawisko porzucania wiary. Oni traktowali Polskę jako Chrystusa narodów, który ponosi cenę odkupienia - powiedział Daniel Echaust.


Posłuchaj
18:53 Varsavianista-PR24_MPLS 2020_08_01-18-37-41.mp3 Varsavianista Daniel Echaust: Powstanie Warszawskie było skutkiem także zabrania ludziom świata ("Temat dnia"/ PR24)

 

W rozmowie więcej na temat kondycji ludzkiego ducha w czasie Powstania Warszawskiego.  

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyMateusz Drozda

Gość: Daniel Echaust (varsavianista)

Data emisji: 01.08.2020

Godz. emisji: 18.35


mbl

Czytaj także

"Życie się toczyło, były śluby, ludzie się kochali". Wspomina Janusz Walendzik ps. "Czarny"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 15:19
- W czasie Powstania Warszawskiego pełniłem rolę łącznika, ale jak potrzeba było, to i na barykadzie stanąć musiałem, roznosić broń, amunicję. Miałem ochotę walczyć, żeby Niemcom zapłacić za to, co oni zrobili przez te 5 lat - powiedział w TVP Info Janusz Walendzik ps. "Czarny" .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed pomnikiem Gloria Victis zawyły syreny. Uczczono pamięć bohaterów powstańczego zrywu

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 17:25
Przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na stołecznych Powązkach w godzinę "W" przedstawiciele władz, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki, a także weterani i mieszkańcy miasta oddali hołd powstańcom warszawskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Woronowicz: nic tak nie oddaje prawdy o Powstaniu Warszawskim, jak pamiętniki

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 18:55
- Nic tak nie oddaje prawdy o tamtych dniach, jak pamiętniki - nie tylko Białoszewskiego, ale ludzi, którzy je przeżyli. Nic nie zastąpi autentyzmu, świadectwa - powiedział Adam Woronowicz, który dziś o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego pokaże swoją interpretację "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego".
rozwiń zwiń